Na operaci nečekají pacienti v Karlovarském kraji tak dlouho jako jinde. Ilustrační foto

Na operaci nečekají pacienti v Karlovarském kraji tak dlouho jako jinde. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Umělý kloub? Na pacienty v Karlovarském kraji se dostane brzy

  • 0
Bolavá, k pohybu neochotná kyčel nebo koleno, s nímž už člověk jen stěží vyleze schody. To může pro pacienta znamenat i měsíce čekání na jejich výměnu. Pomoci má čekatelům nová vyhláška o dostupnosti péče, která začala platit v lednu. Stanoví maximální čekací doby na neakutní operace.

Konkrétně by už na umělý kyčelní či kolenní kloub neměl pacient nikde čekat déle než 52 týdnů. Nemocnice v Karlovarském kraji se podle svých mluvčích do termínu vejdou.

Až s půlroční rezervou oproti maximální lhůtě dané vyhláškou mohou počítat pacienti soukromé Nemocnice Sokolov.

"Čekací doba na operaci kyčelních kloubů se pohybuje mezi půl až tři čtvrtě rokem dle akutnosti onemocnění," sdělila mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová.

Častým chirurgickým zákrokem je například operace žlučníku a kýly u dospělých i dětí. Zde je čekací doba okolo sedmi dnů. "Na očním oddělení pacienti na operaci šedého zákalu čekají tři týdny, což je v republikovém porovnání minimální doba," konstatovala mluvčí Soukupová.

V ostrovské nemocnici klouby neoperují. V minulosti tam působil primář Oldřich Vastl, který nyní pracuje na ortopedii v Sokolově. Loni tam poprvé v Česku voperoval pacientovi nejmodernější typ endoprotézy hlezenního kloubu, tedy kotníku.

Jak sdělila mluvčí Nemocnice Ostrov Andrea Zvolánková, na ostatní operace, jako jsou artroskopie, operace žlučníku, kýly, křečové žíly a štítné žlázy, je čekací doba jeden až dva týdny. "V nejvytíženějších obdobích to je výjimečně dvacet dnů," řekla.

V Anglii i Německu musejí lidé čekat mnohem déle

Pod Karlovarskou krajskou nemocnici spadají špitály v Chebu a Karlových Varech. Chebská nemocnice nemá ortopedii, klouby se operují v krajském městě.

"Novou vyhlášku o dostupnosti péče dodržujeme, vejdeme se do ročního limitu," uvedla mluvčí nemocnice Barbora Silná. Jiřího Miku z Karlových Varů operovali na karlovarské ortopedii loni v říjnu po měsíčním čekání.

"Neměli pro mě postel, takže jsem se musel vrátit domů a přijít později. Asi potřebovali lůžko pro nějaký akutní případ," komentoval Mika.

Na chirurgickém oddělení nemocnice v Karlových Varech je čekací doba na běžné plánované operace měsíc až dva.

"Naši pacienti si ale neuvědomují, že se v evropském měřítku jedná o nadstandardní čekací dobu. Nikde ve světě to není. Například v Anglii nebo v Německu se čeká daleko déle," konstatoval primář chirurgického oddělení Pavel Novotný.

Pokud se ale jedná o pacienta například s nádorem, či jde o vytíženého člověka, který potřebuje například rychle odjet na pracovní cestu a něco pro nemocnici udělal či ji sponzoroval, tak může být zařazen do operačního programu během týdne či čtrnácti dnů.

Hlavní operační dny jsou v KKN úterý a čtvrtek. V případě potřeby tak může jít pacient na operační stůl v pondělí, středu či pátek.

"Takto operujeme nádory. Uvědomte si, že pacienta s nádorem přijme nemocnice v Praze za tři měsíce, což je neetické. My to považujeme za neúměrně dlouhou dobu, proto lidi zařadíme přednostně na den, který není operační. Čekací doba se tak zkrátí na týden," vysvětlil primář Pavel Novotný.