Věčný dril, málo spánku a žádný hokej. Vojáci cvičí na Doupově

  8:55aktualizováno  8:55
Jedno z největších cvičení 4. brigády rychlého nasazení v letošním roce ve Vojenském újezdu Hradiště je téměř u konce. Po čtrnáct dní zde cvičilo téměř 1 500 vojáků. Po zrušení Vojenského újezdu Brdy se na Doupově dají očekávat obdobné akce častěji.

„Minulý týden zahájilo čtrnáctidenní výcvik 4. brigádní úkolové uskupení, na kterém participují všechny čtyři naše prapory,“ konstatoval velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík.

Za humny Karlových Varů se tak pohybovaly pandury, kajmany a vozidla Iveco. Právě z nich vysedla četa v rámci taktické přípravy útoku proti nepříteli. „Kryju. Po týmech vpřed!“ rozkázal velitel svým mužům.

Fotogalerie

„Útok byl úspěšný. Podařilo se eliminovat všechny nepřátele, prohledat je i jejich techniku a zajistit oblast,“ zhodnotil akci zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu major Přemysl Tuček.

Na odpočinek má 1500 vojáků jen několik hodin denně. „Den má 24 hodin. Jsme tu od toho, abychom cvičili účelně a efektivně,“ naznačil program Tuček.

Cvičení pro 4. brigádu rychlého nasazení trvá čtrnáct dní. Je to největší cvičení v rámci brigády pro tento rok.

„Vzhledem k častému vyčleňování jednotek na bázi 4. brigády rychlého nasazení například do aliančních sil rychlé reakce NATO či do zahraničních operací, je třeba pravidelně udržovat a zvyšovat úroveň vycvičenosti jednotek vyčleněných do brigádního úkolového uskupení,“ konstatoval kapitán Milan Němec, tiskový a informační důstojník 4. brigády rychlého nasazení.

Vojáci lidem v okolních vesničkách nevadí, zvykli si

Vojenský újezd Hradiště je největším v celé České republice. A po uzavření újezdu Brd se v něm dá očekávat zvýšení frekvence výcviku.

Přítomnost cvičících vojáků v sousedství už téměř nikomu v okolních vesničkách nevadí. „O cvičeních víme dopředu a nemáme s tím problém. Známe se mezi sebou a vycházíme s nimi,“ uvedl starosta Valče Josef Kubař.

Podobně mluví i starostka nové obce Doupovské Hradiště, která vznikla zmenšením vojenského újezdu na začátku roku. „Neobtěžuje nás to,“ sdělila Jarmila Bošková.

Dvěma novým obcím vyrazil na pomoc i Karlovarský kraj. „Jde především o to, pomoci jim s opravou komunikací a také naukou některých metodických postupů při řízení obce,“ řekl hejtman Martin Havel.

Ani on nemá obavy z Vojenského újezdu Hradiště. „Přítomnost vojáků beru jako fakt. A strach z nárůstu cvičení nemám,“ dodal hejtman. Po zmenšení vojenského prostoru, ke kterému došlo letos na Nový rok, má s novým územím plány právě i Karlovarský kraj. Jedním z nápadů je vznik rekreační vodní nádrže.

Střelci se v Doupovských horách hodně naučí

Cvičit s rudými barety armády přijeli i jedni z nejlepších specialistů - odstřelovači ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Snajpři si s sebou přivezli nové pušky s multirážový kompletem DTA, který nahradil finskou zbraň SAKO.

„Má hned několik výhod. Může využívat dva typy ráže - na střední a delší vzdálenost. Navíc je výrazně kratší, čímž se podobá útočné pušce, což je ohromná výhoda při přesunu terénem,“ přiblížil zástupce velitele chrudimského praporu major Ivo Zelinka.

Nejmodernější technologie a kompletní příslušenství umožňuje u této zbraně využití jak za denních, tak nočních podmínek, a to hlavně díky kvalitní optice, kterou nová zbraň disponuje. Cílená rána na jeden kilometr tak není pro nejlepší střelce žádný problém.

„Nová zbraň je velice přesná na střelbu na 600 metrů, za ideálních podmínek ale není opravdu problém trefit se i na kilometr a víc,“ naznačil potenciál jeden z elitních střelců.

Oblast Doupovských hor je podle odstřelovačů ideální pro výcvik. „Jinak fouká na střeleckém stanovišti, jinak u cíle. Často se tu mění počasí. Střelec se tu opravdu hodně naučí,“ dodal instruktor odstřelovačů, podle kterého není těžké vystřelit a zasáhnout, ale správně nastavit vše potřebné.

Kromě neustálého výcviku se snaží čeští vojáci o přestávkách zjišťovat i výsledky právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji.

„Máme povědomí o výsledcích, ale o televizi si můžeme nechat zdát. I tak je to jeden z důvodů, proč se těšíme domů,“ řekl s neskrývanou radostí jeden z vojáků.

Autor:

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Horváth už není trenérem fotbalistů druholigového Sokolova

Sokolovský trenér Pavel Horváth.

Bývalý fotbalový reprezentant Pavel Horváth už není trenérem Sokolova. S vedením druholigového klubu se po 16 měsících...

Ve Varech chceme rozjet bezplatnou MHD, říká kandidátka na primátorku

Andrea Pfeffer-Ferklová vedla úspěšně kandidátku hnutí ANO v Karlových Varech.

Vítězem komunálních voleb v Karlových Varech se stal nováček na politickém kolbišti. Andreu Pfeffer-Ferklovou lidé...

Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

Den otevřených dveří v dokončeném pavilonu akutní medicíny v karlovarské...

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti....

Další z rubriky

K pecím nebo za brusiči? Výlety do fabrik lákají ročně tisíce turistů

Porcelánka v Nové Roli

Industriální turistika je v regionu fenoménem posledních let. Zájem turistů je mnohdy tak velký, že vedení podniků...

Novým senátorem za Sokolovsko se stal Miroslav Balatka

Nový senátor za Sokolovsko Miroslav Balatka (STAN).

Voliči poslali do Senátu za Sokolovsko osmačtyřicetiletého geodeta a bývalého krajského zastupitele Miroslava Balatku...

Cenu dětského diváka získala na festivalu v Ostrově pohádka Čertoviny

Režisér Zdeněk Troška přebírá Cenu dětského diváka.

Skončil 50. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Dětská i odborná porota vybrala...

Najdete na iDNES.cz