Na komín, čnící nad hypermarketem uprostřed Chebu, přilétají čápi začátkem...

Na komín, čnící nad hypermarketem uprostřed Chebu, přilétají čápi začátkem března. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oblíbení čápi v Chebu se mohou díky kameře stát hvězdami internetu

  • 1
Příznivci čapí rodinky, která se může každým dnem opět vrátit na komín u chebské Hypernovy, mají důvod k oslavám. Díky nové web kameře, kterou radnice plánuje umístit na 6. základní školu, dostanou příležitost sledovat chebské čápy takřka non stop.

„Naši IT specialisté budou jednat o umístění kamery s ředitelem 6. základní školy. Předpokládáme, že do čtrnácti dnů by lidé mohli vidět na stránkách www.cheb.cz první záznam,“ uvedla mluvčí chebského úřadu Simona Liptáková s tím, že se jedná o iniciativu místostarostky Daniely Seifertové.

Podle prvních odhadů bude instalace stát do deseti tisíc korun a zaplatí ji město Cheb. „Věříme, že veřejnost si nenechá ujít žádnou novinku ze života čápů. Vždyť tito majestátní ptáci k Chebu neodmyslitelně patří,“ doplnila Liptáková.

Čápi z Chebu však jsou celebritami už několik let. Od roku 2009 je pravidelně sleduje Monika Dohnalová z Chebu. Založila skupinu příznivců čapí rodinky, snímky i videa, která pořídí, pravidelně vyvěšuje na facebookové stránky nazvané Chebští čápi a na portálu YouTube.

Díky ní se video ze života chebských čápů objevilo i v diváckých zprávách celoplošné televize. Stala se dokonce spolupracovnicí ornitologů ze Skupiny pro ochranu a výzkum čápa bílého Plzeň, kterým svá pozorování pravidelně zasílá.

Z kuchyně svého bytu má hnízdo jako na dlani

V době, kdy čeká na přílet čápů, jejich milostné tance nebo krmení mladých, je neodmyslitelnou součástí jídelního stolu v kuchyni stativ s kamerou či foťákem.

„Život v naší rodině se točí kolem čápů. Když mají přiletět nebo je čas, kdy by měli mladí začít vystrkovat hlavičky či začít s prvními leteckými pokusy, raději nikam nechodím, abych to nepropásla. Kvůli čápům jsem si pořídila kameru a kvalitnější foťák. A někdy kvůli nim vylezu i na střechu,“ přibližuje Dohnalová.

Pozorování už propadla i její dcera. „Ta tím žije. O novinkách pravidelně informuje celou třídu. Teď je nadšená, že právě na její škole bude umístěná web kamera.“

Díky svému koníčku má Monika Dohnalová na svém kontě i unikátní záběry. Například se jí podařilo zachytit, jak vloni chebský pár bojoval o své hnízdo s cizím vetřelcem nebo jak vypadá čapí láska.

„Musím otevřeně říct, že boj o hnízdo byl docela drsný. Sekali do sebe zobáky, až jsem měla strach. Ale nakonec se chebskému páru podařilo vetřelce zahnat.“

Pozorování čápů má však i své stinné stránky. Když se jim nedaří, jsou smutní i lidé kolem. Příkladem může být rok 2013, kdy většina českých čápů kvůli počasí mladé nevyvedla. Stejné to bylo na hnízdě v Chebu.

„Bylo to dílo zkázy. Zima a déšť. Ať se čápice v hnízdě snažila sebevíc, mláďata prochladla a uhynula. Stála nad nimi dlouhé hodiny s křídly roztaženými jako deštník. Ale nakonec to nebylo nic platné. Mrtvá mláďata pak z hnízda vyhodila. Šla jsem je na střechu Hypernovy sebrat a brečela jsem jak želva,“ vzpomíná Dohnalová.

Raději ale mluví o příjemnějších chvilkách, které s čápy zažívá. Například když staří krmí nebo učí mladé létat.

„Ze začátku vždy jeden z rodičů na hnízdě zůstává. Když ale čápata povyrostou, kmitají oba, aby hladové krky nasytili. Pak jedno mládě po druhém zkouší křídla, poskakuje po hnízdě a sbírá odvahu, až přijde první skok dolů a první plachtění,“ vypráví Monika Dohnalová.

S osazením kamery by město nemělo otálet. Vždyť v minulém roce přilétl chebský čáp domů už 6. března.