Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kůň nás učí, jak být lepšími, říká cvičitelka Michaela Kunová

  9:48aktualizováno  9:48
Cvičitelka Michaela Kunová se sedm let věnuje přirozené komunikaci s koňmi. Metodu, která pracuje se vzájemným pochopením a respektem člověka i zvířete, propaguje i za hranicemi.

Cvičitelka Michaela Kunová dovádí s tříletým valachem jménem Tečkovaný Bill. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dívka v kovbojském klobouku jen lehce naznačí bičíkem a její partner, strakatý tříletý valach jménem Tečkovaný Bill, ochotně couvá, tančí, zvedá nohy a vzpíná se. Na povel své cvičitelky si dokáže dokonce lehnout či sednout. Jak pracovat s koňmi jezdí učit Michaela Kunová například do Německa nebo Švédska.

„Když jsem k patnáctinám dostala od rodičů svého prvního koně, byla jsem šťastná. Od malička jsem se mezi nimi pohybovala, pomáhala jsem na ranči svého strýce v Mariánských Lázních,“ vzpomíná Michaela na okamžiky, které způsobily, že život podřídila koním.

„Moje roční kobylka byla tehdy nezvladatelná. Dost mě to trápilo. Přihlásila jsem se na kurz, kde jsem se naučila, že s koňmi se dá komunikovat i jinak než silou,“ vypráví.

Cvičitelka zvládá kroužek i vysokou školu

Dnes už se čtyřiadvacetiletá Michaela stará na vlastním ranči o čtyři koně. Objíždí s nimi akce v okolí, kde na zvířatech vozí děti a předvádí, co se spolu naučili. Vede jezdecký kroužek. A kromě toho zvládá i studium vysoké školy zemědělské.

„Je to náročné na čas. Koně nemůžete odstavit do garáže jako motorku,“ směje se Michaela, které vystoupení pomáhají koně uživit, pořídit jim výstroj a zajistit i další potřeby jejích svěřenců.

„Práce s koňmi mě úžasně nabíjí. Ten pocit, že si navzájem rozumíme, je k nezaplacení. Často si v létě jdeme na noc lehnout k nim na pastvinu,“ vypráví Michaela, pro kterou byl zatím nejsilnější zážitek, když pomáhala své kobylce přivést na svět hříbě.

„Byla jsem u něj, když se narodilo, držela jsem ho, když se poprvé postavilo na nohy, nasměrovala jsem ho k mámině mléku. To byl zatím ten nejkrásnější pocit, který jsem zažila,“ říká.

Koně dovezl z Ameriky sám majitel

Nový přírůstek na ranči dostal jméno Spotted Bill, což česky znamená Tečkovaný Bill. Je synem mustanga, kterého do Česka dovezl jeho majitel přímo z Ameriky. Je to právě on, který na akcích předvádí divákům své kousky a ve volných chvílích trpělivě vozí na hřbetě děti.

„Když je kůň zábava pro nás, proč bychom my nemohli být zábavou pro svého koně? Práce s koněm je neskutečná škola jemnosti. Učí nás, jak být lepšími,“ dodává Michaela Kunová.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz