Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo upozorní na řádění vandalů, mohl by v Chebu dostat až třicet tisíc

  15:26aktualizováno  15:26
Zničené lavičky, zlámané stromy, pomalované fasády. Města v Karlovarském kraji řeší, jak na rostoucí vandalismus. Chebští politici zvažují, že všímavé občany odmění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Když před nedávnem vandalové řádili v novém sportovním areálu chebské Krajinky, kde lámali stromy a rozbíjeli skleněné výplně, začali tamní politici přemýšlet, jak jejich řádění zastavit. Než se však stačili vzpamatovat, kdosi barevnými spreji „vyzdobil“ právě dokončenou fasádu na městském bazénu. A pohár trpělivosti přetekl.

„Každý třetí dům ve městě je posprejovaný. A teď nová fasáda bazénu. Fasádní desky jsou z umělé hmoty, nemohou se umýt ředidlem, budeme je muset vyměnit,“ zoufá si tamní místostarostka Daniela Seifertová.

Tu poslední počin vandalů pořádně zvedl ze židle. „Zvažujeme, že začneme lidem dávat za ohlášení vandalství odměnu. Mohli bychom se inspirovat třeba v Kadani. Tam asi ve dvou případech vyplatili odměnu 30 tisíc korun a mají poměrně klid.“

Podle místostarosty Pavla Hojdy by odměna měla být motivační. Tedy v řádech desítek tisíc korun. Odměnu by nezískal každý oznamovatel, ale jen ten, jehož informace by vedly k dopadení viníka. Návrh chce vedení radnice předložit zastupitelům co nejdříve.

Lesopark upravený dlouho nevydržel, už ho poničili vandalové

Podobný problém řeší v současné době také Ašští. Tamní lesopark v Komenského ulici, který teprve před rokem radnice za pomoci evropských dotací upravila, čelí nájezdům vandalů. A to už poněkolikáté. První atak se odehrál v červnu, kdy vandalové poničili některé dřevěné prvky. Nyní se situace opakuje na stejném místě, škody jsou ale mnohem vyšší.

„Někdo vyvrátil směrový ukazatel, odpadkový koš, polámal zábradlí a jeho části naházel do rybníčku,“ vypočítává mluvčí města Milan Vrbata.

Místo pravidelně navštěvují hlídky městské policie, ale to nestačí. Vzhledem k odlehlosti lokality se radnice rozhodla požádat o pomoc veřejnost. „Prosíme návštěvníky, ale i lidi, kteří tudy jen procházejí nebo projíždějí kolem, aby nebyli lhostejní, všímali si okolí a v případě jakéhokoli podezření volali městskou policii,“ vyzývá Vrbata.

Kamery pomáhají majetek chránit i snadněji dopadnout viníka

Přestože v Sokolově v poslední době nezaznamenali ničení majetku ve větším rozsahu, zůstává i tam vandalismus problémem číslo jedna. Alespoň v průzkumech veřejného mínění, které radnice pravidelně realizuje.

„Naši obyvatelé označují vandalismus za největší problém Sokolova, respektive právě z něj mají největší strach,“ potvrzuje velitel tamní městské policie Petr Kubis.

Nad bezpečností v Sokolově bdí v současné době pět desítek kamerových bodů. „Kamerový systém využíváme v ulicích města i v městských bytových domech. V ojedinělých a nefrekventovaných místech nasazujeme fotopasti. Ve spolupráci s firmou Sotes se připravuje také monitorování kontejnerových stání,“ vypočítává Kubis opatření, která mají řádění vandalů zabránit.

S vandalstvím bojuje i krajské město. Náměstek primátora Čestmír Bruštík vzpomíná na případ z poslední doby.

„Jen několik dní po dokončení nové lávky mezi Meandrem a páteřní cyklostezkou ji neznámý vandal pomaloval. Dřív se podobné malůvky objevovaly často například v podchodech. Tomu se snažíme čelit tím, že jsme vybrané podchody svěřili umělcům sami. V parcích jsme nechali osadit nové odpadní nádoby Big Belly, které umí upozornit svozovou společnost na to, že jsou plné, ale také hlásí městské policii, že se je někdo snaží poškodit.“

Náměstek primátora Michal Riško si myslí, že Meandr, stejně jako ostatní majetek města, by měly chránit kamery. „Na Rolavě kamerový systém funguje. Výsledkem je minimální vandalismus. Když už k němu dojde, je daleko snazší chytit viníka,“ tvrdí.

„Nejužitečnější určitě je, pokud nás na ničení majetku upozorní ten, kdo je jeho svědkem. V létě jsme například po upozornění zadrželi pachatele, který poničil asi 25 objektů v Tuhnicích. Vzhledem ke spáchané škodě jsme jej předali policii,“ dodává velitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz