Anestezie pacienta před unikátní operací nového typu endoprotézy hlezenního

Anestezie pacienta před unikátní operací nového typu endoprotézy hlezenního kloubu v sokolovské nemocnici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na operaci čekají lidé v Karlovarském kraji někdy týden, jindy půl roku

  • 0
Jeden týden až několik měsíců čekají na operaci pacienti v Karlových Varech. Záleží, jaké mají potíže. S nádorem přijdou na řadu už do týdne. Endoprotézu dostanou za několik měsíců - pokud nemocnice nepřijde o svá akutní lůžka.

Pokud české nemocnice postupně zruší šest tisíc akutních lůžek, čekací doby se prodlouží. Zatím platí ty původní.

"U standardní chirurgické operace přijde pacient na řadu za 4 až 5 týdnů, u ortopedické operace endoprotézy dle pořadníku maximálně za několik měsíců. Ale vždy se zohledňuje aktuální zdravotní stav pacienta," uvedla mluvčí Karlovarské krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu Barbora Silná.

Čekání na operace

Nemocnice v Karlových Varech
- operace nádorů doba v řádu 1-2 týdnů, standardní chirurgické 4-5 týdnů, ortopedické operace endoprotézy maximálně několik měsíců

Nemocnice v Chebu
- k chirurgickým výkonům jsou pacienti objednáváni v časovém rozmezí 3 - 6 týdnů podle druhu operačního výkonu, např. žlučník (cholecystomie) 5 týdnů
- specializovaná vyšetření provádí pouze oddělení klinické onkologie a radioterapie, čekací doby na tato vyšetření jsou 3 týdny (ozařování i chemoterapie)

Nemocnice Ostrov
- většinou se nečeká, jen u složitějších zákroků i dva měsíce

Lidé si někdy naříkají na dlouhé čekání. Situaci si ale často komplikují sami.

"Nejvíc nás limituje skutečnost, že se pacienti k zákroku nedostaví a neomluví se, čímž blokují termín, který by mohl využít někdo jiný," řekl lékařský ředitel Nemocnice v Karlových Varech Josef März.

Dodal, že pokud se pacienti omluví, že k zákroku nemohou nastoupit, snaží se jim vyjít vstříc a nabídnout co nejbližší vhodný termín.

K chirurgickým výkonům jsou pacienti v Chebu objednáváni v časovém rozmezí 3 - 6 týdnů podle druhu operačního výkonu. Například u žlučníku (cholecystomie) to je pět týdnů. Operace karpálního tunelu se dělají v Chebu minimálně.

Jak dlouho čekají v nemocnicích pacienti na specializovaná vyšetření? "Ve Varech se dělají akutní vyšetření bezodkladně. Plánované výkony v závislosti na zdravotním stavu pacienta pak maximálně do měsíce," sdělila mluvčí Barbora Silná.

V Chebu zajišťují specializovaná vyšetření pouze oddělení klinické onkologie a radioterapie. Čekací doby na tato vyšetření (ozařování i chemoterapie) jsou tři týdny.

Kdo nechce čekat, může to zkusit jinde

Předseda Svazu pacientů ČR Luboš Olejár má radu pro netrpělivé pacienty, kterým nevadí cestování za lékařskou péči mimo dosah svého bydliště.

"Plzeňská fakultní nemocnice má zatím 1200 lůžek. Za svaz můžu pacientovi doporučit i vinohradskou nemocnici, Je lepší cestovat sto nebo dvě stě kilometrů, než šest měsíců čekat doma na banální operaci kýly u dítěte."

Stává se, že dítě před plánovanou operací dostane teplotu. Na operaci pak musí znovu čekat další půlrok. S "reklamací" ale rodiče podle Luboše Olejára nikde neuspějí. Celé kolečko vyšetření a následného čekání musí začít znova. "Nedá se s tím bohužel nic dělat."