VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

  15:28aktualizováno  15:28
V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním internetem. Mají čtyři USB porty na dobíjení telefonu, podporují také bezdrátové nabíjení a jako bonus se samy napájejí solární energií.

„Lavička dobíjí prakticky cokoliv, co se nabíjí přes USB, od elektronických cigaret, čteček knih, tabletů, mptrojek až po mobily,“ uvedl Tomáš Nebáznivý ze společnosti Ability group, která lavičky v krajském městě instalovala.

Nově si tak lidé mohou vyzkoušet výhody chytrého města nejen prostřednictvím „blbuvzdorných“ popelnic, ale i s multifunkčními lavičkami na náměstí Milady Horákové, na kraji Smetanových sadů a na ulici Davida Bechera nedaleko sochy prezidenta Masaryka.

Trio vyšlo město na 225 tisíc korun s tím, že tu třetí mají zatím jen vypůjčenou za symbolickou jednu korunu. Podle primátorova náměstka Čestmíra Bruštíka by ji mělo město po roce odkoupit za její zůstatkovou cenu. Na náměstí Milady Horákové je chytrý vysílač wi-fi signálu střežen kamerovým systémem, který by se měl příští rok ještě rozšířit.

Nenápadné lavičky bez opěrky se solárními panely na sedátku jsou výsledkem vlastní zkušenosti autorů. „Když jsme dělali první návrhy, tak opěrka byla jejich součástí. Ale když se podíváte do parku, jak sedí teenageři na opěrce a nohy mají na sedátku, věděli jsme, že to nechceme. Sám jsem také tak sedával,“ vzpomínal Nebáznivý.

Fotogalerie

S výrobou chytrého sezení mají hoši z Prahy zkušenosti už skoro rok, kdy v hlavním městě nainstalovali první lavičku. Díky tomu „vychytali mouchy“ a dnes se nemusí bát, že by nastala krizová situace a baterie skrytá pod sedákem přestala nabíjet.

„Lavička je schopná v případě výpadku, kdy by nesvítilo slunce, fungovat až čtyři dny. V zimě, když je brzy tma, se přes den nabije natolik, aby čtyři až pět hodin vydržela. Ale máme zkušenost, že už od března funguje opět nonstop,“ vysvětlil zapeklitosti solárního nabíjení Nebáznivý.

Kromě toho jsou dobíjecí USB porty odolné vůči prachu a vniknutí cizích těles. Přesto se nedá počítat s tím, že by byly nezničitelné. V případě nutnosti se dají rychle vyměnit za nové.

„Není na světě výrobce, který by vyrobil konektor s výdrží tisíc zasunutí. Proto jsou tam čtyři, kdyby jeden nefungoval, můžou použít další tři. Ze zkušenosti víme, že výměna je nutná jednou za půl roku,“ popsal Nebáznivý.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz