Karlovarský kraj hledá provozovatele Císařských lázní, zájemci se nehrnou

  9:01aktualizováno  9:01
Karlovarský kraj hledá, jak co nejlépe využít opravené Císařské lázně. Zatímco jedna část významné karlovarské památky má sloužit k reprezentaci, pro druhou by si přál lázeňské účely. Zájemců ale zatím není mnoho.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarský kraj chce zahájit rekonstrukci této národní kulturní památky v Karlových Varech co nejdříve. Kromě vlastních peněz a příspěvku Karlových Varů opravě pomůže také ministerstvo kultury, které posílá 250milionovou dotaci. A chce mít na stole podnikatelský plán.

„Poptávkové řízení jsme zveřejnili na našich stránkách i stránkách Císařských lázní, snažili jsme se udělat tomu promo, ale nemyslím si, že by to skončilo nějakým úspěchem. Přihlásil se provozovatel hotelu Carlsbad Plaza se zájmem o administrativní provozy a symfonický orchestr s tím, že má zájem vybudovat tam koncertní sál,“ řekl Vojtěch Franta, krajský zastupitel pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO.

Kraj hledá nájemce, který nabídne atraktivní léčbu

Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové se jednalo o neoficiální poptávkové řízení.

„Znovu zdůrazňujeme, že bychom rádi našli nájemce, který by přivedl do budovy Císařských lázní nějakou atraktivní léčbu, která by do objektu přilákala návštěvníky,“ uvedla.

Zároveň dodala, že kraj rozdělil národní kulturní památku na dvě části. Část A bude sloužit reprezentativním účelům, část B pak jako lázně. „A o to se do budoucnosti pokusíme,“ řekla hejtmanka.

Podle Vojtěcha Franty vypadal průzkum zájmu tak, že zástupci kraje udělali kolečko po hlavních provozovatelích lázeňských zařízení v okolí Císařských lázní, jako je například Imperial, Pupp, Dvořák a právě Carlsbad Plaza.

„S těmi největšími hráči, tedy hoteliéry, jsme se chtěli bavit o tom, jaká funkce by jim vyhovovala, aby jim nekonkurovala a přinesla místu synergický efekt,“ popsal Vojtěch Franta s tím, že kromě případné kliniky fungující v národní kulturní památce by v úvahu připadala i expozice zaměřená na lázeňský provoz.

„Člověk by ji mohl okusit na vlastní kůži, vyzkoušet si vanu a podobně,“ přiblížil.

Jana Vildumetzová Mračková přitom zopakovala, že stav Císařských lázní lze nazvat havarijním. „Činíme veškeré kroky, aby rekonstrukce začala s důrazem na to, že se budova opraví tak, jak je. To znamená nedojde v ní k žádným zásahům,“ uvedla.

Kraj kvůli Císařským lázním uspořádal před časem i workshop, na který pozval odborníky z oblasti architektury či památkové péče.

„Panovala všeobecná shoda na tom, že tak, jak kraj postupuje, tedy že maximálně respektuje objekt jako takový a nesnaží se ho přestavět, je to nejlepší,“ shrnul závěry workshopu Josef Janů, radní pro regionální rozvoj.

Skupina architektů s postupem kraje nesouhlasí

S postupem kraje ale nesouhlasí skupina ArchaVary, kterou tvoří zejména karlovarští architekti, stavební inženýři a urbanisté. Upozorňují, že hlavní motivací pro rychlý postup je právě 250milionová státní dotace.

Fotogalerie

„Kraj zahájí opravu budovy, aniž by věděl, co v ní v budoucnosti bude,“ uvedl za ArchaVary projektant Michal Odvody.

Skupina nesouhlasí ani s plánovanou vestavbou koncertního sálu pro symfoniky, kterou před časem schválili karlovarští zastupitelé. ArchaVary upozornila, že za 10 let příprav už stály projekty bezmála 65 milionů korun.

„Oprava bez znalosti budoucího využití nutně přinese práce a náklady navíc. Do čerstvě a nákladně opravených prostor nastoupí po dokončení projektu vestavby koncertního sálu nebo projektu s jinou náplní řemeslníci znovu a budou provádět opravu opravy. Tak nepochybně dojde ke zbytečnému poškození památky i zvýšení investičních nákladů,“ upozornil Michal Odvody.

Již přes rok přitom ArchaVary doporučuje využít dvoukolové architektonické soutěže na základě kvalitního zadání, a to včetně finančních limitů investičních i provozních nákladů. Soutěž by podle ArchaVary měla přinést památce takovou náplň, aby ji mohli lidé využívat, jak se říká, 24 hodin denně.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Další z rubriky

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

VIDEO: Podvodníci měnili falešné dolary, trhovci jednoho z nich chytili

Cizinci měnili na tržnici falešné dolary

Dvojice cizinců udávala na tržnici v Chebu padělané dolary. Napoprvé se jim to povedlo, podruhé je ale jeden z trhovců...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz