Čtrnáctiletá Sára Horčičková z Ostrova je jednou z dobrovolníků, kteří v rámci...

Čtrnáctiletá Sára Horčičková z Ostrova je jednou z dobrovolníků, kteří v rámci nového projektu ostrovské nemocnice přicházejí číst pacientům knížky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Předčítání knížek nebo jen povídání pomáhá pacientům vstát z postele

  • 0
I mluvení, čtení nebo hraní karet dokáže pacientům pomoci. Dobře to vědí v nemocnici Ostrov. S nápadem na čtenáře dobrovolníky přišla vrchní sestra Lenka Dlouhá z oddělení odlehčovací ventilační péče DIOP II. nemocnice Ostrov, když se sama ocitla v pozici pacienta.

Na dlouhé ležení a nekonečnou nudu na lůžku si vzpomněla, když nastoupila zpět do práce. „Nechci, aby naši pacient jen leželi. Sama jsem byla pacientkou, takže vím, jaké to je. Vždy jsem se snažila odejít z nemocnice co nejdříve a teď představa, že tu budu ležet měsíc, dva i půl roku. To mi přišlo hrozné,“ vzpomněla si na den, kdy ji nápad začal hryzat v hlavě.

Chcete se stát dobrovolníkem?

Napište o sobě několik stručných informací a obraťte se na vrchní sestru Lenku Dlouhou z oddělení odlehčovací ventilační péče a DIOP II. v nemocnici Ostrov na e-mail dlouha@nemostrov.cz.

Se svou myšlenkou se obrátila jak na lékaře, tak i na mluvčí nemocnice a shánění dobrovolníků se rozběhlo naplno. „Odezva byla v prvním týdnu opravdu veliká, překvapil mě zájem mladších lidí a jejich potřeba pomáhat, dávat, vracet nemocnici vynaloženou péči o ně a jejich příbuzné,“ popsala první reakce mluvčí nemocnice Ostrov Markéta Singerová.

Dobrovolníci se společně se zdravotníky snaží vždy vybrat knihy nebo témata k rozhovoru, která jsou pacientovi blízká. „U nás leží lidé po cévních mozkových příhodách, nebo ischemii mozku při oběhovém selhání, či po mozkových traumatech. Jsou to lidé, kteří krom pohybových problémů mají i potíže s obnovou a zpětným rozvíjením svých duševních schopností. Osobní kontakt s pacientem velice pomáhá. Stačí mu předčítat, hrát s ním společenské hry či jen mluvit. Je to taková psychická rehabilitace,“ vysvětlil lékař zmíněného oddělení Igor Ulč.

Program na hledání dobrovolníků běží teprve tři týdny, první výsledky už ale přinesl. „Už se nám i podařilo zvednout paní z postele. Přišla jako ležák, nebyl od ní žádný zájem, dokonce ani nejedla. A najednou chodí, doslova ožila,“ popsala jeden z případů vrchní sestra. „Není to jen o tom, zabavit pacienta. Ale právě tato činnost nám pomáhá vracet lidi zpátky do života,“ dodal Ulč.

Dobrovolníci jsou často v nemocnicích jedinou možností, jak přivést pacienty na jiné myšlenky. „Aktivity jako čtení knih, hraní her či skládání hlavolamů nemůžeme přičítat do povinností zdravotnického personálu, který o pacienty pečuje. Právě dobrovolníci tak vyplní volné chvíle lidí, kteří z různých důvodů nemají návštěvy rodinných příslušníků, kteří by se jim v tomto smyslu mohli věnovat,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.

S tím souhlasí i samotní zdravotníci, kteří mají velkou radost, že iniciativa padla na úrodnou půdu. „My bohužel nemůžeme být u každého půlhodiny a jen si povídat, to bohužel nejde. Je hodně pacientů, hodně povinností. Někdy si ten čas najdeme, ale to není vždycky,“ potvrzuje Dlouhá.

Pro vrchní sestru bylo překvapení, jací lidé se hlásí coby dobrovolníci. „Minule tu například byl PR manažer jedné firmy, a nebyl výjimkou, často se nám nabízí lidé se zajímavou prací. Přijde mi, že i oni se sem chodí odreagovat a přiblížit se k normálnímu životu, který často ze své práce neznají,“ vysvětluje si Dlouhá.

Nejmladší dobrovolnicí se stala čtrnáctiletá Sára Horčičková. O své zálibě v divadle a čtení ráda vypráví a své posluchače vždy svou návštěvou potěší. „Vždy mě bavilo starat se o ostatní a ne jen o sebe. Snažím se pomoci a co ve svém věku jiného můžu dát než svůj čas někomu, kdo ho potřebuje,“ říká.

I přes zájem stále dobrovolníci chybí. I to zatím brání rozšíření do jiných nemocničních oddělení, kde by i oni mohli pomoci.