Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb svolá zastupitele už v úvodu nového roku. Kvůli stavbě spalovny

  14:50aktualizováno  14:50
Zcela mimořádně se sejdou hned v úvodu nového letopočtu chebští zastupitelé. Na programu bude jediný bod. Chystaná stavba spalovny.

Jediným bodem programu zastupitelstva bude 7. ledna spalovna komunálních odpadů. (Ilustrační snímek) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Lidé, kteří otevřeně vystupují proti stavbě spalovny na Švédském vrchu v Chebu, už několik měsíců tvrdí, že chebské veřejnosti chybí v tomto směru podstatné informace. Na jejich stranu se nyní přidala i část zastupitelů.

Kvůli tomu se zastupitelstvo města sejde v mimořádném termínu už 7. ledna. Na programu budou pouze informace o chystané stavbě spalovny komunálních odpadů.

O tom, že při prvním jednání zastupitelů v novém roce nuda rozhodně nebude, svědčí například průběh předvánočního setkání zástupců investora s občany, které se od začátku až do konce neslo ve vzrušené atmosféře. Lidé se ptali na umístění stavby, na kontrolu znečištění, odvoz a likvidaci spálených zbytků i na to, jaké jsou záruky, že se v budoucnu ve spalovně neobjeví odpad z Německa.

„Pořádání takových besed pravidelně každé tři měsíce je jednou z podmínek kraje pro vydání souhlasného stanoviska ke stavbě,“ řekla mluvčí města Simona Liptáková.

Nechceme nic zatajovat, říká starosta Chebu

„Rozhodně nechceme nic tajit ani zamlčovat,“ doplnil starosta Petr Navrátil. Kromě zástupců samosprávy, společnosti Terea a projektantů, přišli s lidmi diskutovat také úředníci. „Jednání se zúčastnili zástupci městského úřadu odboru stavebního a životního prostředí a majetkoprávního,“ upřesnila Liptáková.

Právě fakt, že o spalovně mají rozhodovat chebští úředníci, je jedním z argumentů, které vadí zástupcům ekologické organizace Arnika. Podali proto námitku podjatosti všech zaměstnanců Městského úřadu v Chebu.

„Není možné, aby o povolování stavby spalovny rozhodovali zaměstnanci, kteří jsou přímo podřízení jednomu z vlastníků investorské firmy. Firma Terea je z poloviny vlastněná městem Cheb, které zaměstnává všechny pracovníky městského úřadu. Jsme přesvědčeni, že jediným transparentním postupem je, aby územní řízení vedl nezávislý a nezainteresovaný stavební úřad,“ odůvodnil podání námitky podjatosti odborník na spalovny ze společnosti Arnika Matěj Man.

Ten také tvrdí, že projekt spalovny má chyby. Za jednu ze zásadních vad dokumentace považuje fakt, že z poloviny městská firma Terea nikde neuvádí, jaké odpady bude spalovna likvidovat. „Přehled povolených typů odpadů ke spalování nedodal investor ani v předcházejícím posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA),“ uvedl Man.

„Podle dokumentace by měla spalovna ročně spotřebovávat dvouapůlnásobek elektrické energie, než kolik vyrobí. Navíc zcela chybí energetická bilance zařízení. Není jasné, kolik tepla se ročně vyrobí pro vytápění, jestli bude na toto teplo odbyt a zda bude možné v létě přesměrovat energetický tok do vyšší výroby elektřiny,“ řekl.

Odborníci z Arniky už dříve upozornili, že město Cheb má v odpadovém hospodářství velké rezervy. „Neexistuje motivační program, který by finančně zvýhodňoval ty obyvatele, kteří odpad poctivě třídí. Velké rezervy jsou také ve třídění bioodpadu. Za těchto podmínek, považujeme stavbu spalovny za cestu k nezodpovědnému plýtvání cennými surovinami,“ dodal mluvčí Arniky Vratislav Vozník.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz