Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historické město roku? Chebu k získání prestižního titulu zbývá krůček

  18:04aktualizováno  18:04
Cheb usiluje o titul Historické město roku. Doufá, že by jim pomohl přilákat další návštěvníky. Miliony korun vynaložené na údržbu památek by se tak podařilo zúročit.

Letecký pohled na Chebský hrad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Miliony korun investuje každoročně do památek na svém území město Cheb. Důvod? Povzbuzení turistického ruchu. Právě ten je pro město alfou a omegou rozvoje.

Přilákat do Chebu další turisty ze všech koutů republiky i ze zahraničí by mohl Chebským pomoci titul Historické město roku. Od něj v současnosti dělí Cheb už jen krůček. Probojoval se totiž do celostátního finále soutěže.

Chebské památky

Špalíček
Symbol náměstí Krále Jiřího tvoří komplex 11 domů. Rozděluje jej Kramářská ulička.

Hrad
Areál hradu s černou věží, kde je nejcennější památkou ojedinělá kaple sv. Erharda a Uršuly.

Kostel sv. Mikuláše
Církevní stavba, pocházející z počátku 13. století, patří k nejstarším v Chebu.

Františkánský kostel
Minoritský kostel, vystavěný zároveň s klášterem po roce 1247, kdy se františkáni v Chebu usazují.

Domy na náměstí Krále Jiřího
Unikátní měšťanské domy s příkrými střechami. V tamním Pachelbelově domě byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

O tom, kdo letos získá právo nazývat se Historickým městem roku, se rozhodne v dubnu ve Španělském sále Pražského hradu.

Do celostátního kola Cheb poslala komise, složená z nejrůznějších odborníků a památkářů.

„Pořadí bylo stanoveno na základě bodového hodnocení. Kromě odměny 100 tisíc korun získal Cheb právo usilovat o prestižní titul Historické město roku 2014 na celostátní úrovni. Tady už vítěz bere rovný milion,“ přiblížila Inka Ratajová z Národního památkového úřadu v Lokti.

„Na opravy a údržbu památek vydává město každoročně obrovské sumy. Jen za loňský rok to bylo 29 milionů korun. Dalších 17 jsme investovali do oprav chodníků, vnitrobloků a podzemních popelnicových stání v historickém centru,“ prozradil starosta Petr Navrátil.

Starosta dodal, že další desítky milionů spolykaly opravy městské knihovny, chebského hradu a jeho okolí. Nákladem 165 milionů se podařilo upravit prostor na levém břehu řeky Ohře, který zasahuje do městské památkové rezervace.

Řada objektů s významnou historickou hodnotou je v soukromých rukou. Jejich majitelům město nabízí vedle přímých příspěvků i peníze z fondu rozvoje bydlení a to na opravy střech, oken a fasád, ale i na celou další řadu akcí. Například na odvlhčení zdiva či vybudování přípojek.

„Poprvé jsme se přihlásili k Programu regenerace městských památkových rezervací a zón v roce 1994. Máme zpracovaný vlastní program oprav historické části města. Péče o památky je zakotvena i v dalších dokumentech, včetně Strategického plánu rozvoje. K těmto materiálům postupně přibyly další, například architektonická studie na zástavbu areálu bývalých kasáren Zlatý vrch, který na městskou památkovou zónu bezprostředně navazuje,“ vysvětlil starosta Navrátil.

Ten předpokládá, že Cheb má naději v soutěži uspět i díky přeshraničním výstavám, které se tady konaly. Vedle toho je významnou devizou například vznik nové interaktivní encyklopedie, jejíž úvodní filmová upoutávka se záběry historického centra zvítězila na národním festivalu turistických filmů Tour region film 2013.

„Pro úspěch v soutěži je významné i to, že městská památková zóna není v Chebu skanzen, ale soubor živých památek, které lidé využívají, kde se konají nejrůznější kulturní a společenské akce,“ řekl bývalý starosta Pavel Vanoušek.

Ten připomněl, že v minulosti se Cheb už dvakrát do finále probojoval. Poprvé to bylo v roce 2007, kdy zvítězila Polná. Druhou šanci měli Chebští v roce 2013. Tehdy Cheb předstihla Jilemnice.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Najdete na iDNES.cz