Josef Cvačka je chebský mineralogický nadšenec, který objevil regionální...

Josef Cvačka je chebský mineralogický nadšenec, který objevil regionální drahokam - záhnědu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebsko má svůj regionální drahokam. Záhnědu z polí u Hazlova

  • 1
Nejen minerálními prameny a likérem z bylin se může chlubit Karlovarský kraj. Turisté si odsud mohou odvézt i regionální drahokam, záhnědu. Krystaly, které lidé objevují na Chebsku, mají šperkařskou kvalitu a svými parametry podle odborníků předčí i kameny ze známého naleziště na Moravě.

Ještě donedávna se přitom o pokladu, který je možné běžně najít na polích u Hazlova, nevědělo zhola nic. Regionální bohatství objevil chebský mineralogický nadšenec, devětašedesátiletý Josef Cvačka.

„Není to jen moje zásluha,“ brání se milovník kamenů. „Kamarád mi kdysi přinesl odštěpek záhnědy, který kluci našli v brambořišti. Tak jsme se tam vypravili,“ vzpomíná Josef Cvačka.

Podle jeho vyprávění se nejlépe hledá na čerstvě zoraném poli. „Když k tomu zaprší, je možné objevit nejen valouny, ale i vzácnější záhnědu ve formě krystalů, které se, když vyjde slunce, krásně blýskají.“

Ještě dnes Josef Cvačka vzpomíná na sychravé dny, kdy s batohem na zádech vyrážel z Chebu směrem na Vojtanov, na záhnědy. „Ruce jsem měl zkřehlé zimou, nohy mě zábly, kolena a nos jsem měl od hlíny. Ale když jsem objevil kámen, který za to stál, na všechno strádání jsem zapomněl,“ směje se.

Krása záhnědy vynikne v brusu

Doma pak nález vytřídil. A protože krása záhnědy vynikne nejlépe v brusu, nechal některé z kamenů u brusiče v Praze zušlechtit. Právě člověk, který broušením dokáže z obyčejných kamenů tvořit skvosty, mu vnukl myšlenku na originální suvenýr - regionální šperk.

„Řekl mi, že zdejší záhněda je neobyčejně kvalitní. Průsvitné kameny jsou tak čisté, že se hodí k zasazení do drahých kovů. Spojil jsem se tedy se zlatnicí, která začala z mých záhněd vytvářet originální stříbrné šperky,“ říká a v ruce drží krabičku. Uvnitř se leskne přívěs, kterému dominuje hnědý kámen.

U zákazníků, kteří v Chebu navštěvují jeho maličký krámek plný kamenů, se setkal nový sortiment s úspěchem. Šperky lákají hlavně lázeňské hosty ze zahraničí, kteří cíleně vyhledávají zvláštnosti, na které doma nenarazí.

Záhněda patří mezi odrůdy křemene, stejně jako křišťál, citrín nebo ametyst. Její krystaly mají kouřově hnědé barvy, od světlých až po tmavé tóny. Lze najít kouřově našedlou, zlatavě hnědou nebo čokoládovou s nádechem do žluta. „Vzácné černé variantě se říká morion,“ vysvětluje Josef Cvačka.

Přestože v tuzemsku používání záhnědy pro šperkařské účely příliš rozšířené není, v zahraničí patří k oblíbeným kamenům.