Chátrající vilu Union v Chebu přestavují na dům sociálních služeb Betlém.

Chátrající vilu Union v Chebu přestavují na dům sociálních služeb Betlém. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebská vila Union by měla na podzim začít sloužit lidem v nouzi

  • 1
Ještě letos by měla chebská vila Union, bývalé sídlo prvoligového fotbalového klubu, začít sloužit lidem v nouzi. Vznikne tady azylový dům pro lidi bez domova, poradna pro dlužníky, pracoviště sociální rehabilitace a krizové centrum.

"Hotové je opláštění budovy, momentálně se pracuje v interiérech. Počítáme s tím, že by kolem poloviny října měly být všechny stavební práce dokončeny," uvedl Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň, která ještě nedávno zpustlý objekt získala k užívání od města Cheb.

Kdy přesně Dům sociálních služeb Betlém Cheb začne opravdu sloužit potřebným, není zatím jasné. Chybí totiž připojení ke kanalizaci v Koželužské ulici. A to je součástí chebského projektu turistického využití levého břehu Ohře, který se zdržel kvůli pozastaveným dotacím z Regionálního operačního programu Severozápad.

Nedávno se chebští zastupitelé shodli, že se do úprav levého břehu pustí i přes riziko, že by město nakonec nemuselo slíbenou více než 140milionovou dotaci dostat.

Ještě tento měsíc by měly práce začít. "Pokud se nikdo neodvolá proti výsledkům výběrového řízení," podotkl chebský starosta Pavel Vanoušek.

Ten doufá, že vila Union by mohla být ke kanalizaci připojená už v listopadu. "Určitě rekonstrukcí Koželužské ulice začneme, aby Dům sociálních služeb mohl začít sloužit co nejdříve," slíbil starosta Vanoušek.

Náklady na rekonstrukci vily Union dosáhnou asi 20 milionů korun. Dalších zhruba 13 milionů bude podle starosty Vanouška stát vybudování kanalizace.

Diecézní charita v Chebu působí už téměř deset let, zatím v areálu bývalých kasáren na Zlatém vrchu. Kromě přístřeší pro lidi bez domova nabízí i šanci pracovat pro město, na starosti má například areál krajinné výstavy.