Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb už se může těšit na další velkou krajinnou výstavu

  15:05aktualizováno  15:05
Další, v pořadí už třetí krajinnou výstavu plánuje příští rok pořádat město Cheb. Tentokrát společně s německým městem Bayreuth. Chebští doufají, že se jim díky tomu podaří upravit další část chebského Poohří.

Po vzoru první krajinné výstavy, která změnila pravý břeh Ohře, přichystal Cheb i druhou a nyní se připravuje na třetí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proměnou by tentokrát mělo projít území od přehradní nádrže Skalka až k takzvané Chebské stráži, kterou místní znají jako vyhlídku Egerwarte.

„Rada města schválila text dohody o spolupráci mezi Chebem a Bayreuthem. Týká se propagace krajinných výstav v obou městech, přípravy propagačních materiálů nebo pořádání doprovodných kulturních či sportovních akcí. Vzájemně se také budeme podporovat ve snaze získat na krajinnou výstavu dotace z programu na podporu přeshraniční spolupráce Cíl 3,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Upřesnil, že odhadované náklady na první etapu úprav zanedbaného území, které by se mohlo stát další součástí odpočinkového areálu v Poohří, jsou zatím kolem 20 milionů korun.

Další výstava má být hudbou pro oči

Výstava se bude v Německu konat od 22. dubna do 9. října příštího roku. Má podtitul Hudba pro oči a je zaměřena na úpravu krajiny a rostlin rostoucích v lese. Připravované změny okolo hráze přehrady by se tak tentokrát měly více zaměřit na tamní lesoparky a vnější část města.

„Počítá se zejména se zkvalitněním sítě cest a s revitalizací prostoru bývalé plovárny,“ upřesnil místostarosta Pavel Hojda. Návštěvníci tam najdou například pergoly v krajině a drobnější stavby, které území mezi Chebem a Františkovými Lázněmi vtisknou přívětivější tvář.

Na břehu Skalky by měla vyrůst například půjčovna loděk. Město také plánuje upravit vyhlídku a její okolí či upravit alej od osady Stein směrem ke komunikaci na Libou.

„Naším záměrem je, aby připravovaná krajinná výstava přispěla k lepšímu propojení měst Cheb a Františkovy Lázně, o které dlouhodobě usilujeme. Není tajemstvím, že chceme mezi oběma městy vybudovat cyklostezku právě přes Stein a Komorní hůrku,“ doplnil starosta Navrátil.

Vzhledem k podnebí, které v Chebu není tak příznivé jako v Bayreuthu, však bude chebská výstava podle starosty pravděpodobně kratší.

Výstava v roce 2016 bude v pořadí už třetí novodobou krajinnou výstavou, kterou Cheb hostí. V roce 2006 se Cheb stal partnerem německého Marktredwitz a s pomocí dotací zásadně změnil zanedbanou část pravého břehu Ohře pod chebským hradem. Vznikl zde rozsáhlý areál Krajinka za více než 100 milionů korun.

O sedm let později pak na protějším břehu řeky město vystavělo moderní sportovně odpočinkový areál. V témže roce byl Cheb partnerem krajinné výstavy, díky které se podařilo upravit další část areálu v Poohří.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz