Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbení čápi v Chebu se mohou díky kameře stát hvězdami internetu

  15:57aktualizováno  15:57
Příznivci čapí rodinky, která se může každým dnem opět vrátit na komín u chebské Hypernovy, mají důvod k oslavám. Díky nové web kameře, kterou radnice plánuje umístit na 6. základní školu, dostanou příležitost sledovat chebské čápy takřka non stop.

Na komín, čnící nad hypermarketem uprostřed Chebu, přilétají čápi začátkem března. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Naši IT specialisté budou jednat o umístění kamery s ředitelem 6. základní školy. Předpokládáme, že do čtrnácti dnů by lidé mohli vidět na stránkách www.cheb.cz první záznam,“ uvedla mluvčí chebského úřadu Simona Liptáková s tím, že se jedná o iniciativu místostarostky Daniely Seifertové.

Podle prvních odhadů bude instalace stát do deseti tisíc korun a zaplatí ji město Cheb. „Věříme, že veřejnost si nenechá ujít žádnou novinku ze života čápů. Vždyť tito majestátní ptáci k Chebu neodmyslitelně patří,“ doplnila Liptáková.

Čápi z Chebu však jsou celebritami už několik let. Od roku 2009 je pravidelně sleduje Monika Dohnalová z Chebu. Založila skupinu příznivců čapí rodinky, snímky i videa, která pořídí, pravidelně vyvěšuje na facebookové stránky nazvané Chebští čápi a na portálu YouTube.

Díky ní se video ze života chebských čápů objevilo i v diváckých zprávách celoplošné televize. Stala se dokonce spolupracovnicí ornitologů ze Skupiny pro ochranu a výzkum čápa bílého Plzeň, kterým svá pozorování pravidelně zasílá.

Z kuchyně svého bytu má hnízdo jako na dlani

V době, kdy čeká na přílet čápů, jejich milostné tance nebo krmení mladých, je neodmyslitelnou součástí jídelního stolu v kuchyni stativ s kamerou či foťákem.

„Život v naší rodině se točí kolem čápů. Když mají přiletět nebo je čas, kdy by měli mladí začít vystrkovat hlavičky či začít s prvními leteckými pokusy, raději nikam nechodím, abych to nepropásla. Kvůli čápům jsem si pořídila kameru a kvalitnější foťák. A někdy kvůli nim vylezu i na střechu,“ přibližuje Dohnalová.

Pozorování už propadla i její dcera. „Ta tím žije. O novinkách pravidelně informuje celou třídu. Teď je nadšená, že právě na její škole bude umístěná web kamera.“

Díky svému koníčku má Monika Dohnalová na svém kontě i unikátní záběry. Například se jí podařilo zachytit, jak vloni chebský pár bojoval o své hnízdo s cizím vetřelcem nebo jak vypadá čapí láska.

„Musím otevřeně říct, že boj o hnízdo byl docela drsný. Sekali do sebe zobáky, až jsem měla strach. Ale nakonec se chebskému páru podařilo vetřelce zahnat.“

Pozorování čápů má však i své stinné stránky. Když se jim nedaří, jsou smutní i lidé kolem. Příkladem může být rok 2013, kdy většina českých čápů kvůli počasí mladé nevyvedla. Stejné to bylo na hnízdě v Chebu.

„Bylo to dílo zkázy. Zima a déšť. Ať se čápice v hnízdě snažila sebevíc, mláďata prochladla a uhynula. Stála nad nimi dlouhé hodiny s křídly roztaženými jako deštník. Ale nakonec to nebylo nic platné. Mrtvá mláďata pak z hnízda vyhodila. Šla jsem je na střechu Hypernovy sebrat a brečela jsem jak želva,“ vzpomíná Dohnalová.

Raději ale mluví o příjemnějších chvilkách, které s čápy zažívá. Například když staří krmí nebo učí mladé létat.

„Ze začátku vždy jeden z rodičů na hnízdě zůstává. Když ale čápata povyrostou, kmitají oba, aby hladové krky nasytili. Pak jedno mládě po druhém zkouší křídla, poskakuje po hnízdě a sbírá odvahu, až přijde první skok dolů a první plachtění,“ vypráví Monika Dohnalová.

S osazením kamery by město nemělo otálet. Vždyť v minulém roce přilétl chebský čáp domů už 6. března.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz