Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující bez drobných čeká překvapení. Místo peněz dostanou poukaz

  15:20aktualizováno  15:20
Cestující mohou být na malých nádražích nemile překvapeni. Tam, kde bude v pokladně chybět dostatek hotovosti, mohou totiž při placení velkou bankovkou dostat nazpátek speciální poukaz na peníze. Ten si pak lidé musejí nechat proplatit ve větších městech. V Karlovarském kraji ale často pokladny chybí.
Cestující, kteří budou chtít jízdenku zaplatit velkou bankovkou, mohou místo peněz dostat nazpátek speciální poukaz. (Ilustrační snímek)

Cestující, kteří budou chtít jízdenku zaplatit velkou bankovkou, mohou místo peněz dostat nazpátek speciální poukaz. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nová situace může vypadat takto: „Nemáte menší?“ ptá se pokladní na jednom malém nádraží, přes které jezdí do Karlových Varů vlaky z Krušných hor. „Nemáme.“ A začíná problém. Jak upozornila regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová, zatím se vše řešilo složitým, a pro lidi méně komfortním způsobem.

Cestující dostal potvrzení „že byl u pokladny“. S tím šel do vlaku. Pokud měla průvodčí drobné, cestujícího bez přirážky odbavila. Jinak vystavila potvrzení - dříve „hlášenku“. Cestující pak na místě nic neplatil a měl dva týdny na to, aby u kterékoliv pokladny vyrovnal jízdné.

„Pokud se nový systém schválí, mohl by platit od poloviny prosince. Jestliže nebude mít pokladní nebo průvodčí nazpět na bankovku dva nebo pět tisíc korun, i tak ji přijme. Cestující dostane jízdenku a na zbylou částku mu České dráhy vystaví poukaz k výplatě hotovosti. Tu si bude možné vyzvednout u kterékoliv vhodné pokladny, kde budou mít potřebný obnos,“ řekla Radka Pistoriusová.

Kdo odmítne poukaz a nerozmění si sám, nepojede

Cestující může poukaz k výplatě hotovosti odmítnout. „V takovém případě ale nebude odbavený a bude si muset zajistit přiměřený obnos sám,“ upozorňuje mluvčí ČD Petr Šťáhlavský na legislativu. Ta ohledně veřejné dopravy říká, že pasažéři mají platit přiměřenou bankovkou.

V Karlovarském kraji zůstaly pokladny jen na větších nádražích. Jízdenku si tak už nemohou koupit lidé ve Staré Roli, Lipové, Dolním Žandově a dalších místech regionu. Proto je například na Chebsku běžná situace, kdy průvodčí běhá po motoráku a vyptává se cestujících, jestli by mu nemohli rozměnit. Jeden z pasažérů si totiž chce koupit jízdenku a přitom má v peněžence jen tisícovky.

„Ve vlacích to funguje stejně. Průvodčí nosí přenosné osobní pokladny, takže mají stejné možnosti jako pokladní,“ uvedla mluvčí Radka Pistoriusová.

V praxi ale může mít novinka řadu úskalí. Například lidé často míří do menších obcí, kde potřebnou pokladnu nenajdou, a peníze si tak musí vyzvednout až později.

Někdy stačí mít platební kartu

Vyhnout se potížím při placení lze uhrazením částky platební kartou. Tou je však v řadě regionů vybaveno jen několik málo pokladen. Většinou pouze v okresních městech.

Výjimečnou situaci lze také u pokladny řešit bezhotovostním nákupem jízdenky na eShopu přes moderní mobilní telefon. Jízdenka se nemusí tisknout, protože se zobrazí na displeji. Nezbytné je ale připojení na internet.

Pokladní, které v regionu oslovila MF DNES, připravovaný systém vítají. „Pomůže to hlavně kolegyním ve větších stanicích, kde se více platí velkými bankovkami,“ uvedla pokladní z Nejdku. Dostatek drobných většinou má. A jak s úsměvem říká, když bývá nejhůř, vezme si peníze na vrácení z vlastní peněženky.

Pokladní v Ostrově si pochvaluje ukázněnost cestujících. „Zatím se mně nestalo, že bych si neporadila s velkou bankovkou. Ale jestli systém poukázek začne platit, určitě to pomůže,“ je přesvědčená ostrovská pokladní.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz