Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lípa z nebe, symbol akce 1000 mil nad Československem, roste i v Chebu

  17:11aktualizováno  17:11
Cheb se jako město, kde vzniklo první letiště na českém území, stal zastávkou pilotů, kteří v rámci akce Lípy z nebe aneb 1000 mil nad Československém slaví sto let československého letectví.

„Jedná se o oblet Československa v prvorepublikových hranicích s návštěvou různých letišť. A na pěti z nich, která jsou historicky nejvýznamnější, bude vysazena pamětní lípa,“ uvedl za chebské letiště Luděk Matějíček.

Právě letiště v Chebu patří do první etapy cesty několika letadel československé výroby z různých období. Dnes tak skupina pilotů spolu s představiteli města zasadila jednu z pěti lip, které jsou symbolem české státnosti.

Kromě toho se na letišti návštěvníkům předvedla ta nejlepší letadla, která byla postavena v posledních sto letech na našem území.

„Takřka všechny letouny jsou ikonické - Ar145, L-200 Morava, Sokol nebo Meta Sokol. Zkrátka letadla, která ve své době něco znamenala. Většina z nich dodnes ještě létá,“ řekl Matějíček. Do vzduchu se ovšem vznesla i letadla typu Trenér nebo Brigadýr.

Skupinový přelet je rozdělený na tři etapy. Piloti z Česka a Slovenska se tak v úterý vydali z Vodochod do Chebu odkud po obědě pokračovali do Kunovic. Další dva dny pak budou patřit letu na Slovensko a zpátky do Čech.

Podle slov předsedy Aviatického sdružení Bohemia Dušana Skály, který akci pořádá, už sám prezident T. G. Masaryk tvrdil, že vzduch je naše moře.

Fotogalerie

„V době, kdy stál v čele státu, také významně podporoval vznik a rozvoj našeho letectví. Akce má být mimo jiné vyjádřením vděčnosti všem, kteří se kdy podíleli na zrodu státu, jeho ochraně a těm, kteří se podíleli na vývoji a psali tak historii československého a českého letectví,“ dodal Skála.

Pouť po českých a slovenských letištích začala dnes ve Vodochodech, odkud přes Mladou Boleslav letka zamířila do Chebu. Odtud piloti pokračovali do Plzně, Českých Budějovic, Jihlavy a Brna, cestu zakončí v Kunovicích. V dalších dnech zavítají například do Košic, Prešova, Popradu a dalších měst. Projekt vyvrcholí 1. září na leteckém dni v Hradci Králové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Najdete na iDNES.cz