Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská koalice chystá jednání, sociální demokraté se budou omlouvat

  9:50aktualizováno  9:50
Partneři z ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji chystají další koaliční jednání. Chtějí bilancovat a vyříkat si, co jim ve vztahu skřípe. Kvalitnějšímu partnerství by měla napomoci i omluva Evě Valjentové, která zřejmě v březnu nahradí odcházejícího hejtmanova komunistického náměstka Jaroslava Borku.

Jednání karlovarského krajského zastupitelstva (13.12. 2012) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další koaliční jednání, které začíná organizovat krajský předseda sociálních demokratů a hejtmanův náměstek Miloslav Čermák, by mělo být klidnější a v užším kruhu.

Zatímco v pondělí se komunisté a sociální demokraté evidentně ostřeji probírali návrhem krajského rozpočtu na příští rok a takzvanou stabilizací školství, kterou odpískali, nyní chtějí bilancovat a vyřešit personální otázky.

Střídání v radě

Roztržky, které mezi sebou koaliční partneři mají, však nejsou podle Miloslava Čermáka nijak zásadní. Vzhledem k volebnímu výsledku se loni na podzim strany dohodly, že vítězní komunisté přenechají sociálním demokratům post hejtmana a první dva roky budou mít většinu v krajské radě. Po dvou letech vystřídá pátého komunistu v křesle sociální demokrat. I to bude prý jedna z věcí, na kterou by už teď mohla přijít řeč.

"Objevuje se pár věcí, které si musíme vyjasnit, a říct si, co jsme splnili. Proto se chceme sejít a nikoli to řešit přes média," uvedl Miloslav Čermák. Navrhnout chce, aby se koaličního jednání účastnily vyjednávací týmy obou stran. Na schůzce tedy nebude tolik členů jako v pondělí.

Probírat budou zejména školství, které uniklo plánu na takzvanou stabilizaci z dílny hejtmanova komunistického náměstka Václava Sloupa.

O materiálu, který počítal s faktickým zrušením tří škol a omezením některých oborů, měli ve čtvrtek jednat krajští zastupitelé. Komunisté jej ale z jednání stáhli, protože nenašli podporu u sociálních demokratů. Tak jim velela i koaliční smlouva (více čtěte zde).

Kromě diskuze, jak naložit se školstvím, chtějí strany probírat i personalistiku, a to třeba odchod hejtmanova komunistického náměstka Jaroslava Borky do Sněmovny. Nahradit by jej měla ekonomka Eva Valjentová, která působila v minulé vládě jako krajská radní pro kulturu a cestovní ruch.

"Zatím jsme se předběžně dohodli, že bych se vrátila v březnu," prozradila krajská zastupitelka za KSČM, která sice v loňských volbách svůj mandát obhájila, nicméně další účast v krajské vládě odmítla. Teď by byla ráda, aby koaliční jednání konečně vyčistilo mezi partnery vzduch.

Sociální demokraté pošlou omluvný dopis

Gentlemanské gesto vůči Evě Valjentové už chystají karlovarští sociální demokraté. V úterý večer se usnesli, že se jí písemně omluví za příkoří, kterého se jí v minulé krajské vládě dostalo.

Podle předsedy karlovarských sociálních demokratů Mariana Odleváka na příkoří upozornila na pondělním koaličním jednání.

"Nevěděli jsme to. Já ani někteří moji kolegové jsme v krajském zastupitelstvu nebyli. Z toho, co na koaličním jednání řekla, jsem to pochopil," naznačil Marian Odlevák.

Evě Valjentové proto pošle písemnou omluvu na stranickém hlavičkovém papíře. Dostane ji do schránky v pátek nebo v pondělí. Evu Valjentovou informace o omluvě za příkoří zaskočila.

"Tak to je něco, co nevím. Nepřemýšlela jsem o žádném příkoří. Emoce na koaličním jednání trochu byly, i proto jsme se domluvili, že se sejdeme v menším počtu, některé věci definujeme a zkusíme je dát do latě," vysvětlila.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz