Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rolava už je čistá a vábí rybáře, v kraji ale zůstávají toky bez života

  8:15aktualizováno  8:15
Nejšpinavějším tokem v karlovarském regionu je podle odborníků Chodovský potok. Tradičně dobře si vede Teplá a kupodivu také Rolava, která měla donedávna ne zcela dobrou pověst. Nyní je rájem rybářů.

Ohře patří mezi vodáky k oblíbeným řekám, pod Karlovými Vary vylepšila její vodu zrekonstruovaná čistička. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O Rolavě nyní rybáři mluví jako o krásné, čisté a poměrně vodnaté řece, kde se chytají pstruzi - potočáci a lipani. Jenže pamětníci vzpomínají, že před desítkami let voda v Rolavě „zářila“, protože byla radioaktivní.

„V jedenašedesátém roce minulého století se do Rolavy dostala voda z uranových jezírek nad Nejdkem. O nějakém větším průšvihu poslední doby nevím. Stačí ale jedna převrácená cisterna, která jede s nákladem ze sokolovské chemičky,“ řekl starosta Jenišova na Karlovarsku Ivan Truksa.

Když přijde řeč na nejšpinavější vodní tok, ihned si vzpomene na Chodovský potok. Sice se v něm objeví nějaký život, ale podle Truksy jednou za čas ve vodě teče „nějaký smrad“ a je po nadějích.

Spor o potok zřejmě skončí u soudu

Podobné problémy jsou s potokem, který teče před Jenišovem a dostávají se do něj železité vody z loketské výsypky. Jenišov má znalecký posudek, že se jedná o báňské vody s obsahem arzenu. Báňský úřad ale tvrdí něco jiného, takže spor zřejmě skončí u soudu.

V případě Chodovského potoka existuje šance na zlepšení. Obce, přes které potok teče, totiž dokončují kanalizace, takže nebude hrozit znečišťování splaškovou kanalizací. Je to příklad mimo jiné Mírové a Božičan.

Již několik let jsou hotové sedimentační nádrže Sokolovské uhelné za 45 milionů korun. Přes nádrže se z velkolomů Družba a Jiří nedostane žlutá jílovitá kaše do Novosedelského a Loučského potoka a dále do ústí Ohře. Naposledy ji jíl zaplavil na desítkách kilometrů toku v létě před šesti lety. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský upozornil na řeku Reslavu, která pramení v Bavorsku.

Vodu v Ohři vylepšila čistička

„Po každé povodni přináší na naše území rtuť, která se sedimentuje ve vodní nádrži Skalka. Z tohoto pohledu je tato voda nejšpinavější, ale jen po povodních,“ vysvětlil mluvčí. Dodal, že dlouhou dobu byla Ohře pod Karlovými Vary znehodnocovaná od čističky odpadních vod. Ta ale prošla rekonstrukcí, proto se hodnoty zlepšily.

Rybáři z Karlovarska považují za nejšpinavější revír Chodovský potok, i když se v něm voda vylepšila. „Podobnou pověst měla před lety i Rolava, ze které se stala krásná řeka,“ konstatoval rybář Michal Blahůšek. Rád kvůli stabilní čistotě vody rybaří ve pstruhových revírech na Teplé.

Na dodržování předpisů dohlížejí inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Za poslední tři roky mají počty pokut vzrůstající tendenci, nejvíce je jich ukládáno za odpady,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Lidé z oblastního inspektorátu Ústí nad Labem udělali vloni v Karlovarském a Ústeckém kraji 1378 kontrol. Uložili celkem 223 pokut v celkové výši 14 787 791 korun. Nejvíce pokut padlo za odpady. Následovaly složky vzduch, voda, příroda a les.

Přesto má ředitel ústecké pobočky ČIŽP Lubomír Bednář pro obyvatele Karlovarského kraje dobré zprávy. „Jakost vod se i přes některé problémy neustále zlepšuje, což je vidět na mapách čistoty. Karlovarský kraj je jeden z nejlepších v České republice, a to z hlediska čištění komunálních vod.“

V případě Chodovského potoka existuje šance na zlepšení. Obce, přes které potok teče, totiž dokončují kanalizace.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz