Lavičky v nově zrekonstruovaném areálu na levém břehu řeky Ohře v Chebu.

Lavičky v nově zrekonstruovaném areálu na levém břehu řeky Ohře v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kontroloři chtějí po Chebu zpět čtyřicet milionů za úpravu Poohří

  • 1
Městu Cheb hrozí, že bude muset vrátit část dotace na úpravu Poohří. Kontrolorům se nelíbily podmínky výběrového řízení. Považují je za diskriminační. S tím Cheb nesouhlasí a chce se bránit.

Když před časem Chebští slavnostně otevírali na levém břehu řeky Ohře rozsáhlý sportovní areál za víc než 160 milionů korun, všichni z okolí jim mohli závidět. Uprostřed přírody a přitom na dohled od historického centra vyrostlo díky dotacím moderní sportoviště s relaxační zónou.

Teď však přišlo rozčarování. Kontroloři ROP Severozápad vyměřili městu pokutu přes 40 milionů korun. Podle jejich názoru bylo výběrové řízení na zhotovitele diskriminační. S tím ale Cheb nesouhlasí. Poté, co ROP námitky Chebských smetl ze stolu, odvolali se k ministerstvu financí. V případě, že neuspějí ani tady, chtějí se obrátit na soud.

V hledáčku kontrolorů uvázl požadavek na výrobny asfaltových směsí, takzvané obalovny. Cheb si vymínil, že zhotovitel musí obalovnu vlastnit nebo mít dodávky asfaltu smluvně zajištěné. Také doba přepravy asfaltu při venkovní teplotě nižší než 15 stupňů nesměla přesáhnout jednu hodinu.

V kraji jsou přitom obalovny tři. Podle starosty města Petra Navrátila měly šanci i obalovny v Německu a také firmy z Plzeňského kraje.

Potíže přinesla až zpětná kontrola

„Problém je ale jinde. V případu, který se Chebu netýkal, došel Nejvyšší správní soud k závěru, že požadavek vlastnit obalovnu některé firmy znevýhodňuje. Následně se to rozjelo jako vlna. Ministerstvo financí začalo zpětně kontrolovat všechny projekty a tam, kde na podobné podmínky narazilo, požadovalo korekci. Bohužel jsme do toho spadli i my s levým břehem,“ vysvětluje starosta a současně místopředseda Regionální rady ROP Severozápad.

Ten je tak v prekérní situaci. Dalo by se říci, že vlastně trestá sám sebe. Problém v tom ale nevidí. Podle něj jsou naopak podpásovkou kroky kontrolního orgánu ministerstva financí. Projekt prošel v minulosti opakovaným hodnocením a vše bylo v pořádku.

„Pokud ministerstva dopředu jasně nestanoví podmínky nebo je budou dodatečně měnit, žadatele a investory to znejistí, firmy se budou bát soutěžit. To pro rozvoj není příjemná perspektiva,“ tvrdí starosta Navrátil.

Město už odeslalo své stanovisko ministerstvu financí a žádá, aby byly závěry kontroly upraveny a čtyřicetimilionová sankce snížena.

„Pokud město přijde o peníze, tak je něco špatně a někdo by za to měl nést zodpovědnost. Jedná se o peníze nás všech a myslím, že městu budou citelně chybět,“ myslí si opoziční zastupitel Václav Jakl, který byl na přelomu milénia chebským starostou.

O problému se hovořilo i na posledním zastupitelstvu. Opozičního zastupitele Antonína Jalovce zajímalo, zda je možné ze strany ministerstva očekávat snížení korekce, když ROP žádost města zamítl. Také chtěl vědět, kdy by měla odpověď z Prahy do Chebu dorazit.

„To opravdu nevím. Stejně, jako nedokážu předjímat, jak naše žádost dopadne,“ reagoval Navrátil a doplnil, že pokud město s odvoláním neuspěje, obrátí se na soud. Pokud se rozhodnutí kontrolorů nepodaří zvrátit, dojde podle starosty k omezení investičních akcí města.