Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebský chrám otevře věž i kryptu. Je v tom symbolika, říká farář

  17:25aktualizováno  17:25
Výjimečný mezník čeká o víkendu nejvýznamnější církevní stavbu v Chebu, chrám sv. Mikuláše a Alžběty. Po rekonstrukci, trvající téměř dva roky, se o víkendu otevře veřejnosti.

Farář Petr Hruška v kryptě chrámu sv. Mikuláše a Alžběty ukazuje, kde bude vystavena podobizna Sidonie Šlikové, jejíž ostatky byly v kryptě uloženy. Model bude vytvořený podle její lebky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chrám sv. Mikuláše se nadechuje k novému životu. V neděli se zde poprvé otevře zrekonstruovaná podzemní krypta. Zároveň bude návštěvníkům zpřístupněna vyhlídka na jižní věži.

Chebský farář Petr Hruška v tom spatřuje hlubokou symboliku. Zatímco výlet k nebesům lidem otevře zcela jiný pohled na město a jeho obyvatele, cesta do podzemí člověka přinutí přemýšlet o vlastním bytí a ponoří jej do hlubin historie.

Fotogalerie

Způsob, jakým na rekonstrukci nahlížíte, jako na dva protipóly, je poměrně ojedinělý...
Na tuto myšlenku mě přivedl jistý mladý kazatel z Plzně. Jednou mi vyprávěl, že každé ráno běhá po schodech věže katedrály sv. Bartoloměje, všechny starosti nechá dole a na vrcholku se modlí. Za Plzeň, kterou vidí pod sebou. Poznal, že shora je možné se na věci podívat úplně jinak, z jiného, takřka až Božího pohledu. Stejně krásný a povznášející zážitek nabídne i věž sv. Mikuláše. Myslím, že lidé, kteří shlédnou z věže dolů, se dokážou podívat se symbolickým nadhledem nejen na svoje problémy a starosti, ale i na město, jeho historii a obyvatele, kteří tu žili a žijí. A uvidí, že město pod jejich nohama je nádherný celek a že ten celek mohou tvořit lidé v něm žijící.

Jak vidíte úpravu a zpřístupnění jedné z pohřebních komor v podzemí chrámu?
Každopádně je velmi zajímavé vnímat, jak se současní lidé dotýkají velmi citlivé historie města. Bylo zajímavé sledovat, když antropologové a archeologové přicházeli se zprávami o lidech, kteří už dávno nežijí a kteří ve své době patřili k významným obyvatelům regionu. A je zajímavé vědět, jak se s tím dokázali popasovat, jak pracovníci chebského muzea bádali, pátrali a oslovovali žijící potomky Sidonie Šlikové a domlouvali se, kde její ostatky nakonec spočinou.

Tvář významné chebské šlechtičny Sidonie Šlikové by měla být jedním z významných exponátů výstavy, která se v podzemí chrámu chystá. Uvidí ji lidé už při samotném slavnostním otevření krypty?
Bohužel, busta znázorňující její přibližnou podobu se v těchto dnech dokončuje. Hotová bude pravděpodobně až koncem dubna. Vystavíme ji zřejmě začátkem května. Tehdy také zahájí výstava, která bude mapovat historii pohřebnictví na Chebsku.

Kostel sv. Mikuláše a Alžběty

  • jedná se o nejstarší církevní stavbu v Chebu
  • byl postaven v souvislosti s plánovitým rozšířením města v prvé polovině 13. století jako druhý chebský kostel
  • roku 1258 přešel pod patronát Řádu německých rytířů
  • požárem v roce 1270 byla stavba poškozena a při opravě byl kostel rozšířen. K další rozsáhlé přestavbě došlo v druhé polovině 15. století. Při pozdějších požárech došlo opakovaně k poškození věží i střech. Rozsáhlé opravy a úpravy se uskutečnily v druhé polovině 19. století
  • v roce 1945 byly věže, poškozené při ostřelování Chebu, provizorně zastřešeny. Nové helmice byly instalovány až v roce 2008
  • v současné době se kostel připravuje na zpřístupnění jižní věže a části krypty, kde proběhla částečná rekonstrukce
  • podle odborníků je pod památkou celá řada dalších podzemních prostor. To, co skrývají, však zatím zůstane tajemstvím

Změny se mají týkat i samotné lodi chrámu. Jaké budou?
I tady lze najít symboliku. V levém zadním rohu chrámu bude vystavena zrestaurovaná zdobená rakev Sidonie Šlikové. Naproti je umístěna křtitelnice, symbol počátku života. A prostor mezi tím, mezi křtem a pohřbem, symbolicky vyplňuje život. Právě zde, v tomto místě, je instalována výstava 950 osudů. Tu tady chceme zatím ponechat, ale počítáme, že další výstavy, prezentace či ukázky budou přibývat.

Jak jste vnímal vlastní stavební úpravy chrámu? Přece jen to byly práce obrovského rozsahu a chrám patří k nejvýznamnějším a nejstarším církevním památkám ve městě...
Bylo to náročné, ale i zajímavé. Často jsem zpovzdálí sledoval vášnivé debaty stavařů, projektanta, naší ekonomky a památkářů a často nevěděl, na čí stranu se přiklonit. Ano, měl jsem i fázi, kdy jsem si říkal: Že jsme se do toho pouštěli. Zejména poté, co jsme kvůli jednomu špatnému razítku dostali od poskytovatele dotace, ROP Severozápad, korekci ve výši deset procent z celkové sumy zakázky, tudíž téměř milion korun.

Jak to vidíte teď, těsně před otevřením?
Když vidím konečný stav, musím uznat, že to stálo za to. Výsledek odpovídá původnímu záměru. A co je důležité, lidé se o projekt zajímají, ptají se a na otevření se těší. Sestavujeme tým dobrovolníků, kteří se budou snažit, aby kostel ožil, už teď vymýšlíme různé prezentace a akce. Chrám sv. Mikuláše a Alžběty tak má naději, že nebude jen naším farním kostelem, ale stane se pro Chebany i kulturním stánkem, který skutečně žije. Možná právě rekonstrukce byla impulzem, který Mikuláš potřeboval, aby se mohl probudit. V rámci přestavby bychom rádi upravili i místa, kde se slaví bohoslužby. Zkvalitnili jsme ozvučení, pokládáme nové koberce. Plánujeme zřídit příjemný koutek pro děti, kam by mohly odejít, kdyby je kázání faráře přestalo bavit, a rádi bychom alespoň do několika prvních řad lavic zavedli topení.

V souvislosti s úpravami sv. Mikuláše se změny dotknou i nedalekého kostela sv. Václava. Jaké budou?
Rádi bychom přenesli všechny bohoslužby ze sv. Václava do Mikuláše. Ve sv. Václavu v Kamenné ulici by se slavily pouze příležitostné bohoslužby, zvláště za potřebné v Chebu. Už nyní tam v boční kapli o nedělích rozdáváme polévku lidem bez domova. Pokud bychom měli dostatek dobrovolníků, rádi bychom zkusili tuto církevní památku zpřístupnit turistům.

Kdy tedy Mikuláš přivítá první návštěvníky?
Chrám sv. Mikuláše slavnostně otevřeme v neděli 3. dubna. Zahájíme v 10 hodin slavnostní bohoslužbou, po které bude od 11 hodin připravený program pro širokou veřejnost, spojený s komentovanou prohlídkou nových prostor. Akci doprovodí symbolické přenesení rakve Sidonie Šlikové a vypuštění poštovních holubů z věže. Pozvání k bohoslužbě i následnému programu přijal emeritní biskup plzeňské diecéze František Radkovský.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Aplikace mapující běžkařské trasy v Krušných horách se dočká vylepšení

(Ilustrační snímek)

Letošní lyžařská sezona pomalu končí. Kdo chce ještě vyrazit na běžky, má zřejmě jednu z posledních příležitostí. Už...

Najdete na iDNES.cz