Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb už se může těšit na další velkou krajinnou výstavu

  15:05aktualizováno  15:05
Další, v pořadí už třetí krajinnou výstavu plánuje příští rok pořádat město Cheb. Tentokrát společně s německým městem Bayreuth. Chebští doufají, že se jim díky tomu podaří upravit další část chebského Poohří.

Po vzoru první krajinné výstavy, která změnila pravý břeh Ohře, přichystal Cheb i druhou a nyní se připravuje na třetí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proměnou by tentokrát mělo projít území od přehradní nádrže Skalka až k takzvané Chebské stráži, kterou místní znají jako vyhlídku Egerwarte.

„Rada města schválila text dohody o spolupráci mezi Chebem a Bayreuthem. Týká se propagace krajinných výstav v obou městech, přípravy propagačních materiálů nebo pořádání doprovodných kulturních či sportovních akcí. Vzájemně se také budeme podporovat ve snaze získat na krajinnou výstavu dotace z programu na podporu přeshraniční spolupráce Cíl 3,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Upřesnil, že odhadované náklady na první etapu úprav zanedbaného území, které by se mohlo stát další součástí odpočinkového areálu v Poohří, jsou zatím kolem 20 milionů korun.

Další výstava má být hudbou pro oči

Výstava se bude v Německu konat od 22. dubna do 9. října příštího roku. Má podtitul Hudba pro oči a je zaměřena na úpravu krajiny a rostlin rostoucích v lese. Připravované změny okolo hráze přehrady by se tak tentokrát měly více zaměřit na tamní lesoparky a vnější část města.

„Počítá se zejména se zkvalitněním sítě cest a s revitalizací prostoru bývalé plovárny,“ upřesnil místostarosta Pavel Hojda. Návštěvníci tam najdou například pergoly v krajině a drobnější stavby, které území mezi Chebem a Františkovými Lázněmi vtisknou přívětivější tvář.

Na břehu Skalky by měla vyrůst například půjčovna loděk. Město také plánuje upravit vyhlídku a její okolí či upravit alej od osady Stein směrem ke komunikaci na Libou.

„Naším záměrem je, aby připravovaná krajinná výstava přispěla k lepšímu propojení měst Cheb a Františkovy Lázně, o které dlouhodobě usilujeme. Není tajemstvím, že chceme mezi oběma městy vybudovat cyklostezku právě přes Stein a Komorní hůrku,“ doplnil starosta Navrátil.

Vzhledem k podnebí, které v Chebu není tak příznivé jako v Bayreuthu, však bude chebská výstava podle starosty pravděpodobně kratší.

Výstava v roce 2016 bude v pořadí už třetí novodobou krajinnou výstavou, kterou Cheb hostí. V roce 2006 se Cheb stal partnerem německého Marktredwitz a s pomocí dotací zásadně změnil zanedbanou část pravého břehu Ohře pod chebským hradem. Vznikl zde rozsáhlý areál Krajinka za více než 100 milionů korun.

O sedm let později pak na protějším břehu řeky město vystavělo moderní sportovně odpočinkový areál. V témže roce byl Cheb partnerem krajinné výstavy, díky které se podařilo upravit další část areálu v Poohří.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Najdete na iDNES.cz