Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme tvrdší prověrku spalovny, žádají aktivisté. Firma je proti

  18:06aktualizováno  18:06
Ekologičtí aktivisté vyzvali společnost Terea, která chce v Chebu stavět spalovnu, aby požádala o další povolení a zavázala se plnit tvrdší podmínky provozu. Terea však o tom neuvažuje a považuje to za zdržovací taktiku.

Ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Společnost Terea by měla prokázat, že spalovna, kterou chce stavět, splní mnohem tvrdší limity, než požaduje zákon. Myslí si to alespoň ekologičtí aktivisté z hnutí Arnika, kteří společnost vyzvali, aby požádala o vydání takzvaného integrovaného povolení.

Podle jejich názoru by takový krok znamenal větší vstřícnost vůči obyvatelům i životnímu prostředí. Napůl městská společnost Terea to však považuje za zbytečné zdržení.

„Byl by to pro nás signál, že projekt není napsán účelově tak, aby podmínky pro vydání integrovaného povolení obešel. Zákonný limit pro spalovnu, která integrované povolení mít musí, je spálení tří tun odpadu za hodinu. Chebský projekt pracuje s hodnotou nižší jen o půl tuny,“ upozorňuje odborník na spalovny Matěj Man, který jménem společnosti Arnika výzvu společnosti Terea zaslal.

„Všechny ostatní spalovny komunálního odpadu v Česku toto povolení mají a musejí se jím řídit,“ uvedl. Podle jeho slov zaručuje integrované povolení vyšší stupeň ochrany životního prostředí a zároveň lepší informovanost obyvatel.

„Jedině takovým krokem může Terea potvrdit, že chce použít pro spalovnu nejlepší dostupnou technologii. V žádném jiném řízení se tento aspekt neposuzuje tak přesně, jako při vydávání integrovaného povolení,“ doplnil.

Nové povolení je nákladné a stavbu zdrží, zní z Terey

Jednatel společnosti Terea Steffen Zagermann však návrh rovnou odmítl. Řekl, že se jedná o další taktiku, která má projekt zdržet.

„Už jsme udělali spoustu věcí navíc. Prošli jsme hodnotícím procesem EIA, jednali jsme s německou stranou, která měla pochybnosti. K uklidnění to nepřispěje už jenom proto, že lidé nevědí, co to vlastně integrované povolení je,“ myslí si Zagermann. Podle jeho slov je získání takového povolení velmi nákladné a celou stavbu by prodražilo.

Členové iniciativy Ne spalovně by ale takový krok uvítali. „Obavy, které v souvislosti se stavbou spalovny obyvatelé Chebu mají, by to určitě alespoň zčásti rozptýlilo,“ uvedl jeden ze členů iniciativy Miroslav Kubík.

„Otázek kolem spalovny je ale víc. Pořád nevíme, kolik vlastně spalovna bude stát, ani kam se bude vozit odpad, který po spálení zbyde. Také mi nikdo uspokojivě nevysvětlil, co bude s odpadky v létě, kdy je spotřeba tepla nulová,“ vypočítává Kubík.

Důkladnější kontrolu by uvítal i Karel Vokáč, který bude mít spalovnu jen několik desítek metrů od domu. Ten se už dříve nechal slyšet, že informacím o využití nejmodernější technologie spalování v Chebu nevěří. „Pro tak malou spalovnu, jako bude ta chebská, to nemůže být rentabilní,“ řekl.

Spalovnu, která má zlikvidovat 20 tisíc tun odpadu ročně, plánuje postavit společnost Terea. Ta patří z poloviny městu Cheb. Stavba se však od samotného začátku potýká s odporem části chebské veřejnosti. Proti je zejména část obyvatel Švédského vrchu.

Lidem vadí především to, že spalovna vyroste jen několik desítek metrů od obytných domů. Sdružení zároveň bojuje za to, aby lidé o spalovně rozhodli prostřednictvím referenda.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz