Další etapa božídarské Cínové stezky spojila Ježíškovu cestu s Myslivnami

  17:21aktualizováno  17:21
Téměř tři kilometry dlouhý úsek takzvané Cínové stezky dali v úterý do předčasného užívání na Božím Daru. Druhá etapa stezky určené pro lyžaře, cyklisty, pěší a v jedné části i lesáky, spojuje začátek Ježíškovy cesty s osadou Myslivny.

„Do předčasného užívání dáváme stavbu kvůli tomu, aby na stezku mohly už v následující zimní sezoně vyrazit stroje na úpravu stop,“ vysvětlil Marcel Petr, který měl nad stavbou dozor.

Další možnost pro vyžití kvitují i sami sportovci. „Jsem ráda, že se v okolí Božího Daru rozrůstá síť běžeckých tras. Tu novou už jsem si prošla a těším se, až na ni v zimě vyrazím na běžkách,“ komentovala novinku lyžařka Jana.

Vznik nové trasy ovšem nebyl zdaleka bezproblémový. „Kvůli nestabilitě jsme museli sanovat část podloží. Použili jsme lomový kámen z nedalekého Německa,“ popsal jeden z problémů Marcel Petr.

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka se nestabilita podloží projevila i při zakládání mostků. „Ty jsou proto o asi metr a půl výš, než předpokládal projekt,“ řekl Horník.

I proto se cena za stavbu z původních 11 milionů vyšplhala na konečných téměř 15 milionů korun včetně DPH. Partnerem projektu financovaného z evropských peněz byla německá obec Breitenbrunn. Na německé straně díky přeshraniční spolupráci vyrostla naučná stezka mapující faunu a flóru regionu i jeho hornickou historii. V plánu na rok 2020 je ještě obdobná atrakce zaměřená na děti.

Cínová stezka na české straně hranice ještě není definitivní. Boží Dar má v plánu ještě dvě další etapy, které ji zavedou až na okraj katastru. Třetí etapa počítá se spojením Mysliven a Ryžovny, poslední pak lyžaře vyvede až k Bludné.

Zatímco třetí etapa je zatím pouze ve fázi úvah a plánů, druhá už má hotový projekt a je vysoutěžený dodavatel. Bohužel stavět se zatím nemůže. Překážky tentokrát nestaví příroda, ale úřady.

Fotogalerie

„Na Ryžovně jsou jak státní, tak soukromé pozemky. Jenomže na některé státní jsou vydané žádosti o vydání. Těmi se v současné době zabývá soud a my musíme počkat až na skončení soudního jednání,“ vysvětlil podstatu problému božídarský starosta Horník.

Předčasné užívání aktuálně dokončeného úseku Cínové stezky potrvá až do března příštího roku. Pak přijdou na řadu dokončovací práce. Ty skončí 30. května. Stezka je 2 337 metrů dlouhá a široká dva až 4,5 metru. Jsou na ní dva mostky přes potok Černá. Jeden je 6,8 metrů dlouhý, druhý se pak klene nad potokem 9,5 metru. Součástí projektu je i 99 metrů dlouhá propojka stezky Boží Dar - Špičák.

První část Cínové stezky slouží veřejnosti od října roku 2015.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Najdete na iDNES.cz