Obec Valeč, lesy na pozadí jsou součástí vojenského újezdu, kde se nachází i sporná oblast.

Obec Valeč, lesy na pozadí jsou součástí vojenského újezdu, kde se nachází i sporná oblast. | foto: Libor Michalec, MF DNES

Své území si od Severočechů vzít nenecháme, zní z Valče

  • 5
Spory o rozdělení okrajových území Vojenského újezdu Hradiště pokračují. Armáda je chce z výcvikového prostoru vyčlenit, oblast o rozloze 7,2 hektaru by měla připadnout Ústeckému kraji. S návrhem souhlasí i zástupci Karlovarského kraje, na území si ale dělá nárok obec Valeč.

Je to historicky naše území, a proto si ho můžeme nechat. Takové tvrzení budou tento měsíc obhajovat zástupci Valče, kteří si brání půdu uvolněnou budoucím zmenšením Vojenského újezdu Hradiště. Podle plánů ministerstva obrany by se totiž měla přičlenit k Podbořanskému Rohozci, který leží v Ústeckém kraji.

Na stole je přitom už čtvrtá varianta od doby, kdy vedení Karlovarského kraje zjistilo, že by takzvaná optimalizace vojenských újezdů změnila hranice krajů.

Fakta

Budoucí uspořádání

V rámci vyčlenění části území újezdu vznikne samostatná obec Lučina, jejíž součástí bude také Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. Albeřice se připojí k Verušičkám a Bražec ke Stružné.

Zmíněný spor se týká oblasti v okolí obce Bukovina, která by podle návrhu měla náležet k Podbořanskému Rohozci.

"Jsme z toho rozčarovaní a čekáme, jak to dopadne," řekl Josef Kubař, starosta Valče. Nelíbí se mu, že by obec přišla o půdu, která jí patřila ještě před vznikem újezdu v roce 1953.

S původními návrhy řešení nesouhlasilo ani vedení Karlovarského kraje, které požádalo ministra obrany o přehodnocení záměru a o nesouhlasu informovalo i generální štáb, který optimalizaci řídí.

Nyní se ale vedení kraje přiklání k tomu, aby část bývalého vojenského újezdu skutečně připadla Ústeckému kraji.

"Jedná se zhruba o 7,2 hektarů půdy. Jsou to dvě obce, v jedné z nich je osm domů, ve druhé šest a mají minimální rozlohu," říká Jaroslav Borka (KSČM), náměstek hejtmana.

Berme ohled na lidi, říkají zástupci kraje

Hlavní podíl na takovém rozhodnutí měly podle Borky argumenty, že by přičlenění území ke Karlovarskému kraji způsobilo tamním lidem potíže. S tím souhlasí i starosta Podbořanského Rohozce Ladislav Gál.

"Děláme to kvůli lidem. Vezměte si, že pokud by bydleli v Karlovarském kraji, nejbližší obcí s rozšířenou působností by pro ně bylo krajské město. Museli by v něm vyřizovat občanky, pasy a tak dále. Do Karlových Varů to mají 40 kilometrů, do Podbořan, které mají rovněž rozšířenou působnost, je to kilometrů patnáct," vysvětlil.

O tom, k jakému kraji přičlenit území kolem Valče, budou ještě tento měsíc jednat zástupci Valče, ministerstva obrany a pracovní skupiny Karlovarského kraje.

"Valeč si nárokovala území, které jí přísluší podle historických katastrů. To ale ještě není prokázáno. Zástupci obce chtějí důkazy předložit na příštím jednání, kde padne i konečné rozhodnutí," řekl Jaroslav Borka.

On ani hejtman Josef Novotný prý nejsou ztrátou území nadšeni, ale shodli se, že poslední návrh má logiku. Proces vyčlenění území z vojenských újezdů má být hotový do tří let.

Obec Bukovina se nachází tři kilometry západně od Podbořanského Rohozce za hranicemi újezdu.

Obec Bukovina se nachází tři kilometry západně od Podbořanského Rohozce za hranicemi újezdu.