Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investice do parcel se už mohou vyplatit, shodují se realitní makléři

  18:13aktualizováno  18:13
Hodnota stavebních pozemků v Karlovarském kraji si drží už několik let stabilní úroveň. S nákupem by neměli otálet lidé, kteří se chystají stavět, ale ani ti, kteří chtějí v budoucnu zúročit své ušetřené peníze.

Zájem o zasíťované pozemky mají stavitelé také například v Královském Poříčí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ceny bytů i starších rodinných domů kvůli malé poptávce už několik let mírně klesají. Pokles se ale netýká stavebních parcel. Jejich hodnota neklesá a je šance, že s tím, jak bude volných ploch pro stavbu postupně ubývat, budou ceny narůstat.

Rodiny, kterým je v panelákových bytech těsno a touží si dát ranní kávu před vlastním domkem na zahradě, by neměly váhat. A začít se rozhlížet po vhodném pozemku pro stavbu vlastní nemovitosti. Důležité je nenechat se zaslepit první výhodnou nabídkou. Realitní makléři se shodují, že mnohem důležitější než cena je zasíťování, a především lokalita.

"Nezasíťovaný stavební pozemek, pokud by přívody nebyly na kraji parcely, bych asi nekoupil. Mohly by s tím být velké problémy," varoval chebský realitní makléř Josef Hejduk. Zasíťování parcely podle něj vyjde na 800 až 1 000 korun za metr čtvereční.

Zdánlivě výhodná investice se může stát pastí

To potvrdil částečně i jeden z nejdéle působících makléřů Ivan Žikeš z Karlových Varů. U zasíťování pozemku, kde není kanalizace, voda, elektřina ani plyn, je podle Žikeše třeba počítat s částkou 500 až 700 korun za metr čtvereční. Zdánlivě výhodná investice se pak může velmi rychle stát finanční pastí.

"Ceny stavebních pozemků se drží na stejné úrovni už několik let. U lidí převládá názor, že pozemky takzvaně prachy nežerou. Já jsem přesvědčený, že hlavně v okolí Karlových Varů jsou parcely stále ještě předražené," naznačil Ivan Žikeš.

Zájemci o pozemky by si podle Žikeše měli v první řadě ověřit, jestli jsou parcely v souladu s územním plánem. "A jestli na pozemcích nejsou zástavy nebo exekuce. na to bych si dal v současné době, kdy developeři krachují, velký pozor," řekl Žikeš.

Záludná může být i věta v inzerátu, že inženýrské sítě jsou na hranici pozemku, rozeznít výstražné sirény by pak měla vyvolat informace o tom, že inženýrské sítě jsou v dosahu.

"Může se stát, že u větších lokalit, zvlášť u menších obcí, nemusí být sítě dostačující. A z toho může vzniknout neřešitelný problém," upozornil Ivan Žikeš. Stejně jako u většiny nemovitostí je rozhodují při stanovení ceny stavebních parcel atraktivita lokality a tedy i poptávka.

"Největší zájem je o pozemky v lázeňských územích, u Karlových Varů, Mariánských či Františkových Lázní. Poptávka je i po příměstském bydlení, nesmí to ale být daleko," vysvětlil Hejduk.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz