Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebské i ašské střechy pokryly drátěné pasti na holuby. Přemnožili se

  7:02aktualizováno  7:02
Západočeská města vyhlásila boj přemnoženým holubům. Poškozují jejich památky, střechy a mají na svědomí šíření nebezpečných chorob. Právě nyní je nejvhodnější doba k jejich odchytu, čehož využili v Chebu a Aši. Chytají je do klecí.

František Chrpa a Vladimír Šnorbert odchytávají holuby na střeše policejní budovy uprostřed města. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Drátěné pasti na holuby se objevily na řadě plochých střech v obou městech. Opeřenci se do klecí bez problémů dostanou padacími dvířky bez možnosti úniku. Jako návnada se osvědčila směs kukuřice s hrachem. "Klece vybíráme každé dva dny, pak holuby usmrtí veterinář oxidem uhličitým," vysvětlil František Chrpa, jehož firma odchyt holubů v Aši zajišťuje.

Podle mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové vyjde regulační zásah městskou pokladnu na 89 tisíc korun. Pasti by na střechách měly zůstat do konce března. "Redukce počtu holubů bývá efektivní jen v tomto období, kdy nehnízdí a nemají dostatek potravy. Případné další odchyty v průběhu roku již proto město neplánuje," řekla.

V Aši začali s odchyty v roce 2008. "Kvůli přemnožení holubů si začali lidé stěžovat. "Na základě výběrového řízení byla vybrána firma Radek Pitra, který za pomoci tří klecí odchytával holuby v zimním období let 2008-2010. Poté následovala dvouletá pauza a opět po stížnostech na přemnožení holubů bylo rozhodnuto o odchytu v zimních měsících let 2012 a 2013," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

V Aši je v současné době pět klecí, umístěných většinou na střechách soukromých objektů. Odchyt nežádoucích holubů začal v lednu a měl by pokračovat do dubna. Městskou pokladnu přijde odchyt na 75 tisíc korun. "Odhaduje se, že v Aši žije asi 500 holubů, do současné doby bylo odchyceno 270 holubů," upřesnil Vrbata.

Holubi se letos nemusí bát v Karlových Varech. Není jich totiž tolik, aby byl odchyt nutný. "Poslední zásah jsme objednali loni a předpokládáme, že vystačí nejméně na dva roky," sdělil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Holubi představují pro města hygienické riziko, hnízdí obvykle v těžko dostupných místech v podkrovích nebo technických prostorách domů, které kontaminují trusem. Často tam také uhynou a i jejich mršiny jsou infekční. Infekce se prostřednictvím domácích koček, hlodavců, jiných ptáků a zvířat, ale i vzdušnou cestou mohou přenášet i na člověka.

Nejčastější holuby šířené choroby jsou salmonelóza, histoplazmóza, některé druhy tuberkulózy nebo závažné chřipky, trvalé hnízdění holubů vede k promoření hnízdní oblasti ektoparazity, jako jsou čmelíkovci nebo na poměry roztočů obrovský klíšťák holubí, který může u člověka způsobit otravu krve.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz