Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělý kloub? Na pacienty v Karlovarském kraji se dostane brzy

  10:05aktualizováno  10:05
Bolavá, k pohybu neochotná kyčel nebo koleno, s nímž už člověk jen stěží vyleze schody. To může pro pacienta znamenat i měsíce čekání na jejich výměnu. Pomoci má čekatelům nová vyhláška o dostupnosti péče, která začala platit v lednu. Stanoví maximální čekací doby na neakutní operace.
Na operaci nečekají pacienti v Karlovarském kraji tak dlouho jako jinde. Ilustrační foto

Na operaci nečekají pacienti v Karlovarském kraji tak dlouho jako jinde. Ilustrační foto | foto: Josef VostárekMF DNES

Konkrétně by už na umělý kyčelní či kolenní kloub neměl pacient nikde čekat déle než 52 týdnů. Nemocnice v Karlovarském kraji se podle svých mluvčích do termínu vejdou.

Až s půlroční rezervou oproti maximální lhůtě dané vyhláškou mohou počítat pacienti soukromé Nemocnice Sokolov.

"Čekací doba na operaci kyčelních kloubů se pohybuje mezi půl až tři čtvrtě rokem dle akutnosti onemocnění," sdělila mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová.

Častým chirurgickým zákrokem je například operace žlučníku a kýly u dospělých i dětí. Zde je čekací doba okolo sedmi dnů. "Na očním oddělení pacienti na operaci šedého zákalu čekají tři týdny, což je v republikovém porovnání minimální doba," konstatovala mluvčí Soukupová.

V ostrovské nemocnici klouby neoperují. V minulosti tam působil primář Oldřich Vastl, který nyní pracuje na ortopedii v Sokolově. Loni tam poprvé v Česku voperoval pacientovi nejmodernější typ endoprotézy hlezenního kloubu, tedy kotníku.

Jak sdělila mluvčí Nemocnice Ostrov Andrea Zvolánková, na ostatní operace, jako jsou artroskopie, operace žlučníku, kýly, křečové žíly a štítné žlázy, je čekací doba jeden až dva týdny. "V nejvytíženějších obdobích to je výjimečně dvacet dnů," řekla.

V Anglii i Německu musejí lidé čekat mnohem déle

Pod Karlovarskou krajskou nemocnici spadají špitály v Chebu a Karlových Varech. Chebská nemocnice nemá ortopedii, klouby se operují v krajském městě.

"Novou vyhlášku o dostupnosti péče dodržujeme, vejdeme se do ročního limitu," uvedla mluvčí nemocnice Barbora Silná. Jiřího Miku z Karlových Varů operovali na karlovarské ortopedii loni v říjnu po měsíčním čekání.

"Neměli pro mě postel, takže jsem se musel vrátit domů a přijít později. Asi potřebovali lůžko pro nějaký akutní případ," komentoval Mika.

Na chirurgickém oddělení nemocnice v Karlových Varech je čekací doba na běžné plánované operace měsíc až dva.

"Naši pacienti si ale neuvědomují, že se v evropském měřítku jedná o nadstandardní čekací dobu. Nikde ve světě to není. Například v Anglii nebo v Německu se čeká daleko déle," konstatoval primář chirurgického oddělení Pavel Novotný.

Pokud se ale jedná o pacienta například s nádorem, či jde o vytíženého člověka, který potřebuje například rychle odjet na pracovní cestu a něco pro nemocnici udělal či ji sponzoroval, tak může být zařazen do operačního programu během týdne či čtrnácti dnů.

Hlavní operační dny jsou v KKN úterý a čtvrtek. V případě potřeby tak může jít pacient na operační stůl v pondělí, středu či pátek.

"Takto operujeme nádory. Uvědomte si, že pacienta s nádorem přijme nemocnice v Praze za tři měsíce, což je neetické. My to považujeme za neúměrně dlouhou dobu, proto lidi zařadíme přednostně na den, který není operační. Čekací doba se tak zkrátí na týden," vysvětlil primář Pavel Novotný.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz