Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektoři chystají předfestivalové manévry, věří ve větší poctivost

  12:08aktualizováno  12:08
Poctivost či nepoctivost podnikatelů v předfestivalových Karlových Varech od pondělka prověřují inspektoři České obchodní inspekce. Naplno začnou s kontrolami 30. června. Doufají, že se setkají s menším šizením než loni.

Do Karlových Varů se vydali inspektoři. Kontroly chystají i během mezinárodního filmového festivalu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na loňský filmový festival nevzpomíná ředitel České obchodní inspekce pro Karlovarský a Plzeňský kraj Jan Řezáč z profesního hlediska rád. Jeho podřízení totiž oproti roku 2012 zdvojnásobili počet kontrol. Každá druhá provozovna přitom porušila zákon o ochraně spotřebitele.

"Během nadcházejícího Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary kontroly ještě více zintenzivníme, a to především pro vysoké procento nedostatků v minulém roce. Zejména někteří restauratéři si z nich nic nevzali," řekl ředitel.

Zda se loňská alarmující čísla, a tím pádem i špatná reklama pro město Karlovy Vary, letos zlepší, to podle něj záleží pouze na poskytovatelích služeb. V těchto dnech si kontroloři v karlovarských ulicích namátkově oťukávají poskytovatele hlavně nově otevřených hotelových a restauračních služeb, neopomíjejí ani hříšníky z nedávné minulosti.

Kontrolám neujde ani rychlé občerstvení

Na stánkový prodej s rychlým občerstvením, restaurace, podniky s večerním či nočním provozem a další se teprve chystají. Už dnes je ale jasné, kde se mohou festivaloví hosté v klidu najíst a napít, aniž by se museli bát, že na nich chce podnikatel nepoctivě zbohatnout.

"Loni jsme například opakovaně kontrolovali restauraci Charleston v Bulharské ulici, Cafe bar Opera na Nové Louce a restauraci Retro na třídě TGM. Závady žádné nebyly během festivalu, ale ani během roku," připomenul ředitel.

Mezi velké hříšníky loni patřil prodejní stan Jameson vedle hotelu Thermal. Provozovatelská společnost dostala pokutu 50 tisíc korun, protože inspekce při čtyřech kontrolách zjistila porušení zásad poctivosti prodeje.

Padesátitisícovou pokutu ve správním řízení před rokem dostal i provozovatel kavárny kina Čas. Při kontrolní konzumaci obsluha nedodržela deklarovanou míru o více než tři čtvrtiny. Ve finančním vyjádření tak hosta poškodila o 45,60 korun. U tohoto nápoje bylo zjištěno i nesprávné účtování, kdy místo deklarovaných 60 Kč bylo účtováno 150 Kč.

Inspektoři jsou letos zvědaví, jak se poučili klenotníci. Tři ze čtyř kontrolovaných se totiž dopustili nekalých obchodních praktik, protože lacinou náhražku uměle vyrobených kamenů při prodeji vydávali za kameny pravé. Tím cenu šperku uměle navyšovali. V těchto případech pokuty dosahovaly stovek tisíc.

"Předfestivalové kontroly děláme v zájmu prevence. Inspekce tak chce přispět určitou měrou ke spokojenosti návštěvníků po stránce poskytovaných služeb, ale zároveň se pokusit i eliminovat ty největší prohřešky," vysvětlil ředitel Jan Řezáč.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz