Lázně Kyselka.

Lázně Kyselka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čínské investice by podle Zemana mohly zachránit zchátralé lázně Kyselka

  • 38
Čínská společnost CEFC zvažuje investici v lázních Kyselka na Karlovarsku. Uvedl to při své návštěvě Karlovarského kraje prezident Miloš Zeman. Dohoda podle něj zatím není potvrzená.

Společnost CEFC (China Energy Company Limited) zatím v ČR koupila fotbalový klub Slavia, České aerolinie, pivovar Lobkowicz a vydavatelství Mediapress včetně televize Barrandov.

„Zvažuje investici v Lázních Kyselka, ale jestli toto zvažování povede k tomu, že svůj repertoár doplní i o lázně, to vám samozřejmě zaručit nemůžu,“ řekl Zeman na setkání s občany v Chyších na Karlovarsku.

Sám společnosti doporučuje, aby do Kyselky investovala. „Záleží na tom, když se tam přijedou podívat a zjistí, v jakém je to stavu, tak zda je ta ochota přejde, nebo nepřejde,“ dodal.

Už po svém příjezdu do kraje prezident naznačil, že se připravuje další investiční vlna čínského kapitálu v České republice. Pro Karlovarský kraj by to mohlo podle něj znamenat příliv čínských turistů a pacientů do lázní a možná i investiční akce do zchátralých lázeňských objektů, jako jsou například právě lázně Kyselka.

Prezident chce guvernéra ČNB jmenovat v červenci

Na dopoledním setkání s občany v Bochově se Zeman opět pustil do kritiky devizových intervencí České národní banky. A uvedl, že by guvernéra ČNB rád jmenoval v červenci.

„Prezident má právo, které mi teď tedy chtějí vzít, jmenovat guvernéra České národní banky, tak to snad stihnu v červenci. A má právo jmenovat členy bankovní rady a mohu vás ujistit, že nebudu jmenovat takové lidi, kteří nadšeně podporují devizové intervence,“ řekl Zeman. Dodal, že důvodem je, že znehodnocují úspory.

Nejvíc to podle něj lidé poznají, když vyjedou do zahraničí třeba s cestovní kanceláří. „To najednou zjistíte, že kupní síla koruny se výrazně propadla.“

Během setkání také pronesl, že nesouhlasí se zřízením státní banky. Už v minulosti se to podle něj neosvědčilo. Jak uvedl, byly tu čtyři státní banky a všechny zkrachovaly.

Co by naopak prezident podpořil, je přijetí nového bankovního zákona. Banky by se podle něj totiž mohly dostat do obtížné situace kvůli státním dluhopisům nebo podílovým fondům.