Vandalové řádili v chebském sportovním areálu.

Vandalové řádili v chebském sportovním areálu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb potrestá strážníky za to, že byli pomalí. Nechali utéct vandaly

  • 0
Vandalství ve sportovním areálu na chebské Krajince má překvapivou dohru. Kromě mladých výtržníků, které při ničení laviček, zapalování plakátů či rozbíjení skel zachytil městský kamerový systém, se aféra nemile dotkne i tamních strážníků.

Starosta Petr Navrátil totiž míní, že hlídka přijela na místo pozdě.

„Obsluha kamerového systému výtržníky zachytila, dokonce si je pěkně přiblížila, takže bylo dobře vidět, co tam provádějí. Ale operační rozhodl o výjezdu hlídky až v době, kdy tam už nikdo nebyl. To vidím jako zásadní pochybení a selhání. Vyvodím z toho důsledky a budu to řešit personálně,“ řekl starosta.

Chebská městská policie má v současnosti nového ředitele, který vzešel z výběrového řízení. Své funkce se ale zatím neujal. Podle zákona totiž musí nejprve projít školením a složit závěrečné zkoušky. „Nastoupí nejdříve v prosinci, možná až v lednu,“ upřesnil starosta.

Škodu, kterou zjevně se nudící parta mladých po sobě v areálu zanechala, vyčíslili znalci na více než padesát tisíc korun bez DPH. „To je ohromná částka. A protože sportovní areál město vybudovalo z evropských peněz, má povinnost jej udržovat v bezvadném stavu. Opravy a rekonstrukce nám tak zbytečně odčerpávají peníze, které bychom mohli využít jinak,“ vysvětlila místostarostka Daniela Seifertová.

Ta byla také iniciátorkou nového tažení proti vandalům, ve kterém město hodně spoléhá na obyvatele. „Lidem by nemělo být jedno, v jakém prostředí žijí. Ale mnozí jsou k ničení společného majetku lhostejní. Proto jsme se ve vedení shodli, že bychom rádi odměnili všímavé občany, kteří na vandalismus upozorní. Samozřejmě to upozornění musí vést k usvědčení viníků. Navrhujeme finanční odměnu 15 tisíc korun,“ konstatovala Seifertová s tím, že návrh budou na svém prosincovém zasedání posuzovat zastupitelé.

Kvůli odměně zřejmě nebude vznikat speciální vyhláška, bude se jednat o takzvaný veřejný příslib. „Zatím se o tom jen bavíme a sbíráme zkušenosti z jiných lokalit, kde se to osvědčilo. Nicméně už nyní se ozývají města, že by chtěla jít stejnou cestou. Takže se ukazuje, že vandalismus není jenom záležitost Chebu,“ doplnil Navrátil.

Kromě Krajinky bude město řešit i poškození desek na městském bazénu, kam se vandalové dostali po střeše strojovny. Výměna umělohmotných desek, kterými teď už do interiéru neproniká dostatek slunečního světla, přijde na bezmála sto tisíc korun. Navíc si vyžádá dvoudenní odstávku celého areálu.

„Tady budeme muset zajistit přístupovou cestu. Pravděpodobně na střechu instalujeme žiletkový plot. Máme povinnost majetek zajistit proti poškození. Snad odměna, o které uvažujeme, lidi vyburcuje z lhostejnosti. Aby se těch pár jedinců, kteří tady dělají takové věci, začalo trochu bát a aby se i rodiče začali víc zajímat o to, co jejich děti vyvádějí po večerech, když nejsou doma,“ doplňuje Seifertová.