Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karlových Varech vzniká nová elitní škola, za rok se platí 800 tisíc

  9:11aktualizováno  9:11
V Karlových Varech se chystá otevření mezinárodní internátní školy Carlsbad International School. Roční školné včetně ubytování vyjde na 29 tisíc eur (přibližně 800 tisíc Kč), vyučovat bude studenty od 13 do 18 let a slibuje, že je dokonale připraví na studium prestižních univerzit ve Velké Británii či USA.

Závěrečnou zkouškou studia bude mezinárodní maturita IB ze šesti předmětů, kterou skládají třeba i studenti Open Gate School v Říčanech u Prahy. | foto: David Port, Jakub Pokorný,  MF DNES

Vysoké nároky na vzdělávání, uniformy, život v komunitě a výuka pouze v angličtině. Taková bude Carlsbad International School - internátní škola typu, který má tradici třeba ve Švýcarsku a Velké Británii. Sídlit bude ve známé karlovarské budově Toscana.

Kdo bude chtít uspět, musí ale také zaplatit. Zmíněných 29 tisíc eur stojí roční školné i s bydlením, bez bydlení potom 12 a půl tisíce eur. Děti, které nastoupí letos v září, však budou mít výhodu.

Elitní škola

Carlsbad International School Škola přijímá nadané žáky od 13 do 17 let. Školné i s ubytováním je 29 tisíc eur ročně, bez ubytování 12,5 tisíce eur. Pedagogové budou stejně jako studenti z různých zemí světa. Školu zastupuje český jednatel, advokát Roman Seidler z Plzně. Škola nemá akreditaci ministerstva školství, provoz si platí sama.

"Spousta z nich dostane stipendia, protože se nám sešli výborní studenti," řekl ředitel a jeden ze zakladatelů školy Timothy Sloman. Zatím se jich přihlásilo dvanáct, a to například z Kazachstánu, Ruska, Srbska, Vietnamu, Kyrgyzstánu i z Čech.

Vedení školy by bylo rádo, pokud by jich v září ve školních lavicích zasedlo dvacet. Všichni zájemci musejí projít přijímacím řízením, při němž vedení školy zajímá vysvědčení a reference několika učitelů. Nakonec žáci absolvují pohovor.

Závěrečnou zkouškou studia bude mezinárodní maturita IB ze šesti předmětů, kterou skládají třeba i studenti Open Gate School v Říčanech u Prahy.

"Karlovy Vary jsme si pro mezinárodní školu vybrali kvůli krásné budově a lokalitě. Sice je izolovaná od města, ale děti a učitelé, kteří tady také budou bydlet, se víc spřátelí," řekl Timothy Sloman, který Toscanu a její okolí vidí jako ideální prostředí pro vzdělávání.

Studenti budou oblékat uniformy

Až bude škola zcela naplněná, měla by v ní být stovka dětí. "Mnohem raději za ně ponesu odpovědnost tady než v centru Ženevy nebo Paříže," přiznal ředitel. Samozřejmostí, která k prestižním školám patří, jsou uniformy.

"Děvčata budou volit mezi dvěma druhy sukní nebo kalhotami, chlapci si vyberou například mezi polo tričkem nebo košilí," popsala asistentka Kamila Kaňovská. Sama studovala rok v americké Louisianě a říká, že nošení uniforem v karlovarské internátní škole je víc podobné americkému stylu než britskému, který je mnohem upjatější.

Důvody, proč škola po uniformách sáhla, jsou dva. "Jednak studenti nemusejí vstávat o půl hodiny dřív, aby zkoumali, jestli je lepší svršek Prada nebo Dolce&Gabbana, a za druhé jim uniforma připomene, že se mají soustředit na práci," řekl ředitel.

Komplex Toscany ještě není zcela dokončený. Drobné úpravy čekají například internát. Před ním se teprve začíná rýsovat místo pro školní jídelnu. Vedení školy však věří, že firma všechno včas stihne. Až začne škola fungovat, nechce se podle Timothyho Slomana uzavírat před světem.

"Budeme využívat karlovarské tenisové kurty či bazény. Rádi bychom se zapojili do akcí v Karlových Varech a nabídli jiným studentům kurzy angličtiny," řekl.

Současně věří, že společně se zahraničními studenty přivede do města i jejich rodiny, které o Karlových Varech zase řeknou známým, což posílí turistický ruch. Karlovarský primátor Petr Kulhánek si byl v úterý Toscanu prohlédnout. "Působení mezinárodní internátní školy ve městě vnímám jako pozitivum," řekl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz