Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horalé chtějí zarazit řádění čtyřkolkářů v krušnohorských lesích

  9:06aktualizováno  9:06
Horalům v Karlovarském kraji dochází trpělivost s majiteli čtyřkolek a terénních motorek, kteří brázdí lesy, a spojují proto svoje síly. Vadí jim, že se motoristé navzdory zákazu prohánějí ve zdejších kopcích a ničí přírodu.

Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bude to běh na dlouhou trať, ale nevzdáme ho. Tak vidí svůj boj proti rostoucímu nelegálnímu motorismu v Krušných horách zástupci vznikající iniciativy, kterým vadí hlučné a divoké projížďky na motorkách či čtyřkolkách volnou přírodou.

Ke kritikům se připojila i starostka Perninku Jitka Tůmová. Vadí jí například i to, že motorkáři jezdí po soukromých loukách a ničí trávu.

„Vím, že by někdo mohl říct, že je to jenom tráva, ale zemědělci na to berou dotace, a na poničenou část je třeba ani dostat nemohou. Když už se o louku starají, je nepřípustné, aby jim někdo jakýmkoli způsobem ničil majetek,“ řekla.

Starostka už jednala se zástupci policie, úředníky či zemědělci a chystá se oslovit starosty okolních krušnohorských obcí.

„Vím, že ten problém nevyřešíme lusknutím prstu, ale chceme udělat něco pro to, abychom tomu zabránili. Dohodli jsme se s policií, že to bude řešit. Je fakt, že spousta těch motorek nemá ani číslo,“ uvedla Jitka Tůmová.

„Počet off-roadistů se zvyšuje, dokonce přibývá i automobilů. Od jara do podzimu škodí přírodě, ale hlavně jsou v konfliktu se zákonem,“ uvedla jedna z iniciátorek Petra Kubíčková, která je majitelkou nemovitosti v Perninku.

Nelegální motorismus ničí cenné biotopy, upozorňují kritici

Upozorňuje, že nelegální motorismus v Krušných horách ničí cenné biotopy a ruší či zcela znemožňuje normální výskyt živočichů včetně těch chráněných. Například na její louce hnízdí chráněný chřástal polní.

„Toto chování není ničím ospravedlnitelné. Jde jen o zábavu úzkého okruhu jedinců, případně o osobní prospěch a lenost. O nízké morálce a právním vědomí nemluvě,“ popsala.

Chce proto pomoci policistům vytipovat nejproblematičtější lokality, aby mohli místa namátkově kontrolovat. „Jde mi o to, aby se narušil pocit beztrestnosti,“ uvedla.

S bojem proti nelegálnímu motorismu najde podporu například u starosty Abertam Zdeňka Lakatoše. Podle něj tomuto fenoménu letos nahrála i teplejší zima.

„Já měl v minulosti snahu domluvit pro ně i nějakou trasu, stanovit pravidla a časy, kdy ji budou smět používat. Byl jsem ale za černou ovci,“ řekl.

V okolí Abertam by měly nelegálním motoristům zabránit závory. Starosta se domnívá, že mimo nich není mnoho jiných řešení.

Již osvědčenou metodu chce použít předseda občanského sdružení na ochranu přírody Rosnatka Rudolf Chlad. Sdružení před časem řešilo podobný problém v případě Přebuzi, kde se nachází rašeliniště. To lákalo nejen pěší turisty, kteří tam dělali nepořádek, ale i hlučné čtyřkolkáře a řidiče osobních aut.

„Domluvili jsme se, vybudovali naučnou stezku a vyhradili místo pro parkování. Jsem pro to nejprve ukázat lidem, co by mohli poškodit, teprve pak použít represi,“ uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz