Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rolava už je čistá a vábí rybáře, v kraji ale zůstávají toky bez života

  8:15aktualizováno  8:15
Nejšpinavějším tokem v karlovarském regionu je podle odborníků Chodovský potok. Tradičně dobře si vede Teplá a kupodivu také Rolava, která měla donedávna ne zcela dobrou pověst. Nyní je rájem rybářů.

Ohře patří mezi vodáky k oblíbeným řekám, pod Karlovými Vary vylepšila její vodu zrekonstruovaná čistička. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O Rolavě nyní rybáři mluví jako o krásné, čisté a poměrně vodnaté řece, kde se chytají pstruzi - potočáci a lipani. Jenže pamětníci vzpomínají, že před desítkami let voda v Rolavě „zářila“, protože byla radioaktivní.

„V jedenašedesátém roce minulého století se do Rolavy dostala voda z uranových jezírek nad Nejdkem. O nějakém větším průšvihu poslední doby nevím. Stačí ale jedna převrácená cisterna, která jede s nákladem ze sokolovské chemičky,“ řekl starosta Jenišova na Karlovarsku Ivan Truksa.

Když přijde řeč na nejšpinavější vodní tok, ihned si vzpomene na Chodovský potok. Sice se v něm objeví nějaký život, ale podle Truksy jednou za čas ve vodě teče „nějaký smrad“ a je po nadějích.

Spor o potok zřejmě skončí u soudu

Podobné problémy jsou s potokem, který teče před Jenišovem a dostávají se do něj železité vody z loketské výsypky. Jenišov má znalecký posudek, že se jedná o báňské vody s obsahem arzenu. Báňský úřad ale tvrdí něco jiného, takže spor zřejmě skončí u soudu.

V případě Chodovského potoka existuje šance na zlepšení. Obce, přes které potok teče, totiž dokončují kanalizace, takže nebude hrozit znečišťování splaškovou kanalizací. Je to příklad mimo jiné Mírové a Božičan.

Již několik let jsou hotové sedimentační nádrže Sokolovské uhelné za 45 milionů korun. Přes nádrže se z velkolomů Družba a Jiří nedostane žlutá jílovitá kaše do Novosedelského a Loučského potoka a dále do ústí Ohře. Naposledy ji jíl zaplavil na desítkách kilometrů toku v létě před šesti lety. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský upozornil na řeku Reslavu, která pramení v Bavorsku.

Vodu v Ohři vylepšila čistička

„Po každé povodni přináší na naše území rtuť, která se sedimentuje ve vodní nádrži Skalka. Z tohoto pohledu je tato voda nejšpinavější, ale jen po povodních,“ vysvětlil mluvčí. Dodal, že dlouhou dobu byla Ohře pod Karlovými Vary znehodnocovaná od čističky odpadních vod. Ta ale prošla rekonstrukcí, proto se hodnoty zlepšily.

Rybáři z Karlovarska považují za nejšpinavější revír Chodovský potok, i když se v něm voda vylepšila. „Podobnou pověst měla před lety i Rolava, ze které se stala krásná řeka,“ konstatoval rybář Michal Blahůšek. Rád kvůli stabilní čistotě vody rybaří ve pstruhových revírech na Teplé.

Na dodržování předpisů dohlížejí inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Za poslední tři roky mají počty pokut vzrůstající tendenci, nejvíce je jich ukládáno za odpady,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Lidé z oblastního inspektorátu Ústí nad Labem udělali vloni v Karlovarském a Ústeckém kraji 1378 kontrol. Uložili celkem 223 pokut v celkové výši 14 787 791 korun. Nejvíce pokut padlo za odpady. Následovaly složky vzduch, voda, příroda a les.

Přesto má ředitel ústecké pobočky ČIŽP Lubomír Bednář pro obyvatele Karlovarského kraje dobré zprávy. „Jakost vod se i přes některé problémy neustále zlepšuje, což je vidět na mapách čistoty. Karlovarský kraj je jeden z nejlepších v České republice, a to z hlediska čištění komunálních vod.“

V případě Chodovského potoka existuje šance na zlepšení. Obce, přes které potok teče, totiž dokončují kanalizace.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Najdete na iDNES.cz