Loket chce po památkářích vrátit sbírku deseti tisíc cenných předmětů.

Loket chce po památkářích vrátit sbírku deseti tisíc cenných předmětů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cenná sbírka se může vrátit na hrad Loket, „ztracený“ seznam se našel

  • 4
Léta se Loket marně pokoušel získat zpět sbírku cenností, kterou nashromáždili zdejší měšťané. V roce 1992 ji ze zdejšího hradu odvezli státní památkáři. Vedení města ale tvrdí, že ji ukradli. Teď se mohou památky vrátit zpátky na hrad. Našel se totiž seznam, díky kterému lze určit, co Lokti původně patřilo.

Německy psaný seznam měli obyvatelé Lokte dlouhé roky za ztracený. Nyní se ale náhle vynořil. Překvapenému loketskému starostovi Jaroslavu Hlavsovi ho ukázal Tomáš Wizovský, který šéfoval pobočce Národního památkového ústavu v Lokti od loňského října do poloviny letošního roku.

"Sáhl do šuplíku a knihu vyndal. Tím nám prokázal neocenitelnou službu," chválí ho Hlavsa.

Zejména kvůli chybějícímu seznamu cenností totiž celou dobu vázlo vrácení několika tisíc kusů porcelánu, šperků, nábytku, obrazů a zbraní do Lokte. Nebylo totiž možné určit jaké věci městu patřily a jaké do kolekce přibyly až později.

"Stát na nás udělal strašný podraz. Po celou dobu památkáři věděli, že účetní kniha existuje. Ale ptali se nás: O co vám jde, co vůbec chcete, co vám vlastně chybí?" zlobil se ale starosta města na stát a památkový ústav.

Loket už se připravoval, že začne sbírku vymáhat soudně a že důkazní břemeno přenese na stát.

Teď je seznam na světě, město ho za padesát tisíc korun nechalo přeložit do češtiny.

Kurátorka zkoumá každý z deseti tisíc předmětů

Kurátorka sbírkových fondů Národního památkového ústavu v Lokti Eva Smilková nyní zkoumá každý z asi deseti tisíc předmětů a podle inventárních čísel zjišťuje, zda byl součástí původní loketské sbírky.

"Musíme mít jistotu a proto nad každým předmětem strávíme půl hodiny nebo také hodinu. Je to těžké, zdlouhavé. Spousta věcí pochází odjinud a my nevíme odkud," přiblížila kurátorka.

Zatím prověřila 600 až 700 předmětů. Z nich asi jedna třetina prokazatelně patří do původní kolekce.

"Na přelomu října a listopadu zprávu dokončíme, předáme ji na ministerstvo kultury a to rozhodne, zda sbírku vydá městu Loket," dodala Smilková.