Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmejdi mají novou fintu. Vypadají jako prodavači a z lidí mámí adresy

  15:46aktualizováno  15:46
Se začínajícím adventem a nákupním šílenstvím, které odstartoval černý pátek, jsou v pohotovosti také kontroloři České obchodní inspekce. „Šmejdi“ totiž před Vánocemi vyrukovali s novou taktikou. Na důvěřivé seniory se zaměřují například před karlovarským Kauflandem.

Ilustrační snímek | foto: Aerofilms

Před obchody řetězce Kaufland totiž podezřelí obchodníci oslovují seniory v červeném oblečení a vyzvídají na nich adresy, aby se mohli vetřít do jejich domácností a nabídnout své zboží.

„Jejich červené oblečení budí zdání, že jsou zaměstnanci Kauflandu. Když se takový člověk dostane za dveře bytu, může nabízet cokoliv. Jakmile někdo podepíše smlouvu v domácnosti, tak už Česká obchodní inspekce nemůže zasahovat,“ upozornil na novou taktiku podomních prodejců Jan Řezáč, ředitel inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Nejenom kvůli šmejdům budou v čase adventu inspektoři ČOI v terénu prakticky neustále. Práce budou mít i bez nich dost. Už kvůli bezpečnosti dětí. Právě ve vánočních dárcích pro ně se totiž podle zkušeností ČOI může skrývat mnoho nebezpečí. Napovídá tomu i 459 letošních kontrol prodejen s hračkami v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Rizikové výrobky

 • Světelný vánoční řetěz
  Phenix Led Light 100L=10M
  Nedostatečně upevněné vodiče, v případě vytržení hrozí úraz elektrickým proudem. Kryt ovládací jednotky není dostatečně odolný proti přepětí v síti. Může způsobit požár.
 • Hračky
  Dvojice kachen
  Tahací dřevěná hračka, velká kachna má na zádech malou kachničku. Při zkouškách se oddělily malé části, má ostré hrany, o něž se může dítě poranit.
  Blikající ježaté míčky
  Mají dlouhou pružnou šňůru, na které by se mohlo dítě i uškrtit.
  Zdroj: ČOI

„Nedostatky jsme zjistili v téměř třech čtvrtinách případů,“ varoval Řezáč. A nejsou to jenom chyby v označení hraček či chybějící návody na použití.

„Alarmujících je osm výrobků, které jsme v obou krajích od začátku roku našli. Ty by mohly dětem způsobit vážnou újmu,“ potvrdil Jan Řezáč.

Vedle dřevěných skládaček, jejichž malé díly by mohlo dítě vdechnout, to byla například i koloběžka s vážnými konstrukčními vadami.

Jan Řezáč proto při výběru vánočních dárků nabádá k obezřetnosti. „I když se maximálně snažíme nebezpečné výrobky a hračky objevit a zakázat jejich prodej, stále platí, že sami rodiče musejí být při nakupování maximálně opatrní,“ doporučil v předvánočním shonu.

V něm by ovšem návštěvníci obchodních středisek neměli zapomínat ani na kapsáře. Zejména v tlačenici by si lidé měli dávat pozor na své cennosti. Právě dav je totiž pro kapesní zloděje ideální příležitostí k okradení oběti.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz