Ministr vnitra Milan Chovanec na hraničním přechodě Svatý Kříž - Waldsassen. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chovanec na hranicích s Německem obhajoval namátkové kontroly

  • 9
Obava z migrantů, kteří ve Spolkové republice Německo nezískají azyl, přivedla na přechody českoněmecké hranice namátkové kontroly policistů. Podle ministra Milana Chovance, který navštívil kontrolní stanoviště policistů na přechodu Svatý Kříž, probíhají podobné kontroly na českorakouském a československém pomezí už delší dobu. Na hranicích s Německem jsou však novinkou.

Akce má za za úkol zmapovat situaci v českém pohraničí s ohledem na skutečnost, že Německo plánuje do budoucna zrychlené vracení migrantů, kteří nezískají azyl na území SRN.

„Je pravděpodobné, že ti, kteří nedostanou azyl v Německu, se pokusí překročit hranice do jiných členských států a tady budou žádat znovu,“ vysvětlil důvod monitorovací akce Chovanec.

A už se také podařilo několik běženců zadržet. „Opatření začalo před několika týdny, nově na česko-německém pomezí. Po tu dobu zde bylo zadrženo sedm legálních běženců, kteří měli statut uprchlíka na německém území a byli vráceni zpět do Německa,“ uvedl Chovanec s tím, že kontroly jsou zaměřeny na všechny hledané osoby, prioritně však na migraci.

„Chceme monitorovat především příhraniční oblasti tam, kde jsou z druhé strany hranice větší ubytovací kapacity. Jedno z těch míst je právě Svatý Kříž.“

Ministr Chovanec hodlá o běžencích jednat i se svým německým protějškem o tom, jaký je plán SRN na vracení migrantů do země původu, kdy se s ním začne, jaký bude jeho harmonogram a v jakém bude probíhat rozsahu. Česká strana bude usilovat o maximální součinnost.

Problém jsou i drogy

Ministr zmínil i drogovou problematiku, která se v současnosti v příhraničí skloňuje ve všech pádech. Uvedl, že od dosavadního způsobu spolupráce mezi českými a německými policisty, kdy sami policisté kupovali drogy, aby pak jejich kolegové mohli na daném místě zasáhnout, se upustilo.

„Přitom právě tento způsob fungoval velmi dobře. Jenže v České republice tento postup, který je jakousi formou policejní provokace, není právně v pořádku. U soudu bychom mohli slyšet námitky, že se jedná a nezákonný postup při vyšetřování. Proto se tento způsob nyní nepoužívá,“ vysvětlil Chovanec.

Zmínil, že v oblasti drogové problematiky považuje za největší problém stále vyšší sofistikovanost pachatelů. „Učí se za pochodu a policisté musí udělat to samé. Co se týče záchytu marihuany, jedná se o několik tisíc rostlin, padly už i pravomocné rozsudky. Pervitinu jsme však zachytili jen zlomek z celkového množství,“ přiznal Chovanec. Jak bude fungovat další spolupráce v oblasti drogové problematiky, vyplyne až z dalšího jednání ministra s německými kolegy.