Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věčný dril, málo spánku a žádný hokej. Vojáci cvičí na Doupově

  8:55aktualizováno  8:55
Jedno z největších cvičení 4. brigády rychlého nasazení v letošním roce ve Vojenském újezdu Hradiště je téměř u konce. Po čtrnáct dní zde cvičilo téměř 1 500 vojáků. Po zrušení Vojenského újezdu Brdy se na Doupově dají očekávat obdobné akce častěji.

„Minulý týden zahájilo čtrnáctidenní výcvik 4. brigádní úkolové uskupení, na kterém participují všechny čtyři naše prapory,“ konstatoval velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík.

Za humny Karlových Varů se tak pohybovaly pandury, kajmany a vozidla Iveco. Právě z nich vysedla četa v rámci taktické přípravy útoku proti nepříteli. „Kryju. Po týmech vpřed!“ rozkázal velitel svým mužům.

Fotogalerie

„Útok byl úspěšný. Podařilo se eliminovat všechny nepřátele, prohledat je i jejich techniku a zajistit oblast,“ zhodnotil akci zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu major Přemysl Tuček.

Na odpočinek má 1500 vojáků jen několik hodin denně. „Den má 24 hodin. Jsme tu od toho, abychom cvičili účelně a efektivně,“ naznačil program Tuček.

Cvičení pro 4. brigádu rychlého nasazení trvá čtrnáct dní. Je to největší cvičení v rámci brigády pro tento rok.

„Vzhledem k častému vyčleňování jednotek na bázi 4. brigády rychlého nasazení například do aliančních sil rychlé reakce NATO či do zahraničních operací, je třeba pravidelně udržovat a zvyšovat úroveň vycvičenosti jednotek vyčleněných do brigádního úkolového uskupení,“ konstatoval kapitán Milan Němec, tiskový a informační důstojník 4. brigády rychlého nasazení.

Vojáci lidem v okolních vesničkách nevadí, zvykli si

Vojenský újezd Hradiště je největším v celé České republice. A po uzavření újezdu Brd se v něm dá očekávat zvýšení frekvence výcviku.

Přítomnost cvičících vojáků v sousedství už téměř nikomu v okolních vesničkách nevadí. „O cvičeních víme dopředu a nemáme s tím problém. Známe se mezi sebou a vycházíme s nimi,“ uvedl starosta Valče Josef Kubař.

Podobně mluví i starostka nové obce Doupovské Hradiště, která vznikla zmenšením vojenského újezdu na začátku roku. „Neobtěžuje nás to,“ sdělila Jarmila Bošková.

Dvěma novým obcím vyrazil na pomoc i Karlovarský kraj. „Jde především o to, pomoci jim s opravou komunikací a také naukou některých metodických postupů při řízení obce,“ řekl hejtman Martin Havel.

Ani on nemá obavy z Vojenského újezdu Hradiště. „Přítomnost vojáků beru jako fakt. A strach z nárůstu cvičení nemám,“ dodal hejtman. Po zmenšení vojenského prostoru, ke kterému došlo letos na Nový rok, má s novým územím plány právě i Karlovarský kraj. Jedním z nápadů je vznik rekreační vodní nádrže.

Střelci se v Doupovských horách hodně naučí

Cvičit s rudými barety armády přijeli i jedni z nejlepších specialistů - odstřelovači ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Snajpři si s sebou přivezli nové pušky s multirážový kompletem DTA, který nahradil finskou zbraň SAKO.

„Má hned několik výhod. Může využívat dva typy ráže - na střední a delší vzdálenost. Navíc je výrazně kratší, čímž se podobá útočné pušce, což je ohromná výhoda při přesunu terénem,“ přiblížil zástupce velitele chrudimského praporu major Ivo Zelinka.

Nejmodernější technologie a kompletní příslušenství umožňuje u této zbraně využití jak za denních, tak nočních podmínek, a to hlavně díky kvalitní optice, kterou nová zbraň disponuje. Cílená rána na jeden kilometr tak není pro nejlepší střelce žádný problém.

„Nová zbraň je velice přesná na střelbu na 600 metrů, za ideálních podmínek ale není opravdu problém trefit se i na kilometr a víc,“ naznačil potenciál jeden z elitních střelců.

Oblast Doupovských hor je podle odstřelovačů ideální pro výcvik. „Jinak fouká na střeleckém stanovišti, jinak u cíle. Často se tu mění počasí. Střelec se tu opravdu hodně naučí,“ dodal instruktor odstřelovačů, podle kterého není těžké vystřelit a zasáhnout, ale správně nastavit vše potřebné.

Kromě neustálého výcviku se snaží čeští vojáci o přestávkách zjišťovat i výsledky právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji.

„Máme povědomí o výsledcích, ale o televizi si můžeme nechat zdát. I tak je to jeden z důvodů, proč se těšíme domů,“ řekl s neskrývanou radostí jeden z vojáků.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz