Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj a město se dohodly na opravě Císařských lázní i na sálu pro orchestr

  16:22aktualizováno  16:22
Na dalším osudu Císařských lázních se shodlo vedení Karlovarského kraje a Karlových Varů. Rekonstrukce by měla začít ještě letos a město si má připravit projekt sálu pro symfoniky.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vedení kraje chce s opravou karlovarských Císařských lázní začít co nejdříve.

Nehodlá ale čekat, jak dopadne samostatný projekt města, které touží v atriu národní kulturní památky po koncertním sálu pro svoje symfoniky. Zástupci města a kraje se shodli, že jakýkoli sál z projektové dokumentace celé obnovy vyjmou.

„Projektovou dokumentaci přepracujeme do tří měsíců. Atrium ale opravíme v podobě, jakou má dnes. Město Karlovy Vary si na své náklady nechá vypracovat projektovou dokumentaci koncertního sálu. Pokud přinese kladné stanovisko památkové péče, finanční prostředky na vybudování sálu a bude se polovinou nákladů podílet na provozu, kraj je připravený tento projekt v Císařských lázních uskutečnit,“ prohlásila hejtmanka Jana Vildumetzová.

Podle ní jsou skvostem jak Císařské lázně, tak Karlovarský symfonický orchestr. Ten přitom už dlouhou dobu marně hledá vhodný koncertní prostor i se zázemím.

„S krajem jsem nalezli společnou řeč a domluvili se, že co nejdříve začne oprava bezproblémové části budovy. Tedy reprezentativních prostor a pláště objektu. V mezidobí rekonstrukce doprojektujeme koncertní sál a projednáme jej se zástupci památkové péče,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Karlovy Vary to bude stát podle odhadů do 150 milionů korun. Rekonstrukce Císařských lázní by podle stávajícího projektu měla spolknout zhruba 550 milionů, přičemž 250 milionů je státem přislíbená dotace.

„Je ale jasné, že pokud atrium vyjmeme, cena rekonstrukce se odhadem o 100 až 150 milionů poníží,“ naznačila Jana Vildumetzová.

Práce mají začít hned po filmovém festivalu

Kraj se nyní chystá zrušit první kolo výběrového řízení na firmu, která Císařské lázně opraví. Podle hejtmanky totiž nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, což by mohlo ohrozit slíbenou dotaci.

Kraj novou soutěž vyhlásí, jakmile bude mít novou projektovou dokumentaci, a přizve všechny zájemce, kteří po prvním kole přicházeli v úvahu. Pokud se nikdo neodvolá, kompletní obnova by měla začít ještě do konce roku. Dílčí opravy ale plánuje kraj ještě dříve.

„S pracemi začneme ihned po skončení mezinárodního filmového festivalu. Půjde o věci, které jsou v havarijním stavu,“ uvedla hejtmanka.

Projekt koncertního sálu pro symfonický orchestr by měl být podle odhadů hotový zhruba do roka. „Pokud ale budou zaznívat výrazné výhrady ze strany památkové péče, může to trvat i déle,“ řekl Petr Kulhánek.

Současné projektová dokumentace dosud počítala pouze s takzvaným multifunkčním sálem, který ovšem neměl koncertní parametry.
V Karlových Varech přitom více než rok působí spolek nazvaný Koncertní sál pro Vary, který usiluje o odpovídající prostory pro městské symfoniky. S vedením města se jeho zástupci nakonec shodli, že ideální by byly právě Císařské lázně.

Jeden ze zakladatelů iniciativy, kterým je violoncellista Martin Ondráček, výsledek společného jednání vítá. „Coby spolek jsme toto řešení poslali radním Karlovarského kraje zhruba před měsícem. Jde o rozumné kompromisní řešení,“ řekl.

Upozornil zároveň, že oprava sice musí začít co nejdříve, na druhou stranu však zatím není známé budoucí využití památky. Přitom symfonici v ní působit chtějí.

„Myslím si, že nejdůležitější je vynětí multifunkčního sálu a vlastně všeho z této části budovy. Uskuteční se tam jen záchranné práce a bude teď na městě, aby udělalo tým složený z památkářů, projektantů. To jsme vždycky chtěli a doufám, že najdeme rozumný kompromis,“ řekl Martin Ondráček.

Kromě státní dotace pomůže samotné opravě Císařských lázní také 250 milionů od kraje a 100 milionů od města. Karlovy Vary nebudou od této částky odečítat vynaložené miliony za projekt.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

V Karlovarském kraji v zimě ubude další úsek, který silničáři neudržují

Sníh, zima, silnice, úklid sněhu, fréza

V zimě se neudržuje. S takovým upozorněním musejí s nadcházející zimou opět počítat řidiči v Karlovarském kraji....

Najdete na iDNES.cz