Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla jsem rychlejší než slavná Vítková, překvapilo školačku

  10:04aktualizováno  10:04
Více dětí chce rozpohybovat Český olympijský výbor. K jeho osvětové akci - 1. ročníku Olympijského víceboje - se přihlásilo 550 základních škol z celé země. Do patnácti nejaktivnějších jezdí se školáky soutěžit známé sportovní hvězdy.

Veronika Vítková v Sokolově při akci Česko sportuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Všech 452 dětí Základní školy v Křižíkově ulici v Sokolově se před pár týdny zapojilo do Olympijského víceboje. K šesti atletickým disciplínám učitelé přemluvili i ty, kteří dosud měli ke sportu téměř odpor. Díky stoprocentní účasti se škola zařadila mezi patnáct nejlepších v Česku a mohla si včera v tělocvičně vychutnávat zábavné sportovní dopoledne i se stříbrnou olympijskou biatlonistkou ze Soči Veronikou Vítkovou a se stříbrným hokejistou z olympiády 1976 v Innsbrucku Bohuslavem Ebermannem.

Veronika Vítková sundala medaili z krku a postavila se na start člunkového běhu. Ani s mohutnou podporou diváků kupodivu nedosáhla nejlepšího času. Ze šesti vybraných školáků ji porazili čtyři. Například čtrnáctiletá Tereza Lejpová, jinak dívka zamilovaná do florbalu.

"Ve florbalu rychlost a obratnost trénujeme. Trochu mě překvapilo, že jsem byla rychlejší než Veronika," usmála se šikovná žákyně osmé třídy, která se hýbe ráda. Třeba i na skateboardu nebo při plavání.

Výsledky

Podívejte, jak si vede vaše škola v rámci kraje i republiky

Vytáhlý deváťák Martin Turek zase vytvořil v Olympijském desetiboji absolutní rekord, když z místa do dálky skočil 266 centimetrů. Dostal od olympioniků kšiltovku, tričko a tašku. "Baví mě volejbal a chci u něj zůstat i na střední škole," řekl o sobě.

O soupeření, vteřiny a centimetry ale ve víceboji nešlo. Český olympijský výbor hledá cesty, jak propagovat pohyb, když trendem je naopak rostoucí počet obézních školáků. "Hodí se, když děti někdo přivede ke sportu dobrou radou nebo svým příkladem. Odpoutají se od počítače a televize. Vidím kolem sebe spoustu těch, které chodí do fastfoodů, papají hranolky a jsou na tom s fyzičkou špatně," všiml si hokejový mistr světa z roku 1977 Bohuslav Ebermann.

Petr Fiala učí tělocvik na ZŠ v Křižíkově ulici v Sokolově teprve prvním rokem. Podle něho by měl sport děti hlavně bavit. Bylo prý těžké přemluvit k víceboji i ty pohodlnější, ale čekal od nich tužší odpor. "Je to dobrý impuls, aby se do sportování zakousli. Vidí, že to má smysl a že to něco znamená."

Moderátor vtipně dav dětí navedl na téma, že zápolení má vícero výhod. Je zdravé, přináší fyzickou i psychickou odolnost, sportovec poznává nové kamarády, respektuje pravidla, hraje fér, učí se překonávat překážky, spoléhat se na druhé, smiřovat se s porážkami. "Zvládne to každý, když bude chtít?" ptal se na závěr v debatě s biatlonistkou a bývalým hokejistou jeden ze školáků. "Každý má talent, a když si najde sport, který ho bude bavit, tak dobrého výsledku dosáhne," pobízela ho Vítková.

Vítková: Nikdo mě nenutil

Hvězdou byla stříbrná biatlonistka z olympiády v Soči Veronika Vítková pro stovky dětí v Základní škole v Křižíkově ulici v Sokolově. Ochotně si s nimi v tělocvičně zaběhala a zaskákala, odpovídala na jejich všetečné otázky a rozdala spoustu podpisů.

Myslíte, že akce "Česko sportuje" přivede na hřiště více školáků?
Podobné akce považuji za přínos, protože dnešní děti se víc než sportu věnují počítači, televizi a ven je to moc netáhne. Akce "Česko sportuje" může být impulsem, aby pohyb začal děti víc bavit. Aby viděly, že i my děláme sport s radostí, nikdo nás do něj nenutí a že je zábavný.

Podobných akcí objíždíte více. Cítíte, že jste pro děti vzorem?
Všimla jsem si, že některé začaly sport více sledovat, a doufám, že i já je třeba nějak ovlivním. A pokud jde o biatlon, tak ten je nyní tak zpopularizovaný, že zajímá i děti.

Když si vzpomenete na svoje sportovní začátky, kdo vás ke sportu přivedl?
Postavila jsem se poprvé na nohy a v podstatě hned i na lyže. Sestra mojí mamky (Jana Šaldová - pozn. red.) je bývalá olympionička, lyžařka, zúčastnila se her v Naganu a v Salt Lake City. Takže lyžování jsem měla dané hned. Zkusila jsem v 5. třídě zajít v Jilemnici na trénink biatlonu a zalíbil se mi.

Takže vás nikdo nenutil?
Mě nikdo nikdy do ničeho nenutil. Rodiče ani nesportují, když nepočítám mamku, která lehce lyžovala. Já jsem sport začala dělat ráda, nic jiného mě ani nezajímalo.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Živá hudba i zvučná jména. V Mariánských Lázních startuje SpaRun

Momentka ze SpaRun v Mariánských Lázních

Po písčitých a asfaltových cestách v Mariánských Lázních se budou už pošesté prohánět běžci. V sobotu se koná čím dál...

Nebyl to špatný výkon, konejšil trenér Horváth i přes třetí prohru Sokolova

Hradecký Milan Černý sleduje běžícího Stanislava Vávru ze Sokolova.

Tři utkání, nula bodů a skóre 2:7. To už je na pováženou. Fotbalisté Baníku Sokolov ani třetí utkání sezony nezvládli,...

Varnsdorf. Sokolovští fotbalisté budou znovu dobývat

Hradecký Milan Černý sleduje běžícího Stanislava Vávru ze Sokolova.

Na první body do tabulky Fortuna národní ligy čekají i po třech odehraných kolech fotbalisté sokolovského Baníku. Ke...

Najdete na iDNES.cz