Bývalý kulturní dům na chebském sídlišti Zlatý Vrch měl před časem sloužit jako nízkoprahové centrum. I přes slíbenou dotaci město nesehnalo potřebnou sumu peněz.

Bývalý kulturní dům na chebském sídlišti Zlatý Vrch měl před časem sloužit jako nízkoprahové centrum. I přes slíbenou dotaci město nesehnalo potřebnou sumu peněz. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pomozte nám prodat chátrající domy a dostanete provizi, vybídne Cheb

  • 0
Kdo získá kupce pro některou z nepotřebných nemovitostí, dostane část zisku z prodeje. Tento nápad odsouhlasili na svém posledním jednání chebští radní. V poskytování provizí vidí jedinou šanci, jak se zbavit chátrajících budov, pro které město nemá využití.

Prvními objekty, u nichž Cheb nabídne velkorysou provizi za zprostředkování prodeje, budou například bývalý kulturní dům na největším chebském sídlišti Zlatý vrch či opuštěná ubytovna Chlumeček.

Ten, kdo zprostředkuje koupi, si může přijít na nemalé peníze. Odměna se totiž vypočítá z prodejní ceny nepotřebné nemovitosti

Na snadný výdělek musí ale zapomenout zastupitelé i úředníci chebské radnice.

"Odměnu bude možné získat jen za určitých, poměrně přísných podmínek," uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. Provizi podle starosty město vyplatí až poté, když zájemce zaplatí a transakci zaregistruje katastr nemovitostí.

Nápad na sociální středisko nevyšel

Chebští se potřebují zbavit bývalého kulturního domu, který už dlouhá léta chátrá. Objekt město získalo bezplatně v roce 2002 od státu, deset let jej ale nesmělo prodat. A všechny pokusy někdejší kulturní dům pronajmout skončily dříve nebo později neúspěšně.

Bývalý kulturní dům, který měl sloužit také jako nízkoprahové centrum, je v dezolátním stavu a město se ho chce zbavit.

Ztroskotal i záměr vytvořit v budově, kde dříve fungovala restaurace a později ji využívali divadelníci, Středisko sociálních služeb.

Město před dvěma lety sice získalo na rekonstrukci dotaci, po výběrovém řízení se ale ukázalo, že příspěvek na oživení rozhodně stačit nebude.

Vítězná, a tedy nejlevnější firma tehdy spočítala náklady zhruba na 31 milionů korun. Zastupitelé si ale předtím stanovili nejvyšší možnou hranici na rekonstrukci včetně dotace 25 milionů korun. Tedy o šest milionů méně.

Patrový objekt s vlastní kotelnou a nákladním výtahem i rampou, zasazený mezi panelové domy, má v současné době podle odhadu hodnotu zhruba 12 milionů korun. Rozhodně se ale nedá hovořit o tom, že by byl v dobrém stavu. Zájemce mohou odradit rozbitá okna nebo vytrhaná dlažba.

Cena může být výrazně nižší

Místostarosta Chebu Vladimír Hartmann naznačil, že by pro město nebyl velký problém přistoupit i na výrazně nižší cenu.

Pokud se zájemce o koupi najde, budou muset prodej a pochopitelně i cenu bývalého kulturního domu podle chebského starosty Pavla Vanouška ještě schválit městští zastupitelé.

To platí i pro opuštěnou ubytovnu Chlumeček. Tu tvoří dva objekty vytvořené ze smontovaných stavebních buněk.

Nevýhodou je skutečnost, že nemovitosti stojí na poměrně odlehlém místě mezi Chebem a Františkovými Lázněmi. Pozemek navíc nepatří městu, ale Státnímu pozemkovému úřadu.