Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté kličkují mezi auty. Slib radnice se smrskl na 300 metrů

  9:05aktualizováno  9:05
Na nedostatečnou síť cyklostezek v Karlových Varech mají upozornit manifestační jízdy, které ve městě pořádá spolek ProVary, o.s. - sdružení občanů, a to každý měsíc. Jeho členové se aktivně zajímají o dění a problémy města.

Jarní cyklojízda, tradiční a symbolická akce na podporu realizace cyklogenerelu v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Autodoprava je ve městě zbytečně přebujelá. Jde nám o provázání městské sítě tras s mimoměstskými cyklostezkami a mít tak možnost vyjet třeba z Nové Role, projet bezpečně městem a pokračovat například na Loket a dál,“ říká Jan Nedvěd, zástupce sdružení a pořadatel jízd.

Opatření by, jak ProVary věří, odlehčila městské dopravě. „Nejsme jen výletní cyklisté. Kolo je pro nás dopravní prostředek i při cestách do práce a po městě. Pomohlo by nám tak třeba propojení ulic Jaltské a Zahradní a vytěsnění autodopravy z města,“ dodává Jiří Slach.

O této problematice sdružení, které má kolem 15 členů, jedná s magistrátem města od začátku svého působení. S rozvojem cyklistické sítě počítá takzvaný generel cyklodopravy, který sdružení vypracovalo ve spolupráci s projektantem dopravních staveb Otou Řezankou a město ho v roce 2012 přijalo za své tím, že se zavázalo k jeho plnění.

Město s cyklopruhy otálí, zlobí se cyklisté

S navrhovanou výstavbou zhruba 25 kilometrů nových tras, která počítá jak s využitím stávajících silnic pro zaznačení cyklopruhů, tak s výstavbou nových stezek, však podle cyklistů město otálí.

„Od té doby zatím přibylo asi 300 metrů pruhů v Krymské ulici. S takovým tempem bude projekt dokončený až za několik desítek let, ne za 12, jak se plánovalo,“ komentuje Nedvěd.

„Oproti zbytku republiky zaostáváme s cyklogenerelem o 10 až 15 let a zatím jeho výstavba ani neprobíhá, “ říká jeho autor Ota Řezanka.

Jak komentuje mluvčí města Jan Kopál, město bylo v posledních letech nuceno zaměřit své síly jiným směrem. „Poslední dva roky řešíme dokončení projektů z dotací ROPu Severozápad, které musíme stihnout realizovat včas, abychom se vyhnuli sankcím. Proto jsme opomíjeli nejen cyklopruhy, ale i jiné zajímavé, avšak neproveditelné akce.“

Právě pobídku města k dostavbě propracované cyklistické sítě si berou za cíl letošní cyklojízdy. Na první dorazil i Josef Vávra, jeden ze zdejších sokolů, a dle svých slov i místní buřič. „S přestávkami se jich účastním od loňska, kdy se mi akce dostala do povědomí. Kolo je nejlepší městský dopravní prostředek,“ tvrdí starší pán.

Příslibem změn by mohlo být navržení nového cyklokoordinátora, tedy člověka, kterého si jmenují jako svého zástupce města sdružená v Asociaci měst pro cyklisty a který má hájit při projednávání úprav právě potřeby cyklistů. Tohoto reprezentanta se město rozhodlo vybrat z řad sdružení ProVary.

„Kandidátka, kterou jsme za nás doporučili, vystudovala ČVUT a její disertace pojednávala o cyklodopravě v Barceloně, takže je to odbornice,“ informuje Jan Nedvěd.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz