Lavičky v nově zrekonstruovaném areálu na levém břehu řeky Ohře v Chebu.

Lavičky v nově zrekonstruovaném areálu na levém břehu řeky Ohře v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lavička v areálu u Ohře stála přes půl milionu, vadí chebskému spolku

  • 8
V nově zrekonstruovaném areálu na levém břehu řeky Ohře v Chebu slouží možná nejdražší mobiliář v republice. Lavička za více než půl milionu, odpadkový koš za třicet tisíc, designové lehátko za téměř dvě stě tisíc. Podle kritiků se přitom řada těchto prvků dá u výrobce sehnat za méně než poloviční cenu.

Na nesrovnalosti upozornili na facebookové stránce mladí Chebané. Vycházeli přitom ze seznamu položek ve vyúčtování projektu na využití levého břehu řeky Ohře, který z velké většiny podpořila Evropská unie.

„Je to celé vytržené z kontextu,“ ohrazuje se chebský starosta Pavel Vanoušek, kterému přijde názor odpůrců jako součást předvolebního boje. „Nesoutěžili jsme jednotlivé lavičky, ale projekt jako celek. Pak už do toho zasahovat nemůžeme. Je věcí zhotovitele, jak jednotlivé položky vzhledem k vysoutěžené nabídce nacení. Jestli budou lavičky za půl milionu a zemní práce za deset tisíc, je věc dodavatelské firmy,“ dodává starosta.

Nicméně přiznává, že areál má své mouchy. Ty se podle něj budou postupně odstraňovat. Některé závady by v rámci reklamačního řízení měly zmizet do konce října.

Členové spolku Zprávy z Chebu, kteří na problém upozornili, však míní, že v tomto případě se jedná o ukázkové mrhání peněz. „Víceméně náhodou jsme si vyžádali na radnici ceny jednotlivých součástí mobiliáře a nestačili se divit,“ konstatuje předseda spolku Petr Budil.

Areál Krajinka

Sportovně rekreační areál Krajinka vyrostl na místě zdevastovaného stadionu bývalé Rudé hvězdy v Poohří. Po demolici zchátralé tribuny, několika staveb a oplocení, se zde v rámci projektu podařilo vybudovat víceúčelové sportoviště, tribunu a zázemí. Vyrostla zde pikniková louka, crossová dráha, hřiště na streetball, stolní tenis, petanque a ruské kuželky. Na využití zatím čeká nová půjčovna sportovního náčiní V Lipách.

„Podle mého názoru se tady nejedná o účelně vynaložené prostředky. Neviním z toho až tak město Cheb. Když si ale představím, kolika úředníkům prošel projekt rukama, zaráží mě, že se nad tou cifrou nikdo nepozastavil. Natož aby si porovnal nabídkovou cenu a cenu od výrobce. Vždyť pořídit do veřejného prostoru takto drahý mobiliář, to se nestává každý den.“

Mladí Chebané jsou si vědomi toho, že města v kraji se snaží evropské peníze vyčerpat, aby se nemusely vracet. Tvrdí ale, že kdyby se stavělo líp a levněji, zbylo by víc prostředků ještě na jiné projekty.

Podle mluvčího ROP Severozápad Karla Rouče prošel projekt Turistické využití levého břehu Ohře nejen náročným schvalovacím procesem, ale i následnou kontrolou hotového díla. Podle něj bylo vše v pořádku. „Informace, které jsou obsaženy ve facebookovém příspěvku, prověřujeme,“ slíbil mluvčí.