Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebští lesníci vyrazí do Bavorska. Začnou se tam starat o český les

  12:37aktualizováno  12:37
Cheb dotáhl spory o uvolnění historického majetku v Bavorsku do vítězného konce. Město už převzalo několik budov a lesní pozemky u Tirschenreuthu. Inventura ukázala, že porosty jsou v poměrně dobrém stavu.
Cheb už prodal první nemovitost ve svém bavorském lese. Hájenku koupili němečtí manželé za 80 tisíc eur. Ilustrační foto.

Cheb už prodal první nemovitost ve svém bavorském lese. Hájenku koupili němečtí manželé za 80 tisíc eur. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Složitější a hlavně náročnější bylo přebírání lesů. Nyní začínáme v budovách i lesích hospodařit na vlastní vrub," konstatoval na čtvrtečním jednání městských zastupitelů starosta Pavel Vanoušek. "S výjimkou jednoho účtu, který se uzavíral až na konci března, máme všechny peníze na účtu města," dodal.

První nemovitost, bývalou hájenku, už Cheb prodal německým nájemcům, manželům Kunzovým za 80 tisíc eur. A nabídnout k prodeji chce město i další nemovitosti.

"Ozvali se nám zájemci i o další objekty, například bývalou dětskou ozdravovnu. Ponecháme si zřejmě jen lesovnu, kde budou mít zázemí pracovníci společnosti Lesy města Chebu, kteří se o náš majetek budou starat," prohlásil místostarosta Vladimír Hartmann.

"S přednostou Okresního úřadu v Tirschenreuthu a starostou Neualbenreuthu jsme se dohodli, že se ještě jednou setkáme, abych jim představil naše pracovníky, kteří se budou v lesích a jejich okolí pohybovat," poznamenal starosta Vanoušek.

Lesní pozemky o rozloze 647 hektarů, několik budov a prameniště získalo původně město Cheb už v roce 1927. Bavorská vláda dlouho odmítala chebský majetek uvolnit. I přesto, že před několika lety správní soud v Regensburgu vyhověl žádosti města Cheb a nařídil zrušení nucené správy. Bavorská vláda se však proti verdiktu vzápětí odvolala.

Dvacet let trvající spory o uvolnění lesa ukončilo až založení česko-německé nadace. Ta z výnosů peněz na blokovaném účtu bude podporovat projekty, jež se vztahují ke kulturním tradicím, historii a které rozvíjejí spolupráci Čechů a Němců (více čtěte zde).

Ve svých lesích v německém příhraničí už může svobodně hospodařit i město Aš. "V Bavorsku vlastníme asi 20,5 hektaru lesů. Jsou těsně u hranic a přiléhají k našim městským lesům," upřesnil starosta Aše Dalibor Blažek. Dva pozemky jsou u německé obce Neuhausen, další za silničním obchvatem města Aš pod Novým Žďárem.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz