Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuklidíš - zaplatíš. Cheb bude tvrdě pokutovat neuklizené psí výkaly

  9:40aktualizováno  9:40
Lidem v Chebu stále více vadí psí hromádky, které se nedají přehlédnout zvlášť v zimě. Chebští strážníci proto začnou pokutovat pejskaře. Nekompromisní přístup se už osvědčil v Sokolově i v Karlových Varech.
Například v Karlových Varech strážníci na pokutách za neuklizené psí hromádky vyberou od majitelů psů měsíčně asi osm až deset tisíc korun. (ilustrační foto)

Například v Karlových Varech strážníci na pokutách za neuklizené psí hromádky vyberou od majitelů psů měsíčně asi osm až deset tisíc korun. (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pejskaři, kteří neuklidí po svých čtyřnohých svěřencích výkaly, musí počítat s citelnou pokutou, sankce může dosáhnout až tisíce korun. Postih hrozí i těm, kteří venčí psy bez vodítka. Konec ohledů k nezodpovědným majitelům psů vyhlásila chebská městská policie.

"Strážníci se snažili být vůči majitelům psů tolerantní a tento druh přestupků zatím většinou řešili domluvou. Ukazuje se však, že tento přístup nezabírá, takže budeme muset začít rozdávat pokuty," řekl chebský místostarosta Michal Pospíšil, který strážníky řídí.

"V žádném případě nechceme pejskaře nijak šikanovat, chápeme, že své psy venčit musí. Je ale třeba, aby si uvědomili, že neuklidit po nich exkrementy je projev naprosté neohleduplnosti. Obrací se na nás stále více lidí, abychom tento nešvar začali důrazně řešit," konstatoval Pospíšil.

Zákon hovoří jasně. Každý držitel či průvodce psa je na veřejných prostranstvích povinen odstranit exkrementy, které zde jeho pes zanechá. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku proti veřejnému pořádku.

"Strážníci mohou za tento přestupek na místě uložit blokovou pokutu až do výše tisíce korun," poznamenal místostarosta Pospíšil.

V Chebu je nyní evidováno zhruba 2 700 psů. Radnice se jejich majitelům snaží vyjít vstříc a po městě nechala nainstalovat 62 speciálních stojanů na sáčky s papírovými lopatkami pro pohodlné odklízení exkrementů. Doplňovány jsou pravidelně třikrát v týdnu.

V Sokolově už letos rozdali přibližně 200 pokut

"Akce zaměřené na kontrolu a pokutování neukázněných majitelů psů budou nyní velmi pravidelné. Situace, kdy chodníky a trávníky občas připomínají psí záchod, musí skončit. Všichni víme, jak to v řadě lokalit vypadá, když začne odtávat sníh. Někteří majitelé dokonce neuklidí ani po psovi, který vykoná potřebu na pískovišti či na dětském hřišti. Nad tím už zůstává rozum stát. V takových případech budeme nekompromisní a pokuty budou v maximální možné výši," sdělil Pospíšil.

V Sokolově proti pejskařům přitvrdili už před několika lety. "Kromě běžné služby vyrážejí strážníci v černých kombinézách na nahodilé akce, hlavně v ranních hodinách," připomněl velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Odhadl, že od začátku roku udělili na místě asi dvě stovky pokut. A vyžaduje po svých podřízených, aby byli nekompromisní.

"Kromě běžného dohledu vyrážíme na kontroly hlavně v časech, kdy lidé psy venčí nejčastěji," řekl velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák.

"Dost lidí chodí se psy ven před osmou hodinou večer. Dříve než začínají televizní seriály," uvedl Vlasák, podle něhož strážníci v Karlových Varech vyberou měsíčně od majitelů psů pokuty ve výši osmi až deseti tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz