Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přispějte na záchranu Kyselky, chce vyzvat asociace v celonárodní sbírce

  9:33aktualizováno  9:33
O celonárodní sbírce na záchranu památkově chráněných budov v Kyselce uvažuje památková asociace, která usiluje o obnovu tamních lázní. Vybrané peníze by do chátrajícího areálu následně investovala nedávno založená obecně prospěšná společnost lázně Kyselka.

Za důležitý posun při záchraně Kyselky označil Vladimír Lažanský jednání s ministerstvem kultury. Podařilo se docílit toho, že Kyselka je v Karlovarském kraji prioritou číslo jedna. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obecně prospěšná společnost lázně Kyselka teprve čeká na zapsání u Obchodního soudu v Plzni. Přesto už od svého založení v polovině října projednala spoustu věcí. Jednou z nich je právě možnost celonárodní sbírky.

"Přestože ještě právně neexistujeme, tak památková asociace je připravená uspořádat velkou sbírku. Podmínkou je převod budov a pozemků v Kyselce na naši společnost," řekl člen správní rady obecně prospěšné společnosti a současně majitel zámku v Chyších na Karlovarsku Vladimír Lažanský.

Právě na zámku v Chyších se minulou neděli sešli členové zmíněné společnosti se zástupci pražské Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Za další důležitý posun při záchraně Kyselky označil Vladimír Lažanský jednání s ministerstvem kultury. Podařilo se docílit toho, že Kyselka je v Karlovarském kraji prioritou číslo jedna.

Obecně prospěšná společnost bude pro začátek hospodařit s částkou 20 milionů korun od Karlovarských minerálních vod. Této firmě v Kyselce patří část nemovitostí. Peníze mimo jiné poslouží k zabezpečení některých objektů.

Viceprezident asociace Martin J. Kadrman potvrdil, že asociace při jednání v Chyších nabídla Vladimíru Lažanskému pomoc nebo dokonce zorganizování celonárodní veřejné sbírky.

Je však zatím skeptický ohledně splnění podmínky, že do obecně prospěšné společnosti budou vloženy všechny pozemky, které v říjnu 2010 koupily Karlovarské minerální vody.

"Před dvěma týdny jsem byl v rozhlase se zástupcem minerálních vod. Ten prohlásil, že pozemky zpřístupní komukoliv, ale nové společnosti je předávat nebudou," sdělil Kadrman.

Za zásadní považuje asociace zastřešení objektů. Při nedělním jednání vznikla dohoda, že po zápisu společnosti u soudu se okamžitě stavebně zabezpečí nejen Mattoniho vila, ale všechny objekty v Kyselce.

Asociaci především záleží na řadě zchátralých domů podél lázeňské promenády. Jedná se například o Švýcarský a Jindřichův dvůr.

Přispěli byste na záchranu památkově chráněných budov v Kyselce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

ANO 222
NE 191


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz