Kraj a město se dohodly na opravě Císařských lázní i na sálu pro orchestr

  16:22aktualizováno  16:22
Na dalším osudu Císařských lázních se shodlo vedení Karlovarského kraje a Karlových Varů. Rekonstrukce by měla začít ještě letos a město si má připravit projekt sálu pro symfoniky.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vedení kraje chce s opravou karlovarských Císařských lázní začít co nejdříve.

Nehodlá ale čekat, jak dopadne samostatný projekt města, které touží v atriu národní kulturní památky po koncertním sálu pro svoje symfoniky. Zástupci města a kraje se shodli, že jakýkoli sál z projektové dokumentace celé obnovy vyjmou.

„Projektovou dokumentaci přepracujeme do tří měsíců. Atrium ale opravíme v podobě, jakou má dnes. Město Karlovy Vary si na své náklady nechá vypracovat projektovou dokumentaci koncertního sálu. Pokud přinese kladné stanovisko památkové péče, finanční prostředky na vybudování sálu a bude se polovinou nákladů podílet na provozu, kraj je připravený tento projekt v Císařských lázních uskutečnit,“ prohlásila hejtmanka Jana Vildumetzová.

Podle ní jsou skvostem jak Císařské lázně, tak Karlovarský symfonický orchestr. Ten přitom už dlouhou dobu marně hledá vhodný koncertní prostor i se zázemím.

„S krajem jsem nalezli společnou řeč a domluvili se, že co nejdříve začne oprava bezproblémové části budovy. Tedy reprezentativních prostor a pláště objektu. V mezidobí rekonstrukce doprojektujeme koncertní sál a projednáme jej se zástupci památkové péče,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Karlovy Vary to bude stát podle odhadů do 150 milionů korun. Rekonstrukce Císařských lázní by podle stávajícího projektu měla spolknout zhruba 550 milionů, přičemž 250 milionů je státem přislíbená dotace.

„Je ale jasné, že pokud atrium vyjmeme, cena rekonstrukce se odhadem o 100 až 150 milionů poníží,“ naznačila Jana Vildumetzová.

Práce mají začít hned po filmovém festivalu

Kraj se nyní chystá zrušit první kolo výběrového řízení na firmu, která Císařské lázně opraví. Podle hejtmanky totiž nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, což by mohlo ohrozit slíbenou dotaci.

Kraj novou soutěž vyhlásí, jakmile bude mít novou projektovou dokumentaci, a přizve všechny zájemce, kteří po prvním kole přicházeli v úvahu. Pokud se nikdo neodvolá, kompletní obnova by měla začít ještě do konce roku. Dílčí opravy ale plánuje kraj ještě dříve.

„S pracemi začneme ihned po skončení mezinárodního filmového festivalu. Půjde o věci, které jsou v havarijním stavu,“ uvedla hejtmanka.

Projekt koncertního sálu pro symfonický orchestr by měl být podle odhadů hotový zhruba do roka. „Pokud ale budou zaznívat výrazné výhrady ze strany památkové péče, může to trvat i déle,“ řekl Petr Kulhánek.

Současné projektová dokumentace dosud počítala pouze s takzvaným multifunkčním sálem, který ovšem neměl koncertní parametry.
V Karlových Varech přitom více než rok působí spolek nazvaný Koncertní sál pro Vary, který usiluje o odpovídající prostory pro městské symfoniky. S vedením města se jeho zástupci nakonec shodli, že ideální by byly právě Císařské lázně.

Jeden ze zakladatelů iniciativy, kterým je violoncellista Martin Ondráček, výsledek společného jednání vítá. „Coby spolek jsme toto řešení poslali radním Karlovarského kraje zhruba před měsícem. Jde o rozumné kompromisní řešení,“ řekl.

Upozornil zároveň, že oprava sice musí začít co nejdříve, na druhou stranu však zatím není známé budoucí využití památky. Přitom symfonici v ní působit chtějí.

„Myslím si, že nejdůležitější je vynětí multifunkčního sálu a vlastně všeho z této části budovy. Uskuteční se tam jen záchranné práce a bude teď na městě, aby udělalo tým složený z památkářů, projektantů. To jsme vždycky chtěli a doufám, že najdeme rozumný kompromis,“ řekl Martin Ondráček.

Kromě státní dotace pomůže samotné opravě Císařských lázní také 250 milionů od kraje a 100 milionů od města. Karlovy Vary nebudou od této částky odečítat vynaložené miliony za projekt.

Nejčtenější

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Dnes je pro mne číslem jedna dětská kresba, říká chebský kreslíř

Kreslíř Mirek Vostrý představuje svá díla na téma cestování na open air výstavě...

Když se řekne Mirek Vostrý, řada lidí v Chebu si jako první představí jeho kreslené vtipy nebo pohádkové postavičky,...

Pro lepší názornost chodí historik na besedy v uniformě kapitána RAF

Letecký historik Daniel Švec se zabývá osudy letců z Plzeňského a Karlovarského...

Historik Daniel Švec mapuje osudy letců z Karlovarského a Plzeňského kraje v Royal Air Force (RAF). Jejich příběhy se...

Do škol projdete, aniž by vás někdo zastavil, říká bezpečnostní poradce

Libor Sladký, prezident Asociace bezpečná škola.

Jak se zachovat, když se do školy dostane nebezpečný člověk nebo když hoří. I v tom radí školám v Karlovarském kraji...

Najdete na iDNES.cz