Předčasně narozený Vladimír se svojí háčkovanou terapeutickou chobotničkou na...

Předčasně narozený Vladimír se svojí háčkovanou terapeutickou chobotničkou na novorozenecké JIP karlovarské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nedonošeným dětem pomáhá jednoduchá háčkovaná hračka z Kynšperka

  • 2
Když se Kateřina Studeničová z Kynšperka na Sokolovsku dozvěděla, že novorozencům prospěje háčkovaná drobnost, neváhala ani chvilku. Návod na její výrobu přinesla do klubu Palička, v němž se místní zručné ženy setkávají. A nápad se uchytil.

Pod rukama žen, z nichž mnohé jsou už babičky, začaly z klubek barevných bavlněných přízí vznikat hračky ve tvaru chobotniček. Zdravotní sestry je přikládají k dětem, které přišly na svět dříve, než měly. Důvod? Děti se v přítomnosti hračky zklidňují, lépe prospívají, s chapadélky, která prý připomínají pupeční šňůru, si hrají.

Sestry oceňují také to, že si děti, které mají vrozenou tendenci chytat se všeho kolem, mnohem méně vytahují kanyly nebo výživové sondy, jejichž opětovné zavádění je pro miminka nepříjemné.

„Je nás pár, které umíme háčkovat, tak jsme se do toho pustily. Už máme asi deset chobotniček,“ ukazuje výsledky své práce Kateřina Studeničová, které pomáhají i Anna Maruščáková a Helena Huberová.

Vodní zvíře může i do pračky

„Hlavička se háčkuje z krátkých sloupků, chapadélka z dlouhých. A tady do toho očka se musí píchnout několikrát, aby se hotová chapadélka začala pěkně stáčet,“ vysvětluje s tím, že důležité jsou nejen rozměry ale i materiál, ze kterého se chobotnička vyrábí. Hračka se háčkuje z bavlny a plní dutým vláknem. Chobotnička se totiž běžně pere.

Kateřina Studeničová vyrábí chobotničky do inkubátorů.

Jak dlouho trvá hračku uháčkovat? „Záleží na zručnosti a také na tom, jak má kdo čas, jestli jej nic nevyrušuje. Já ji dělám asi dva večery,“ odpovídá Kateřina Studeničová.

Cení si také toho, že chobotnička je vlastně jeden z prvních dárků, které děťátko, jehož start do života nebyl právě růžový, dostává. Navíc si sama na vlastních vnoučatech ověřila, že hračka skutečně funguje. Děti ji chtějí. Líbí se jim a jsou s ní klidnější.

„První zásilku z Kynšperka pošleme koordinátorce projektu Veronice Hřebejkové,“ doplňuje další členka klubu Palička Alena Fiedlerová, která si vzala na starost odeslání balíčku s hlavonožci. Odtud hračky poputují zřejmě do nemocnice v Karlových Varech.

Místo přístrojů chytají ručičky chapadla

Vrchní sestra tamního novorozeneckého oddělení Jana Mahovská potvrdila, že chobotničky zde využívají.

„V současné době má každé nedonošené děťátko, které tu máme, svoji vlastní chobotničku. A mohu říct, že se nám velmi osvědčily. Děti nešátrají ručkama po přístrojích, ale přidrží se hračky. Jsou mnohem klidnější. Svoji chobotničku si každý náš malý pacient odnáší s sebou domů,“ uvádí Mahovská a doplňuje, že háčkované hračky je možné odevzdat i přímo v recepci nemocnice.

S projektem Chobotničky pro kulíšky přišla organizace Nedoklubko, která sdružuje rodiče předčasně narozených dětí. Na jejích stránkách je k dispozici podrobný návod na výrobu. Původní nápad vznikl v Dánsku, odkud se postupně rozšířil do celého světa.