Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čekám na ruské partnery, říká zájemce o slavnou porcelánku Haas a Czjzek

  12:30aktualizováno  12:30
Karlovarský podnikatel Alois Tomášek, který chce koupit zkrachovalou hornoslavkovskou porcelánku Haas a Czjzek a po roce a půl v ní obnovit provoz, čeká na záruky odbytu. Zatím má jen příslib obchodníků z Ruska, že budou výrobky odebírat.

Alois Tomášek počítá s tím, že v první fázi obnovení výroby dá práci šestatřiceti lidem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podnikatel za nejstarší porcelánovou manufakturu v Čechách nabídl insolvenčnímu správci 14 milionů korun. Věřitelský výbor souhlasí.

80 milionů v pohledávkách

Ziskem z prodeje se podaří umořit jen malé procento dluhů zkrachovalé firmy. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 65 nezajištěných věřitelů (včetně bank, zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení) s celkovou pohledávkou asi za 80 milionů korun.

I tak jsou ale věřitelé za Tomáška rádi. Je tu ještě i druhý potenciální kupec v pořadí - společnost Expozita krásenského podnikatele Vladimíra Lokaje s nabídkou 12 milionů korun. Lokaj ale výrobu porcelánu obnovovat nehodlá.

Tomášek tvrdí, že peníze na pořízení zavřené továrny má. Pokud ale nebude mít zajištěný odbyt talířů, hrnků a mís se slavnou značkou, do rizika nepůjde. Trojice obchodníků z Moskvy mu sice spolupráci při návštěvě Horního Slavkova slíbila, to ale českému podnikateli logicky nestačí.

"Potřebuju mít jistotu. A tou pro mě bude, když Rusové složí v bance na depozitní účet deset milionů korun jako zálohu, ze které bychom při obchodování čerpali a kterou by oni průběžně doplňovali," sdělil svou představu Alois Tomášek.

Očekává, že moskevští obchodníci přiletí znovu někdy v tomto týdnu. A že dohodu dotáhnou do konce a pak stvrdí převodem deseti milionů korun na depozitní účet.

"Nechci celou věc zbytečně zdržovat, ale potřebuju, aby se porcelánka, pokud ji koupím a obnovím výrobu, stala stabilním podnikem. Už kvůli tomu, že chci přistupovat seriózně k šestatřiceti zaměstnancům, se kterými pro začátek počítám," vysvětlil Tomášek.

To je asi třetina někdejšího počtu zaměstnanců. Šanci, že se všechno podaří podle představ, odhaduje Tomášek na devadesát procent.

Má k dispozici nejen čtrnáct milionů korun na odkoupení porcelánky, ale i dalších šest milionů na její rozjezd. Mimo jiné by musel opravit škody, které napáchaly mrazy.

"Těžké to nebude, porcelánka je v podstatě funkční," míní Tomášek. Počítá s tím, že on a jeho kolega Václav Vlasatý získají každý poloviční podíl ve firmě.

Když má Tomášek říct, kdo za ním finančně stojí, tváří se poněkud tajemně a je zdrženlivější. "Mám partnera, který mi peníze poskytl. A také mám u dlužníků svých asi 70 milionů korun. Z toho to celé vyplývá."

Insolvenční správce porcelánky Pavel Tatíček čeká, zda Tomášek složí kupní cenu - tedy slíbených 14 milionů. Jestli ano, bude tím obchod uzavřen. "Nerad bych porcelánku prodával po částech," řekl správce k poslednímu a nejhoršímu možnému scénáři.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz