Výtvarník z Chodova Jiří Jun ve svém ateliéru.

Výtvarník z Chodova Jiří Jun ve svém ateliéru. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Český výtvarník musel vernisáž v Německu kvůli velkému zájmu přesunout

  • 0
Chodovský výtvarník Jiří Jun uchvátil německé znalce umění. Vernisáž výstavy ve městě Bernkastel Kues obsahující celkem 31 kreseb ve třech místnostech domu, ve kterém se narodil Mikuláš Kusánský, dokonce musel kvůli počtu návštěvníků přesunout do mnohem většího přednáškového sálu.

Vidět výstavu Jiřího Juna totiž znamená prohlédnout si dílo autora, který sbírá jednu výtvarnou cenu za druhou. Stejně jako Blanka Matragi je rodákem ze Světlé nad Sázavou. 

"Blanka byla velkou kamarádkou mojí neteře, často k nám chodila na návštěvy," vypráví Jiří Jun. Blanka Matragi se při svých návštěvách setkávala s pracemi Junovy sestry, která byla rovněž módní návrhářkou. Možná právě to nasměřovalo Matragi k její budoucí tvorbě.

Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Noční procházka (2010).
Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Konstrukce (2010).

Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Noční procházka (vlevo) a Konstrukce (vpravo).

"Má sestra emigrovala do Ameriky, kde si otevřela módní salón. Otec byl zase živnostník," vysvětluje Jiří Jun důvody, proč nemohl jít po středoškolském studiu grafiky na vysokou školu. Z umělecké průmyslovky v Uherském Hradišti proto zamířil rovnou na vojnu. Věnoval se také psaní poezie a kreslenému humoru, který ho, jak říká, přešel v roce 1968.

Od té doby začal Jiří Jun objevovat svůj vlastní vnitřní svět. Vystřídal několik domovů. Jeden z nich byl ve Zlíně, kde pracoval jako výtvarník, po čtyřech letech odešel do Třebíče.

Junova díla se proslavila i v San Francisku nebo v Chicagu.

"Tam se nám narodila dcera a my s manželkou neměli střechu nad hlavou. Sokolovská uhelná v té době hledala průmyslového výtvarníka, kterému se nabízela možnost získat byt v rámci dosídlení. Tak jsme se ocitli tady, v západních Čechách. Když jsme sem přišli, byli jsme nadšení. Měli jsme byt, což byl pro nás zázrak," vzpomíná na dobu před dvaačtyřiceti lety.

Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Hostem svého bytí (2010).
Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Horizontála (2010).
Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Bludné čtverce (2010).

Reprodukce obrazu chodovského výtvarníka Jiřího Juna Hostem svého bytí (2010), Horizontála (2010) a Bludné čtverce (2010).

Stěny jeho kdysi vysněného bytu s ateliérem, spíše než panelový dům, připomínají galerii. Zdobí je jak raná díla, ovlivněná Junovým učitelem Janem Zrzavým, tak meditativní perokresby z posledních let. Jednu z nich si před pár týdny objednal vnuk Jiřího Juna k patnáctým narozeninám.

Díla z chodovského ateliéru však putují i za hranice republiky. "Nejdál se podívala do Chicaga, vidět je mohli lidé i u San Franciska," říká výtvarník, který v lednu oslaví sedmdesátku. Už teď připravuje ke svému jubileu výstavu, která se uskuteční v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Předběžně je domluvený, že začne přesně za rok - v září.