Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trafiky mizí, automaty nejsou. Dopravní podnik nabídne SMS jízdenky

  17:02aktualizováno  17:02
Možnost zaplatit za jízdné v hromadné dopravě prostřednictvím SMS zprávy budou mít zřejmě už zanedlouho cestující v Karlových Varech. Dopravní podnik tak reaguje na nedostatek prodejních míst, kde jsou k dostání jízdenky. Těch ubývá kvůli plánovanému, avšak stále odkládanému zavedení karty K3.

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Novou službu zvažuje pro cestující městskými autobusy Dopravní podnik Karlovy Vary. Kdo bude chtít, mohl by ještě letos alternativně platit jízdné pomocí SMS zpráv. Zájemce napíše SMS, operátor mu strhne peníze a pošle zpět kód, který v tu chvílí platí jako normální jízdenka. Uvažovaná služba je mimo jiné reakcí na stížnosti občanů, kteří si nemohou koupit normální jízdenku v automatu nebo v trafice.

"Distribuce jízdenek je obecně problém. Léta od Karlovarského kraje čekáme na zavedení takzvané karlovarské karty K3. Kvůli této opencard jsme neinvestovali do automatů na prodej jízdenek. Mezitím ve městě zavřely téměř všechny trafiky, protože nebyly výnosné," řekl náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Uznal, že se nákup jízdenek přímo u řidiče prodraží na každé o 7 korun. V trafice a v automatech totiž stojí lístek 18 korun.

Jenže automaty bývají rozbité a na kiosku v prostorách hlavní přestupní stanice u městské tržnice viselo nedávno upozornění, že jízdenky nejsou. Cizinci, kteří chtěli cestovat městskou hromadnou dopravou v největším lázeňském městě, tak byli bezradní. Že se dá koupit lístek u řidiče, vědí jen domorodci.

Nejdříve chtějí doladit SMS platby za parkování

Do SMS jízdenek se město jako majoritní vlastník Dopravního podniku Karlovy Vary pustí po vyhodnocení systému placení parkovného pomocí SMS. Tuto novinku zavedl od letošního roku dopravní podnik (více čtěte zde). Na svých stránkách mimo jiné píše, že motorista již nemusí hledat či rozměňovat drobné mince. Prodloužit parkovné nyní lze přímo z kavárny nebo v průběhu obchodního jednání.

Jenže na systému jsou podle náměstka Růžičky mouchy, které musí dopravní podnik do konce května vychytat a "ne zcela šikovně nastavený způsob" placení parkovného pomocí SMS vyhodnotit. Pak vedení podniku navrhne možnost využití SMS jízdného.

Nešikovnost vidí náměstek Růžička v tom, že dosud musí motorista přijet do zóny s placeným parkováním, a i když chce platit mobilem, musí jít k parkovacímu automatu, aby zjistil jeho číslo.

"Dali jsme na dopravní podnik podnět k vytvoření zón. Ulice v obchodním centru jako je Jaltská, Davida Bechera a Bělehradská bude jedna zóna, označená na svém začátku. Přijedu do zóny, napíšu její číslo do SMS a mám zaplaceno," vysvětlil chystanou inovaci náměstek Růžička.

Za hloupost také označil situaci, kdy řidič vyjede z placeného parkoviště a o ulici dál si vzpomene, že si musí ještě něco vyřídit. Dosud musel nově zaparkovat i nově zaplatit. V nově vytvořených zónách by ale měla existovat možnost popojíždět. Ucelené zóny jsou mimo jiné plánované na Čertově Ostrově, v ulici Milady Horákové i jinde ve městě.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz