Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb svolá zastupitele už v úvodu nového roku. Kvůli stavbě spalovny

  14:50aktualizováno  14:50
Zcela mimořádně se sejdou hned v úvodu nového letopočtu chebští zastupitelé. Na programu bude jediný bod. Chystaná stavba spalovny.

Jediným bodem programu zastupitelstva bude 7. ledna spalovna komunálních odpadů. (Ilustrační snímek) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Lidé, kteří otevřeně vystupují proti stavbě spalovny na Švédském vrchu v Chebu, už několik měsíců tvrdí, že chebské veřejnosti chybí v tomto směru podstatné informace. Na jejich stranu se nyní přidala i část zastupitelů.

Kvůli tomu se zastupitelstvo města sejde v mimořádném termínu už 7. ledna. Na programu budou pouze informace o chystané stavbě spalovny komunálních odpadů.

O tom, že při prvním jednání zastupitelů v novém roce nuda rozhodně nebude, svědčí například průběh předvánočního setkání zástupců investora s občany, které se od začátku až do konce neslo ve vzrušené atmosféře. Lidé se ptali na umístění stavby, na kontrolu znečištění, odvoz a likvidaci spálených zbytků i na to, jaké jsou záruky, že se v budoucnu ve spalovně neobjeví odpad z Německa.

„Pořádání takových besed pravidelně každé tři měsíce je jednou z podmínek kraje pro vydání souhlasného stanoviska ke stavbě,“ řekla mluvčí města Simona Liptáková.

Nechceme nic zatajovat, říká starosta Chebu

„Rozhodně nechceme nic tajit ani zamlčovat,“ doplnil starosta Petr Navrátil. Kromě zástupců samosprávy, společnosti Terea a projektantů, přišli s lidmi diskutovat také úředníci. „Jednání se zúčastnili zástupci městského úřadu odboru stavebního a životního prostředí a majetkoprávního,“ upřesnila Liptáková.

Právě fakt, že o spalovně mají rozhodovat chebští úředníci, je jedním z argumentů, které vadí zástupcům ekologické organizace Arnika. Podali proto námitku podjatosti všech zaměstnanců Městského úřadu v Chebu.

„Není možné, aby o povolování stavby spalovny rozhodovali zaměstnanci, kteří jsou přímo podřízení jednomu z vlastníků investorské firmy. Firma Terea je z poloviny vlastněná městem Cheb, které zaměstnává všechny pracovníky městského úřadu. Jsme přesvědčeni, že jediným transparentním postupem je, aby územní řízení vedl nezávislý a nezainteresovaný stavební úřad,“ odůvodnil podání námitky podjatosti odborník na spalovny ze společnosti Arnika Matěj Man.

Ten také tvrdí, že projekt spalovny má chyby. Za jednu ze zásadních vad dokumentace považuje fakt, že z poloviny městská firma Terea nikde neuvádí, jaké odpady bude spalovna likvidovat. „Přehled povolených typů odpadů ke spalování nedodal investor ani v předcházejícím posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA),“ uvedl Man.

„Podle dokumentace by měla spalovna ročně spotřebovávat dvouapůlnásobek elektrické energie, než kolik vyrobí. Navíc zcela chybí energetická bilance zařízení. Není jasné, kolik tepla se ročně vyrobí pro vytápění, jestli bude na toto teplo odbyt a zda bude možné v létě přesměrovat energetický tok do vyšší výroby elektřiny,“ řekl.

Odborníci z Arniky už dříve upozornili, že město Cheb má v odpadovém hospodářství velké rezervy. „Neexistuje motivační program, který by finančně zvýhodňoval ty obyvatele, kteří odpad poctivě třídí. Velké rezervy jsou také ve třídění bioodpadu. Za těchto podmínek, považujeme stavbu spalovny za cestu k nezodpovědnému plýtvání cennými surovinami,“ dodal mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Plán pálit na Sokolovsku toxické kaly z Ostravska se starostům nelíbí

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Záměr vozit do spalovny u Sokolova toxické kaly z Ostravy vyvolal v Karlovarském kraji pozdvižení. Lidem vadí, že...

Zákaznici spadla peněženka se 120 tisíci, muž ji odkopl a ukradl

Mladý muž využil příležitosti a odcizil peněženku. Teď ho hledá policie.

Devětapadesátiletá cizinka přišla v jednom karlovarském supermarketu o peněženku s vysokou částkou. U pokladny jí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz