Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyroste v centru Chebu luxusní hotel? Spor o stavbu jde do finále

  13:30aktualizováno  13:30
Dlouholetý spor o lukrativní pozemek bývalého Rudolfina v centru Chebu pomalu dohasíná. Na místě by totiž mohl vyrůst nový hotel. Soud navíc rozhodl, že bývalý vlastník už musí pozemek vyklidit. Stavební firma by pak teoreticky mohla začít hloubit základy nové budovy.

Letecký pohled na díru po Rudolfinu v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na oploceném pozemku v centru Chebu, kde měl stát luxusní hotel s balneoprovozem, je nicméně stále prázdno. Trumfy ohledně dalšího rozvoje lukrativní parcely stále drží chebský podnikatel Petr Plachý.

I když mu pozemek už dávno nepatří, stále má stavební povolení. "Pozemek město prodalo roku 2007 společnosti RW INVEST s.r.o. se sídlem v Hradci Králové, která tu chce postavit hotel. Zahájení výstavby ale zatím brání soudní spory, které společnost vede s podnikatelem Petrem Plachým. Chtěl totiž na stejném místě postavit hotel ještě předtím," připomněla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Radnice smlouvu na hotel vypověděla

Petr Plachý získal pozemek o rozloze 5 892 čtverečních metrů v soutěži roku 2001. "V dojednaném termínu, tedy do prosince 2004, ale hotel Rudolfinum nepostavil. Pokusil se sice na poslední chvíli o zahájení stavby, ale po uplynutí smluvní lhůty již radnice s jejím pokračováním nesouhlasila a smlouvu vypověděla," uvedla Martina Kuželová.

Chebské Rudolfinum

Po dlouholetých průtazích je na obzoru naděje, že se hotel skutečně začne stavět. "Na sklonku loňského roku vynesl odvolací soud rozsudek, na jehož základě Petr Plachý, který ve sporech argumentuje tím, že je nositelem stavebního povolení, musí pozemek vyklidit," uvedla chebská mluvčí.

Nový vlastník pozemku, RW INVEST, se zavázal zahájit stavbu hotelu nejpozději do čtyř měsíců od vydání pravomocného stavebního povolení.

Jenže stavební povolení má stále Petr Plachý. "S panem Plachým se už několik let snažíme dohodnout, zatím bez úspěchu," podotkl jednatel společnosti RW INVEST Vladimír Nacházel.

"Znovu se sejdeme v příštích dnech a doufám, že se konečně dohodneme," uvedl Nacházel. Podle něho Plachý stále argumentuje tím, že ho město Cheb podvedlo a neoznámilo, že se při přípravě stavby bude muset vypořádat s podzemními prostory Rudolfina.

"Problémem je, že vydané stavební povolení na Petra Plachého není možné bez jeho souhlasu zrušit. Platnost stavebního povolení po zahájení stavby (stačí průkazně "kopnout" do země, pozn. red.) je neomezená a jedinou možností je podat žalobu ke správnímu soudu k jeho zrušení. Tuto skutečnost musí ale řešit nový vlastník pozemku," upozornila Kuželová.

Stavba už měla dávno stát

Podle dohody s městem měl RW INVEST začít stavět hotel do devíti měsíců od podepsání smlouvy. Samotná stavba pak měla trvat asi rok a půl.

Investor chtěl dokončit původní investiční záměr podnikatele Petra Plachého, využít měl i původní projektovou dokumentaci.

S Petrem Plachým se město rozešlo kvůli nedodržení termínu zahájení i dokončení stavby. Plachý se tehdy zavázal, že reprezentativní hotel dokončí nejpozději v roce 2004. Stavět začal však až o dva roky později, v pokračování prací mu město zabránilo. Smlouvu o smlouvě budoucí už totiž považovalo kvůli nedodržení termínu za neplatnou.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz