Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychiatričtí pacienti se v ostrovské nemocnici dočkají moderní péče

  14:53aktualizováno  14:53
Nové Centrum psychiatrické a rehabilitační péče zřídí soukromá Nemocnice v Ostrově. Vznikne v budově bývalého skladu léčiv, kam se po přestavbě a modernizaci za přibližně 150 milionů korun obě oddělení přestěhují.

Vstupní brána do ostrovské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Centrum psychiatrické a rehabilitační péče se začne stavět už na jaře příštího roku bez ohledu na to, zda se nemocnici podaří získat evropskou dotaci z ROP Severozápad. Lůžková psychiatrie v Ostrově je jediné takové oddělení v kraji. Ročně ošetří téměř tisíc pacientů a jejich počty rostou.

V novém centru budou mít lékaři k dispozici dvě stanice a pro pacienty více lůžek - 50 oproti dnešním 45 v zastaralých prostorách. Nemocní si poleží maximálně po dvou a rozděleni do pokojů podle diagnóz.

Neměli by vedle sebe ležet například lidé s neurózou a ti léčení kvůli svým závislostem. Vhod jim přijde i více soukromí. Riziko, že si ublíží, není v malém pokoji o nic větší než v místnosti s dalšími dvěma či čtyřmi pacienty.

Méně nemocných skončí v sanitce směřující do léčebny v Dobřanech. Posílený tým psychiatrů se postará o širší spektrum klientů. Pomoc tu třeba najdou i ti s poruchami příjmu potravy a s návykovými chorobami. Takové případy léčil Ostrov dosud jen okrajově.

"Kromě těch agresivních bychom měli být schopni ošetřit všechny. A přijímat je nepřetržitě, což děláme i dnes, ale s vypětím všech sil," řekl primář ostrovské psychiatrie Václav Ferus.

Začnou využívat metodu magnetické stimulace

Se svými kolegy hledal inspiraci pro uspořádání oddělení na renomovaných klinikách v Česku i v zahraničí. Čerpal i z nové koncepce psychiatrické péče. Klienti tu využijí terapeutickou dílnu, odpočinkovou místnost pro trávení volného času, tělocvičnu s rehabilitačními a posilovacími prvky.

Novinkou v Ostrově bude metoda magnetické stimulace, která zabírá při běžných depresivních stavech, při únavě, vyčerpanosti a pocitu vyhoření. Je stejně účinná jako polykání tablet, účinek se ovšem dostaví téměř okamžitě.

"Chceme přesunout oddělení do zmodernizované budovy a rozšířit lůžkový fond. Pokusíme se získat dotaci z evropských fondů, ale máme v úmyslu centrum postavit tak jako tak. V ideálním případě by bylo hotové zhruba do patnácti měsíců," uvedl asistent jednatele Nemocnice Ostrov Joža Lokajíček.

Cílem ostrovské psychiatrie je vytvořit záchrannou síť pro co nejvíce klientů. I pro ty s dvojitými diagnózami. Těch je čím dál víc, kromě depresí trpí dalšími poruchami a sociálními nebo zdravotními problémy. Mnozí se nyní adekvátní pomoci ani nedočkají.

"Tito klienti dostanou větší šanci. Teď klesají níž a níž, stávají se z nich bezdomovci, páchají sebevraždy nebo se úplně zblázní," popsal situaci primář Ferus.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Najdete na iDNES.cz