Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb se vrátil do roku 1945, i tentokrát vyhráli Američané

  10:29aktualizováno  10:29
Když před více než sedmi desítkami let dobyla americká armáda Cheb, vyžádaly si čtyři dny trvající boje životy 71 amerických a 200 německých vojáků. Padlo také mnoho civilistů. Cheb si nyní tuto událost připomněl. Kromě komentované bitvy o radnici mohli návštěvníci také vidět přehlídku dobové vojenské techniky. A to jak na náměstí Krále Jiřího, tak i na Chebském hradě.

Před chebskou radnicí stojí několik německých vojenských transportérů, kolem muži v uniformách SS, vzduchem zní úsečné povely v němčině. Klid před bouří však netrvá dlouho. 

Židovskou ulicí pronikají do spodní části náměstí Krále Jiřího americké jednotky. Překvapení Němci začínají střílet, Američané palbu opětují, kryjí se za vozidly a za kamennou kašnou s Herkulem, přebíhají náměstí kolem Špalíčku a pomalu postupují k radnici. Po chvíli je dobojováno. Na obou stranách jsou ranění a padlí, ale co je důležité, Cheb je dobyt.

Fotogalerie

„My jsme si tou vzpomínkovou akcí připomněli výročí konce 2. světové války. Měli jsme pozvané spolky jednak z místního kraje, jednak ze vzdálenějších koutů republiky,“ uvádí kastelán chebského hradu Tomáš Dostál, který měl na starosti přípravu bitvy. 

„Lidé mohli vidět vojáky americké armády, britské jednotky, nebo třeba habartovské četníky, a jejich německé oponenty. Na náměstí se odehrála fiktivní bitva. Ty události samozřejmě nevycházely ze skutečných reálií, to je třeba zdůraznit, ale dopadly tak, jak měly. Takže i tentokrát německá armáda prohrála,“ popisuje Dostál boj, ve kterém nechyběly ani hlučné pyrotechnické efekty. 

Podle jeho slov trvala příprava akce několik měsíců a nejsložitější bylo vyřídit veškerá povolení. „Potvrzení od policie, zajištění záboru náměstí, asistence hasičů nebo spolupráce policie a strážníků přímo při akci. Připravit akci tak, aby se nikomu nic nestalo a aby vše odpovídalo bezpečnostním požadavkům, to je oříšek,“ doplňuje.

Technika z celé republiky

Vzpomínková akce k 73. výročí ukončení 2. světové války se konala ve spolupráci s nadšenci z Klubu vojenské historie Ocelová pěst. V Chebu se ale objevili „vojáci“ a technika ze všech koutů republiky.

„Tady stojí například americké kolové průzkumné vozidlo M8, vedle obrněný polopásový transportér Half-track a průzkumné vozidlo Scout Car,“ ukazuje muž ve zvláštní helmě. Spolubojovníci mu neřeknou jinak než John Jelly. 

V sousedství americké techniky pak mohou lidé obdivovat třeba německé obojživelné vozidlo VW 166 nebo lehký německý nákladní automobil Steyr 1500. „Postavil jsem ho celý od základu. Trvalo mi to asi tři roky. Náhradní díly jsem sháněl po burzách, co nešlo sehnat, to jsem musel udělat znovu,“ uvádí hrdý majitel Jakub Vojáček. Jeho osmiválec si prý na sto kilometrů vezme 30 litrů naturalu 95 včetně aditiv a je schopen uhánět rychlostí 90 kilometrů v hodině. „Vidíte tu karoserii čumáku? Ta má design velmi podobný legendárnímu brouku,“ doplňuje.

Bitva na náměstí sice skončila, ale po celou neděli mohou lidé nahlédnout do vojenských ležení znepřátelených armád z období 2. světové války v areálu Chebského hradu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor linky / skladu - Mariánské Lázně, až 28 000 Kč + benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz